Linia nawałnic dziś nad Polską. Burze superkomórkowe, grad do 5 cm, wiatr 100 km/h i ulewne opady deszczu [MAPY BURZOWE]

Linia nawałnic w piątek nad Polską. Prognozowane są burze wielokomórkowe i superkomórki burzowe. Możliwe opady gradu do 5 cm, wiatr sięgający w najsilniejszych burzach do 100 km/h i ulewne opady deszczu, które będą powodować podtopienia. Przez całą noc miejscami utrzymywały się burze, nocny wypoczynek utrudniały burze mieszkańcom centralnej części naszego kraju.

Przez całą ubiegłą noc lokalnie nad Polską występowały burze. Szczególnie intensywne w centrum naszego kraju, gdzie zaobserwowano największą koncentracje wyładowań atmosferycznych. Zanotowano zalania, szkody od wyładowań atmosferycznych i silnego wiatru. Burze przynosiły w minionych 24 godzinach ulewne opady deszczu, które sięgały nawet 40-70 mm, powodując zalania i lokalne powodzie błyskawiczne. Miejscami padał grad 3-4 cm i wiał wiatr do 90-100 km/h. Dodatkowo media obiegła informacja, że w czwartek śmiertelnie rażona została przez wyładowanie atmosferyczne starsza kobieta w woj. świętokrzyskim. Pomimo szybkiej interwencji służb ratunkowych i przewiezienia jej do szpitala, nie udało się uratować jej życia. Pojawiły się opóźnienia na kolei po intensywnych burzach w centralnej części Polski.

Wyładowania atmosferyczne w minionych 30 godzinach na obszarze Polski, które odnotowane zostały przez amatorskie detektory Blitzortung

Duże opady burzowe ubiegłej doby w Polsce

Produkt RainGRS lepiej nadaje się do szacowania zasięgu i wysokości opadów burzowych, porównując do danych ze stacji telemetrycznych i synoptycznych, gdyż obejmuje on obecnie teren całego kraju i obszary ościenne. Dzięki modernizacji sieci radarów POLRAD poprawia się jakość zbieranych, po ukończeniu modernizacji wszystkie radary będą o podwójnej polaryzacji, co jest istotne w przypadku obserwacji na radarach meteorologicznych burz.

Opady całkowity – suma 24 h według sieci RainGRS w Polsce

Miniona doba okazał się bardzo burzowa, bo zjawiska konwekcyjne wewnątrzmasy tworzyły się na południu, centrum, wschodzie, południowym wschodzie i północnym wschodzie oraz zachodzie naszego kraju. Według map z systemu PERUN największe zagęszczenie wyładowań atmosferycznych odnotowano w centrum i na południu naszego kraju.

Liczba wyładowań chmura-ziemia – suma 24 h

Linia nawałnic występowała wczoraj nad Polską. Były układy MCS, superkomórki i burze pulsacyjne

Burze będą powodować szkody w kolejnych godzinach

Z powodu występowanie obfitych opadów burzowych, dziś w krótkim czasie może dochodzić do występowania nagłego wzrostu poziomu wód w rzekach, co w konsekwencji może skutkować podtopieniami i zalaniami.

Zobacz też: Fala upałów najdłuższa w 2023 roku, wystąpią silne burze w Polsce

Przy obecnie zalegającej masie powietrza nad Polską, zjawiska burzowe mogą tworzyć się przez całą dobę w zasięgu stref zbieżności wiatru. Dodatkowo z uwagi na niewielki gradient baryczny, chmury burzowe przemieszczają się z niewielką prędkością, co przy dużej wodności prowadzić może do podtopień i zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. Niestety obecne narzędzia prognostyczne nie pozwalają prognozować takich zjawisk z dużym wyprzedzeniem czasowym dla niewielkich obszarów. Szacuje się, że w kolejnych godzinach wzrastać ma aktywność burzowa, a miejscami burze znów utrzymają się w tej masie przez całą noc z piątku na sobotę, przeciągając się do godzin rannych.

Prognoza burzowa na 18 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

linia nawałnic i groźne burze w piątek
Groźne burze spowodują dziś szkody. Najmniejsze ryzyko burz na wschodzie, północnym wschodzie

Linia nawałnic w kolejnych godzinach będzie się umacniać

Dziś w drugiej połowie dnia obserwujemy najsilniejsze burze w woj. łódzkim, gdzie występuje rozległa burza wielokomórkowa, która przyjęła formę mezoskalowego układu konwekcyjnego. Nad jednym obszarem przechodzi nawet kilka komórek burzowych, które w fachowej literaturze ma nazwę z j. angielskiego „back building storms”. W warunkach dużej zawartości opadowej i niewielkiego przepływu mas powietrza skumulowane sumy opadów burzowych mogą sięgać do 30-60 mm. Niejednokrotnie przechodzenie kilku burz nad jednym obszarem skutkuje rozległymi podtopieniami, a nawet miejscowymi powodziami błyskawicznymi. Niewykluczone są również opady gradu o średnicy do 1-2 cm, wiatr do 60-75 km/h.

groźne burze w Polsce
Linia nawałnic 18 sierpnia 2023 r.

Oprócz tego burze obserwowane są w górach i na pogórzu, gdzie istotny wpływ na ich rozwój ma orografia terenu. Burze obserwowane są również w Bieszczadach. Ośrodki burzowe zaczynają tworzyć się również w okolicach Rzeszowa. W kolejnych godzinach obserwowany będzie wzrost aktywności burzowej w Karpatach i Sudetach. W burzach wysokość opadów sięga 15-40 mm, lokalnie grad i wiatr do 70-90 km/h. Zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań online.

Groźne burze dziś w kraju, 13:20 czasu lokalnego, okiem satelity geostacjonarnego

linia nawałnic i burze w wielu regionach Polski
Linia nawałnic w kolejnych godzinach ma się intensyfikować wewnątrzmasy na strefach zbieżności wiatru dolnego

Wzrost aktywności burzowej w kolejnych godzinach

Oprócz tego chmury burzowe utworzyły się na pograniczu województw mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Ruch chmur burzowych odbywa się dziś na północny zachód.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

Linia nawałnic także w nocy.
Groźne burze dziś nad Polską

W kolejnych godzinach niewykluczone są superkomórki burzowe i następne klastry wielokomórkowe. Ponadto możliwe są ulewne opady deszczu do 50-60 mm. Punktowo na skutek przejściu kilku wydajnych opadowo burz do 70 mm, wiatr do 90-100 km/h i grad do 3-5 cm. Największe gradziny są możliwe z superkomórek burzowych. Burze najgroźniejsze okażą się do pierwszej połowy nocy