Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na poniedziałek 21 sierpnia 2023. Front nad Polską. Dynamiczne ochłodzenie

Prognoza pogody na poniedziałek 21 sierpnia. Front atmosfryczny przyniesie burze i ochłodzenie


Fala upałów trwa w najlepsze nad Polską, jednak dziś odczujemy delikatne zmiany. Przez kraj wędrował będzie front atmosferyczny przynosząc burze, ale i ochłodzenie. Zapraszam na wpis. Sprawdźmy co przynosi nam prognoza pogody na poniedziałek 21 sierpnia.

Sytuacja synoptyczna. Front wędruje przez Polskę

Od kilku dnia na mapach synoptycznych widać aktywny niż Krzysztof. Ośrodek ten przyniósł dość silne załamanie pogody na Wyspach Brytyjskich. Niż Krzyszof zaczyna wypełniać się i odsuwać na północ. Jednak zwróćmy uwagę na rozległy system frontów atmosferycznych związany z tym niżem właśnie.

Prognoza pogody na poniedziałek. Sytuacja synoptycna
Prognoza pogody na poniedziałek. Front atmosferyczny wędruje przez Polskę

Dziś przez Polskę przesuwać będzie się chłodny wycinek tego systemu frontów. Dlatego też pogoda w Polce dziś ulegnie zmianom. Na froncie dochodziło będzie do rozwoju burz. Za frontem spłynie do nas nieco chłodniejsze powietrze. Jak dynamiczne będą to zmiany? Zapraszam do dalszej części wpisu.

Prognoza pogody na poniedziałek. Delikatne ochłodzenie

Powyżej wspomniałem, że za frontem spłynie do nas chłodniejsze powietrze. To prawda, jednak nie spodziewajmy się dziś ochłodzenia bardzo silnego. Przed frontem zalega wciąż bardzo gorące powietrze z południa Europy. Za frontem spływać będzie powietrze o cechach morskich z zachodu Europy. Jednak bardzo mocno wygrzany już ląd w Europie Zachodniej powoduje, że powietrze morskie niesie ze sobą nadal wysoką temperaturę.

Prognoza pogody na poniedziałek. Lekko ochłodzi się
Prognoza pogody na poniedziałek. Lekkie ochłodzenie

Powyżej mapa z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień. Najwyższe temperatury panowały będą w tych regionach kraju do których front dotrze najpóźniej. Ponieważ front przemieszcza się z północnego zachodu na południowy wschód, najcieplej będzie dziś na południowym wschodzie Polski. Tutaj nadal zanotujemy upał, temperatury na Podkarpaciu sięgną dziś 32 stopni Celsjusza. Podczas gdy na południowym wschodzie nadal bardzo ciepło, o kilka stopni spadną temperatury na zachodzie i północy Polski. W dzielnicach zachodnich termometry pokażą dziś w okolicach 23-26 stopni Celsjusza. Chłodniej nad samym morzem, gdzie temperatury to około 21-22 stopni. Widać więc, że ochłodzenie nastąpi, jednak nie będzie wcale silne. Przeczytaj również: Prognoza długoterminowa na 16 dni dla Polski

Prognoza pogody na poniedziałek. Kolejne burze nad Polską

Ostatnie dni przynoszą nam dużo zjawisk burzowych nad Polską. Jedne burze są groźniejsze, inne tylko malownicze, ale mało aktywne. Prognoza pogody na poniedziałek przynosi nam kolejne zjawiska burzowe nad krajem.

Burze w Polsce pojawią się w poniedziałek 21 sierpnia
Burze w poniedziałek 21 sierpnia w części Polski

Dziś przez południową część Polski przemieszczał będzie się wspominany powyżej front atmosferyczny. To właśnie w bezpośredniej strefie oddziaływania frontu dojdzie dziś do rozwoju burz. Prognoza pogody na poniedziałek nie przynosi silnych burz. W większości południowej połowy kraju będą to pojedyncze komórki burzowe. Możliwe jest kilka przypadków łączenia się burz w nieco większe klastry wielokomórkowe. Dzisiejsze burze niosły będą opady deszczu do 15 mm na metr. Możliwy jest również grad do 2 cm średnicy. Północna połówka Polski wolna dziś od zjawisk burzowych, jednak na północy odczuwalny będzie wiatr. Ten wiał będzie z prędkością do 50-60 km/h co jeszcze nieznacznie obniżać będzie temperaturę odczuwalną.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk