Wichura na zachodzie. Wiatr ponad 115 km/h. Nadchodzą zmiany w pogodzie w Polsce?

Od wielu dni znajdujemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Silne wyże ze wschodu i centrum Europy skutecznie zablokowały zachodnią cyrkulację strefową. Tymczasem do zachodniej Europy zbliża się wichura. We wpisie przeanalizujemy aktywny niż atlantycki. Sprawdzimy również, czy wpłynie on na zmianę aury w Polsce.

Wichura na zachodzie. Czym będzie spowodowana?

To lato jest całkiem ciekawe jeśli chodzi o zjawiska pogodowe. Jakiś czas temu w nasz region nadciągnął bardzo aktywny niż z południa. Zachariasz, ponieważ tak został nazwany ten ośrodek przyniósł ulewy i nawałnice w kraju. Następnie nad Bałtykiem rozwinęła się silna wichura z wiatrem przekraczającym 110 km/h. Obecnie w regionie silny wiatr wieje wyłącznie w burzach, jednak z zachodu do Europy zbliża się bardzo głęboki niż atlantycki.

Wichura sunie z zachodu wraz z głębokim niżem atlantyckim
Wichura nadciąga do Europy wraz z głębokim niżem

Powyżej mapa synoptyczna na sobotę 19 sierpnia. Na mapie widać dość głęboki niż, który dociera w region Wysp Brytyjskich. Ciśnienie w centrum niżu spadnie w okolice 990 hPa. Jak na sierpień i Europę to wartość dość niska. W zderzeniu z wyżami z centrum Europy w regionie Wysp Brytyjskich i Morza Północnego dojdzie do znacznego wzrostu gradientu barycznego. To właśnie przez silną różnicę ciśnienia kolejne dni to całkiem solidna wichura na północnym zachodzie Europy.

Wichura przyniesie wiatr ponad 110 km/h i silne ulewy

Najbliższe kilkadziesiąt godzin, to bardzo silny wiatr w regionie Wysp Brytyjskich. Poniżej prognoza porywów wiatru na noc z piątku na sobotę.

Wichura w weekend na Wyspach Brytyjskich
Silna wichura uderzy w Wyspy Brytyjskie w weekend

Według wyliczeń europejskiego modelu pogodowego ECMWF w weekend wichura na Wyspach Brytyjskich może przekraczać siłę wiatru 115 km/h. Tak mocno wiać może na południowym zachodzie regionu. Jednak zagrożenie wiatrem powyżej 80-90 km/h dotyczy praktycznie całego zachodniego wybrzeża Anglii i Szkocji oraz oczywiście całej powierzchni Irlandii. Silny wiatr występował będzie na Wyspach przez całą sobotę, jednak niż dość szubko będzie wypełniał się, jednocześnie będąc spychanym na północ przez nadal silną blokadę wyżową z centrum Europy. I w ten sposób płynnie przejdziemy do ostatniej części wpisu, w której sprawdzimy, czy aktywny niż atlantycki zmieni pogodę w naszym regionie i bezpośrednio w Polsce.

Czy pogoda w Polsce zmieni się w najbliższych dniach?

Obiecałem Wam sprawdzić, czy aktywny niż z zachodniej Europy wpłynie w jakiś sposób na aurę w Polsce. Z porannego wpisu wiemy już, że piątek przyniesie nam silne burze w kraju. Jednak wciąż dręczeni jesteśmy bardzo wysokimi temperaturami powietrza. Czy niż z zachodu dotrze w nasz region przynosząc spływ chłodniejszych mas powietrza do Polski? Sprawdzamy.

Wichura na zachodzie. Czy wpłynie na pogodę w Polsce?

Od razu zwróćmy uwagę na środkową Europę. W zasadzie przez cały okres trwania animacji (od dziś do końcówki przyszłego tygodnia) w centrum Europy widzimy stacjonujący silny wyż. Ciśnienie w jego centrum dochodziło będzie do 1030 hPa. To właśnie ten ośrodek sprawi, że wichura, która w weekend uderzy w Wyspy Brytyjskie nie dotrze w kontynentalną część Europy. Wyż przez cały weekend i przyszły tydzień zapewniał będzie w naszym regionie dalszy napływ gorących mas powietrza.

Upał odpuści, jednak wciąż będzie bardzo gorąco
Upał trochę odpuści, ale wciąż będzie gorąco

Upał delikatnie odpuści, ale wciąż w kraju będzie gorąco. Jednak nie oznacza to wcale, że pogoda w kraju będzie piękna i spokojna. Wręcz przeciwnie. Wichura związana z niżem nam nie grozi, ale praktycznie każdego dnia pojawiały będą się burze. Lokalnie będą to nawałnice. Wiatr w burzach osiągał będzie prędkość nawet 90 km/h. Do tego padał będzie grad i ulewny deszcz. Widzimy więc, że pogoda nie zmieni się w przyszłym tygodniu w kraju jakoś diametralnie, jednak wszystko wskazuje na to, że z każdym dniem rosła będzie dynamika w pogodzie.