Mróz -20°C już w Polsce. Silne uderzenie chłodu na początku lutego. Wiemy, gdzie było najzimniej

Mróz -20°C już w naszym kraju. Silne uderzenie chłodu na początku lutego 2023 stało się faktem. Wiemy, gdzie ubiegłej nocy zanotowano najniższą temperaturę na oficjalnych stacjach IMGW.

Mróz dwucyfrowy już w Polsce

Wczoraj Polska znalazła się w zasięgu szybko umacniającego się silnego antycyklonu z centrum nad zachodnią częścią Europy, który swoim klinem sięgnął całego obszaru naszego kraju. Z dalekiej północy docierać zaczęło do nas powietrze pochodzenia arktycznego, przynoszące wyraźnie więcej rozpogodzeń. Nie zabrakło również przelotnych opadów śniegu. Na północy kraju występował intensywny efekt morza. Śnieżyce konwekcyjne były jednak obserwowane również miejscami na wschodzie i południu oraz centrum. Dziś opady są symboliczne i krótkotrwałe w wielu regionach.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 4 lutego 2023, 18 UTC dla Warszawy. Wysokości izobaryczne 950 hpa, 850 hPa i 700 hPa

mróz w Polsce
Silny mróz spowodowany adwekcją powietrza arktycznego

Mróz całodobowy w wielu regionach

Ubiegłej nocy Polska była w zasięgu rozbudowującego się obszaru podwyższonego ciśnienia rozciągającego z północy na południe początkowo nad rejonem Europy Środkowej. Dociera do nas w dalszym ciągu z północy mroźna masa pochodzenia arktycznego, zastępowana stopniowo od północy niewiele cieplejszą i stabilną masą powietrza pochodzenia polarnomorskiego znad Atlantyku Północnego. Ze względu na mniejszą wilgotność względną powietrza, pojawia się więcej rozpogodzeń i dużych przejaśnień. Dlatego też nocami w kolejnych dniach częsty może być dwucyfrowy mróz.

Minionej doby, w związku z bardzo dużym wzrostem ciśnienia atmosferycznego w ciągu ostatniej doby, zabrakło skali kolorów na mapie opracowanej przez IMGW-PIB.

Zmiana ciśnienia w okresie od 3.02.2023 do 4.02.2023 na stacjach PSHM w Polsce

silny mróz i intensywny rozwój wyżu w masie arktycznej
Bardzo duży wzrost ciśnienia w Polsce

Minionej nocy na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów nad poziomem grunt, temperatura najniższa była w Szczecinku, gdzie spadła aż do -11°C. Najcieplej było w tym czasie na stacji w Kołobrzegu, gdzie zmierzono 0,4°C.

Przeczytaj też: Mróz poniżej -45°C. Odczuwalnie -70°C. Mroźna bestia z północy. Arktyczny podmuch do 10 lutego w Polsce

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów, 4/5 lutego 2023 w Polsce

dwucyfrowy mróz w kraju
Największy mróz na nizinach był w Szczecinku ubiegłej nocy.

Jeszcze mroźniej było przy gruncie. Najchłodniejszą stacją okazał się Toruń, gdzie przy gruncie temperatura spadła do -20°C. Na wschodzie Wielkopolski notowano nawet -17°C. Dwucyfrowy przygruntowy mróz panował nie tylko w centrum, ale także miejscami na Suwalszczyźnie i na południu kraju.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w poletkach meteorologicznych, 4/5 lutego 2023 19:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach PSHM

silny mróz w Polsce
w Toruniu przy gruncie aż -20 stopni. Silny mróz w kraju

Największe spadki temperatury w klatkach meteorologicznych na stacjach wysokogórskich

Największy mróz oprócz nizin i wyżyn, panował wysoko w górach. Na Kasprowym Wierchu minionej nocy temperatura spadła do -17,8°C. Na drugim miejsca znalazła się druga wysokogórska stacja w Karkonoszach, gdzie odnotowano w klatce meteorologicznej -12,9°C. Jednak kolejne noce mogą być jeszcze zimniejsze na tym obszarze.

Minimalna temperatura powietrza na stacjach synoptycznych IMGW w Polsce

mróz poniżej -15 na stacjach wysokogórskich
silny mróz w Polsce

Dziś w pierwszej części dnia mamy bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne. Na zachodzie kraju osiąga one nawet 1040 hPa na poziomie morza. W tym samym czasie na wschodzie jest niższe o około 5 hPa. Gradient baryczny jest dziś mniejszy, dlatego też wiatr nie jest tak silny jak w ubiegłych dniach, ale występujące porywy wiatru mogą potęgować odczucie chłodu.

Sprawdź też: Pogoda na niedzielę 5 lutego. Wyż steruje pogodą w regionie

W niedzielę na zachodzie wiatr jest słaby, zmienny przechodzący w południowy i południowo-wschodni. Jednak na pozostałym obszarze wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północny. Na południowym wschodzie możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.

Ciśnienie na poziomie morza, 5.02.2023, 09:00 czasu lokalnego w Polsce

mróz całodobowy w wielu regionach
Ciśnienie wzrosło do 1040 hPa i dalej ma tendencje wzrostową, dodatkowo mróz całodobowy w wielu regionach

Bardzo duża pokrywa śnieżna w górach i zagrożenie lawinowe

Śniegu najwięcej zalega obecnie w górach i obszarach podgórskich. Ubiegłej doby najwięcej śniegu przybyło w rejonach górskich. Na samym Kasprowym Wierchu spadło aż 25 cm białego puchu. Obecnie leży tam 180 cm białego puchu.

Grubość pokrywy śnieżnej, 5 lutego 2023, 07:00 czasu urzędowego w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

dużo śniegu w Polsce
Na Kasprowym Wierchu aż 180 cm śniegu

Pokrywa śnieżna w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, 5 lutego 2023, 07:00 czasu urzędowego w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

większy mróz w Polsce
Dużo śniegu na południu kraju i większy mróz

Grubość pokrywy śnieżnej w Beskidzie Niskim i Bieszczadach, 5 lutego 2023, 07:00 czasu urzędowego w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

dużo śniegu w Polsce
Duża pokrywa zimowa

Zanotowana pokrywa śnieżna w Sudetach, 5 lutego 2023, 07:00 czasu lokalnego w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

Grubość pokrywy śnieżnej na terenie Tatr i Podhala, 5 lutego 2023, 7 czasu urzędowego w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

W kolejnych dniach prognozowany jest dalszy wzrost ciśnienia atmosferycznego. Na początku nowego tygodnia barometry wyskalowane do poziomu morza pokażą blisko 1050 hPa. Nocami pojawiać ma się większy dwucyfrowy mróz w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Kluczowa okaże się także pokrywa śnieżna, która sprzyjać ma większym spadkom temperatury w czasie pogodnych nocy. Dlatego też w kolejnych dniach będziemy na bieżąco informować o możliwych spadkach temperatury.

FaniPogody.pl