Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na niedzielę 20 sierpnia 2023. Front przyniesie nawałnice. Kontynuacja upałów

Prognoza pogody na niedzielę 20 sierpnia 2023. Upał i silne burze nie odpuszczą


Dziś pogoda będzie jeszcze bardziej dynamiczna niż w ostatnich dniach. Czekają nas kolejne burze i nawałnice. Temperatura nadal bardzo wysoka. Poniżej prognoza pogody na niedzielę 20 sierpnia. Zapraszam.

Prognoza pogody na 20 sierpnia. Sytuacja synoptyczna

Od kilku dni wspominam Wam o aktywnym niżu atlantyckim, który zbliża się do Europy. Powoduje to, że od wczoraj na Wyspach Brytyjskich trwa silna wichura z wiatrem przekraczającym 100 km/h. Poniżej mapa z sytuacją synoptyczną na dzisiejszą dobę.

Prognoza pogody na niedzielę. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na niedzielę. Sytuacja synoptyczna

Na powyższej mapie synoptycznej widać doskonale niż o którym mowa. W przeciwieństwie do poprzednich dni, w niedzielę niż ten będzie wpływał na pogodę w Polsce. To wszystko za sprawą rozległej strefy systemu frontów atmosferycznych. W drugiej części dnia do Polski Zachodniej wkroczy chłodny wycinek frontu przynosząc burze i nawałnice. O tym za chwilę.

Upał w Polsce w niedzielę nie odpuści

Niestety, niedziela nie przyniesie nam jeszcze ukojenia jeśli chodzi o wysokie temperatury. To znaczy mi osobiście to nie przeszkadza, jednak wiem, że wielu osobom bardzo wysokie temperatury już doskwierają. Ochłodzenie jeszcze nie dziś. Prognoza pogody na niedzielę jasno pokazuje kontynuację napływu ciepłych mas powietrza z południa kontynentu.

Prognoza pogody na niedzielę. Wysokie temperatury w Polsce
Prognoza pogody na niedzielę. Wysokie temperatury w kraju

Niedziela przyniesie nam temperatury nawet do 33-34 stopni Celsjusza. Ta silny upał wystąpi praktycznie w całym kraju prócz regionów położonych nad samym morzem i wyższych partii gór. Gorące, zwrotnikowe masy powietrza pozostaną z nami przez cały dzień.

Prognoza pogody na niedzielę. Silne burze nad Polską

Niedziela, niestety nie przyniesie nam uspokojenia w pogodzie w kraju. Z zachodu do Polski wkroczy strefa frontu atmosferycznego. Dlatego w dniu dzisiejszym to na zachodzie spodziewamy się najsilniejszych burz.

Burze nad Polską. Niedziela 20 sierpnia 2023
Burze nad Polską. Niedziela 20 sierpnia

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami dla Polski. Widzimy, że pierwszy stopień zagrożenia wydany został dla zachodniej części kraju. Jednak silniejsze burze możliwe są dziś również na krańcach południowo wschodnich kraju. Największym zagrożeniem ze strony burz będzie dziś grad do 4 cm średnicy, nawalne opady deszczu i silny wiatr. Jednak burze, podobnie jak w poprzednich dniach będą dziś zjawiskami lokalnymi. Ponieważ wciąż znajdujemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia, barometry dziś w Polsce pokażą nawet 1020 hPa. W związku z tym biomet będzie dziś korzystny.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk