Gwałtowne burze powodują zniszczenia w Polsce. Podtopienia i powodzie błyskawiczne oraz pożary od piorunów. Groźna pogoda w kolejnych godzinach

Gwałtowne burze utrzymają się kolejna dobę nad Polską. Nie brakuje regionów podtopionych, jak i też miejscowych powodzi błyskawicznych. Pierwsza połowa nocy przynieść może jeszcze groźna zjawiska pochodzenia konwekcyjnego i następne szkody.

Groźna aura w Polsce. Gwałtowne burze w kraju

Zgodnie z prognozami obserwujemy dziś wysoką aktywnością burzową. Burze tworzą się w warunkach słabego przepływu mas powietrza. Formują się w zasięgu lokalnych stref zbieżności wiatru, dlatego podstawowym zagrożeniem okazują się obfite opady burzowe. Najbardziej poszkodowane przez burze jest dziś woj. łódzkiego, gdzie akumulacja opadów konwekcyjnych mogła sięgnąć 50-60 mm, prowadząc w ten sposób do rozległym szkód. Nad tym obszarem utrzymywały się burze, które miały tendencje do przechodzenia jedna za drugą, przybierając formę training storms, co w warunkach słabego wiatru w środkowej i górnej troposferze oraz dużej wodności atmosfery kończy się zazwyczaj podtopieniami, zalaniami, a w skrajnych przypadkach miejscowymi powodziami błyskawicznymi.

Na skutek obfitych opadów deszczu, dochodzi w krótkim czasie do zalań dróg i budynków, prowadzi to do wstrzymania ruchu w niektórych rejonach naszego kraju. Każdego roku silne burze powodują znaczne szkody materialne na obszarze Polski.

Nawet 60 mm deszczu w krótkim czasie

Największe opady burzowe zanotowane dziś w centralnej i wschodniej części województwa łódzkiego oraz częściowo na Ziemi Świętokrzyskiej, gdzie dodatkowo odnotowano pożary od wyładowań atmosferycznych. Szacuje się, że na tym obszarze mocno uwodnione burze mogły przynieść opady sięgające 30-60 mm/m2 w ciągu godziny.

Gwałtowne burze nad Polską, 18 sierpnia 2023 r. według amatorskiej sieci detektorów wyładowań atmosferycznych Blitzortung

gwałtowne burze dziś nad Polską
Gwałtowne burze w kraju

Burze wewnątrzmasowe występują w ostatnich dniach przez całą dobę i są gwałtowne

Rozwój burz zachodzi wewnątrzmasy, czemu sprzyja występowanie stref zbieżności wiatru, które wymuszają rozwój pionowych ruchów konwekcyjnych. Pod wpływem oddziaływania siły wyporu, tworzą się ogromne komórki burzowe, jakie ulegają łączeniu się w klastry wielokomórkowe, w które wbudowane potrafią być nawet superkomórki burzowe. Przepływ mas powietrza jest niewielki, co wynika z niewielkiej różnicy ciśnienia i niewielkiego kontrastu termicznego nad Polską. Dlatego tak powszechne okazują się podtopienia, zalania, a nawet miejscowe powodzie błyskawiczne. W drugiej połowie dnia zalanych zostało wiele miejscowości w woj. łódzkim, przykładem może być tu np. Tomaszów Mazowiecki, gdzie wystąpiło „oberwanie chmury” i w krótkim czasie ulice zamieniły się w rwące potoki.

Zobacz też: Wiatr ponad 115 km/h. Nadchodzą zmiany w pogodzie w Polsce?

Notowane są dziś podczas gwałtownych burz opady gradu, jednak z raportów nie wynika, aby padał większy grad niż 1-3 cm. Szczególnie powszechne opady gradu zaobserwowano dziś w północnej połowie naszego kraju. W minionych godzinach aktywne elektrycznie burze występowały w południowej części woj. mazowieckiego. Jednak słabe warunki kinematyczne nie sprzyjają dziś dobrej organizacji i żywotności burz. Najczęściej komórki mają tendencje do dobudowywania się od tyłu, co dla niedoświadczonego daje wrażenie, że nad jednym obszarem przez kilka godzin utrzymuje się jedna burza, co nie jest jednak prawdą, gdyż w tym czasie przejść może nawet kilka ośrodków burzowych, skutkując dużą akumulacją opadów.

Silne burze w kraju

Mocno uwodnione i aktywne elektrycznie burze obserwowano też w woj. zachodniopomorskim. Burze dawały się we znaki również w woj. opolskim, jak i też na Górnym Śląsku oraz na Ziemi Świętokrzyskiej. Najwięcej szkód wyrządziły dziś liczne burze, które dotknęły Łodzi, gdzie strażacy mieli pełne ręce pracy, aby usunąć skutki żywiołu. Interwencje podejmowane przez jednostki straży pożarnej dotyczyły usuwania miejscowych zagrożeń pod postacią zalanych domów, budynków użyteczności publicznej, jak i też zakładów pracy oraz domów i mieszkań i piwnic. Wiele dróg i skrzyżowań okazało się nieprzejezdnych, co udrażniały jednostki straży pożarnej na tym obszarze. Masowe zapchane były studzienki kanalizacyjne i przepusty.

Prognoza burzowa na okres od 19.08.2023 od 06 UTC /20.08.2023 r. do 06 UTC według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

gwałtowne burze nad Polską
Gwałtowne burze w Polsce w weekend

Silne burze w kraju

Zgodnie z prognozami piątkowe burze wykazują się umiarkowaną. Jednak w wielu miejscach wykazują się bardzo wysoką aktywnością elektryczną, niosąc śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia osób postronnych. Jednostki straży pożarnej gasiły pożary od piorunów głównie w woj. łódzkim. Zdarzenie miały miejsce głównie w centralnej i północnej części Ziemi Łódzkiej, gdzie odnotowały systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych największą koncentracje piorunów typu chmura-ziemia. Prognozy numeryczne wskazują, że najbliższa noc również burzowa, ale wiele wskazuje, że najwięcej burz występować ma w pierwszej połowie nocy. Po godzinie 24 w sobotę zjawiska burzowe zaczną słabnąć i zanikać, ale miejscami burze znacznie mniej intensywne niż ubiegłej nocy utrzymają się do godzin porannych. Początkowo w burzach możliwe są porywy wiatru do 50-80 km/h z najsilniejszych burz, akumulacja opadów burzowych do 15-35 mm. Niewykluczone są też opady gradu o średnicy do około 1-3 cm.

Gwałtowne burze nad Polską, 18:00-20:00 czasu lokalnego

gwałtowne burze
Gwałtowne burze nad Polską

Już teraz ostrzegamy, że w sobotę nie odpoczniemy od intensywnych zjawisk burzowych. Spodziewane są gwałtowne burze, które znów spowodują znaczne straty materialne. Najgwałtowniejsza konwekcja rozwinie się w godzinach popołudniowych i może przybrać formę burz pulsacyjnych, układów wielokomórkowych, superkomórek burzowych, jakie mogą okazać się wbudowane w obrębie systemów konwekcyjnych. Znów podstawowym zagrożeniem okażą się obfite opady burzowe, które skutkować mają podtopieniami, wiatr w burzach sięgnie do 80-90 km/h, oczekiwana jest też duża aktywność elektryczna i grad do 3-4 cm. Największa koncentracja zjawisk konwekcyjnych, spodziewana jest na południu, południowym wschodzie, centrum oraz na północy. Intensywnie grzmieć ma również na wschodzie. Jutro będziemy informować o najnowszych prognozach burzowych na początku weekendu.

Obserwujcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl