Pogoda długoterminowa na 16 dni. Widać koniec najdłuższej w tym roku fali upałów. Znaczne ochłodzenie pojawia się w prognozach na ostatni dni sierpnia w Polsce. Odnotujemy gwałtowny spadek temperatury pod koniec 3 dekady mijającego miesiąca.
Pogoda długoterminowa. Przed nami koniec letnich temperatur pod koniec sierpnia 2023 r.
Mijający tydzień zaskoczył wielu mieszkańców naszego kraju, którzy odczuli wpływ bardzo gorących i wilgotnych oraz chwiejnych mas pochodzenia polarnomorskiego i zwrotnikowego. Najnowsze prognozy numeryczne sugerują nam jednak, że przed nami koniec najgorętszego okresu synoptycznego w mijającym roku, kiedy to padały nowe rekordy temperatury dla 2023 roku. Duże ochłodzenie widać w prognozach wiązkowych pod koniec przyszłego tygodnia albo w ostatnich dniach sierpnia. Wtedy to powinny spłynąć do nas za chłodnym frontem znacznie chłodniejsze masy polarne z wysokich szerokości geograficznych. Temperatura pod koniec sierpnia może oscylować w okolicach normy wieloletniej bądź nieznacznie poniżej średniej klimatycznej dla tego konkretnego okresu roku.
Najbliższy tydzień zapowiada się jeszcze z występowaniem temperatur, które w naszym klimacie charakteryzujemy jako dni gorące, ale i będą mieć miejsce również upalne dni. Nie powinniśmy już ustanawiać nowych rekordów temperatury dla 2023 roku i będzie chłodniej niż w dobiegającym końca tygodniu. Zdarzać mają się też gwałtowne, lecz punktowe opady konwekcyjne i miejscowe burze.
Pogoda długoterminowa. Najcieplejszy termicznie tydzień mijającego roku w Polsce
33 tydzień mijającego roku zapisał się jako najcieplejszy w 2023 roku. Upały na obszarze Polski zaczęły pojawiać się już wcześniej, gdyż pierwszy dzień z upałem w drugiej dekadzie sierpnia mieliśmy 12 sierpnia 2023 r. na południowym zachodzie naszego kraju. Potem w kolejnych dniach obserwowaliśmy intensyfikacje upału oraz zwiększanie się jego zasięgu. Pod koniec sierpnia najnowsze prognozy numeryczne rozwiewają wątpliwości i przekroczenia 35°C/36°C nie powinniśmy doświadczyć w naszych szerokościach geograficznych. Silne ochłodzenie jest prognozowane przez wiodące modele numeryczne na przełomie sierpnia i września, gdy to powinny ustąpić dni upalne i gorące. Zanim to się stanie, to czeka nas jeszcze przyjemna końcówka wakacji. Najchłodniej w tym okresie będzie nad morzem oraz w obszarach górskich.
Prognozowana średnia anomalia temperatury na wysokości 2 metrów w okresie od 20.08.2023 r. do 25.08.2023 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych
Wstępna prognoza średniej anomalii temperatury w okresie od 25.08.2023 r. do 30.08.2023 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych
Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza w okresie od 21.08.2023 r. do 30.08.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski
Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie minimalna temperatura powietrza w okresie od 21.08.2023 r. do 30.08.2023 r. według modelu WRF-GFS Medium dla Polski
Pogoda długoterminowa. Wyliczana temperatura maksymalna na okres od 20.08.2023 r. do 29.08.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza w okresie od 20.08.2023 r. do 29.08.2023 r. według modelu GFS 0.25 dla Polski
Wyniki prezentowane na mapach podlegają codziennej aktualizacji. Prawdopodobieństwo wystąpienia wskazanych wartości może ulec zmianom, zwłaszcza w przypadku terminów odległych od terminu startu modelu (> 7 dni) – informują specjaliści z CMM IMGW-PIB.
Pogoda długoterminowa. Upał będzie ograniczony głównie do dzielnic południowych i południowo wschodnich
Wiodące modele numeryczne sygnalizują nam, że upał w najbliższych dniach ograniczy swój zasięg głównie do południa, południowego wschodu naszego kraju. Natomiast na przeważającym obszarze Polski będą to dni, gdy temperatura będzie typowa dla dni gorących. Niewykluczone, że około 25-26 sierpnia, pojawi się na moment upał w okolicach 32°C/33°C. Następnie może rozpocząć się znaczne ochłodzenie, które spowodowane będzie spływem mas polarnych znad północnej części Atlantyku. Wbrew obiegowej opinii, mijający miesiąc zapisze się jako ciepły na przeważającym obszarze Polski, mimo że pierwsza dekada sierpnia była zimna z dużą ujemną anomalią temperatury. Średnia obszarowa anomalia temperatury za ostatni miesiąc meteorologicznego lata, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. oscylować ma w okolicach 1.1°C/1.4°C, mimo że ostatni dni sierpnia nie powinny już przynieść letnich temperatur i temperatury spadną poniżej progu upału i dni gorących. Częściej temperatura może być nawet poniżej 20°C w wielu regionach.
Będą okresami silne burze pod koniec sierpnia 2023 r.
Niewykluczone, że okresami w trzeciej dekadzie sierpnia doświadczymy gwałtownych burz z gradem. Jutro np. na południu, południowym wschodzie i częściowo wschodzie, gdzie zaznaczy się przechodzący front atmosferyczny. Jednak najgroźniejsze zjawiska pochodzenia konwekcyjnego są możliwe w okolicach 25-27 sierpnia 2023 r., kiedy to front chłodny zbudowany na znacznym kontraście termicznym spychać ma gorącą i wilgotną masę powietrza. Burze o znacznej intensywności będą tworzyć się również w zasięgu stref zbieżności wiatru. Pod wpływem siły wyporu, utworzyć mogą się intensywne burze, które miejscami spowodują szkody. Na ten moment jest jednak za wcześnie, aby wskazać precyzyjnie obszary i natężenie zjawisk pochodzenia konwekcyjnego.
Wygląda więc na to, że letnie wartości na termometrach pozostaną w Polsce do około 25-26 sierpnia 2023 r. Potem około 27-28 sierpnia 2023 r. niewykluczone jest głębsze ochłodzenie spowodowane adwekcją mas powietrza znad Atlantyku Północnego. Najchłodniej do końca sierpnia będzie nad polskim morzem oraz w górach i na terenach podgórskich.
Pogoda długoterminowa. Wiązki temperatury na wysokości 2 m i opadów na 16 dni według modelu GFS dla Warszawy
Końcówka sierpnia może przynieść niżowy wzór pogody, który spowodowany będzie najprawdopodobniej aktywną cyrkulacją strefową atmosfery. Nie zabraknie w tym czasie opadów, silnego wiatru oraz okresami intensywnych burz. Temperatury powinny spaść na koniec miesiąca. Jednak gorące i upalne dni są możliwe jeszcze we wrześniu, lecz takie okresy mogą być znacznie krótsze niż w sierpniu. Prognozy pogody monitorujemy, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło.
Obserwuj na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl