Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Nastąpią duże zmiany. Koniec lata?

Pogoda na 5 dni dla Polski. Nadciągają zmiany w pogodzie


Od wielu dni wniebowzięci są wszyscy, którzy kochają lato z wysokimi temperaturami i mnóstwem słońca. Pogoda na 5 dni przyniesie nam kontynuację takiej aury, jednak coraz większymi krokami nadchodzą do nas zmiany. Czy to już w tym tygodniu oraz jak mocno popsuje się pogoda? O tym również w dzisiejszym wpisie pogodowym, na który serdecznie zapraszam.

Pogoda na 5 dni. Zmiana sytuacji barycznej w regionie

Od wielu dni w Europie panuje następująca sytuacja baryczna. Silne wyże rozlokowały się na obszarze od zachodniej Rosji, przez Skandynawię, centrum Europy po południowy zachód. Oznacza to silną blokadę cyrkulacji zachodniej, choć fronty atmosferyczne związane z niżami atlantyckimi docierają również w nasz region. Jednak sytuacja ta zacznie powoli się zmieniać.

Pogoda na 5 dni. Zmiana cyrkulacji mas powietrza dla Polski
Pogoda na 5 dni. Zmiana sytuacji barycznej

Na koniec rozpoczynającego się tygodnia na zachód od Europy rozbuduje się silny wyż, który nieco zmieni cyrkulacje mas powietrza na kontynencie. W nasz region zaczną napływać chłodniejsze masy morskie z północnego zachodu. Jednak od razu na wstępie dodam, że pogoda na 5 dni przyniesie dopiero początek tych zmian bliżej przyszłego weekendu. W najbliższych kilku dniach nie spodziewamy się w pogodzie nad Polską jakiejś większej rewolucji.

Pogoda na 5 dni. Uwaga na silne burze i nawałnice

Do burz zdążyliśmy się już przyzwyczaić podobnie jak do wysokich temperatur powietrza. Praktycznie każdy kolejny dzień rozpoczynającego się tygodnia przyniesie nam burze. Grzmi choćby od poniedziałkowego poranka, ponieważ przez kraj sunie chłodny front atmosferyczny. Burze pojawiały będą się również w kolejnych dniach, o czym oczywiście będziemy Was informowali w porannych prognozach dniowych oraz specjalnych wpisach dotyczących wyłącznie konwekcji. Tymczasem spójrzmy na mapę z prognozą opadów na piątek.

Pogoda na 5 dni. Silne burze na koniec tygodnia
Pogoda na 5 dni. Silne burze na koniec tygodnia

Na koniec tygodnia prawdopodobnie przez Polskę przetoczą się silne burze i nawałnice. Bardzo groźnie wyglądają obecne prognozy na piątek 25 sierpnia. Przez Polskę sunąć ma bardzo aktywny front atmosferyczny, a burze, które powstaną tego dnia mają być bardzo aktywne. Oczywiście to za wcześnie by pisać o szczegółach. Jednak na ten moment wiedzmy, że pogoda w piątek i sobotę może być nad Polką naprawdę groźna. Przeczytaj również: Prognoza pogody długoterminowej na 16 dni dla Polski.

Nadciąga ochłodzenie. Koniec lata w Polsce?

Od razu uspokajam, silniejsze ochłodzenie do Polski nadejdzie, jednak nie łapie się w okresie 5 dni, których dotyczy niniejsza prognoza. Nieco chłodniej zrobi się w kraju dziś i jutro, a to za sprawą przejścia przez Polskę frontu atmosferycznego. Ciepłe masy powietrza jeszcze w tym tygodniu powrócą, spójrzmy na animację prognoz temperatury.

Prognoza pogody na 5 dni. Ostatnie dni upałów w Polsce

Praktycznie codziennie w południowej połowie kraju temperatury będą bliskie upałów. Powyżej 30 stopni prawdopodobnie w kraju zanotujemy w czwartek i w piątek, z czego w piątek przypominam o występowaniu groźnych zjawisk burzowych. W powyższej animacji pozwoliłem sobie przeciągnąć nieco okres na jaki pokazałem mapy z prognozą temperatury. Wiem, że wpis ma tytuł „Pogoda na 5 dni”, jednak chciałem pokazać Wam, że w ostatnich dniach sierpnia temperatury już spadać będą w dół.

Ochłodzenie na koniec sierpnia 2023
Ochłodzenie w końcówce sierpnia

Powyżej prognoza na wtorek 29 sierpnia. Widać, że w większości regionów Polski temperatury nie przekroczą nawet 20 stopni Celsjusza. Cieszmy się zatem latem, które pozostanie z nami w tym tygodniu. Pogoda na 5 dni przyniesie temperatury jakie już prawdopodobnie w kolejnych tygodniach tego roku nie wystąpią.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk