Upał będzie się przeciągał. Ponad 36 stopni. Fala upałów najdłuższa w 2023 roku, wystąpią silne burze w Polsce

Upał w kolejnych dniach będzie się przeciągał. Temperatura może przekroczyć 36°C. Przed nami dalsza dominacja nadzwyczaj wysokich temperatur. Druga połowa sierpnia przyniesie kontynuacje dodatniej anomalii temperatury. Z bardzo chłodnego początku sierpnia, płynnie przejdziemy do wartości powyżej normy klimatycznej. Do 23 sierpnia 2023 r. średnia obszarowa wyniesie około 1.2°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Fala upałów prędko nie ustąpi. Zmienia się anomalia miesięczna za sierpień 2023 r.

Trwa najdłuższy w tym roku okres z wysokimi temperaturami i nocami tropikalnymi. Ujemna anomalia temperatury z naszej części Europy po wyjątkowo chłodnej pierwszej dekadzie sierpnia jest szybko redukowana. Do 17 sierpnia średnia obszarowa anomalia wynosi około 0.09°C powyżej normy z lat 1991-2020 r. We wschodniej połowie kraju pojawia się już dodatnia anomalia, która sięga 0.5°C/1°C. Prognozy wskazują, że przeciągają się fala upałów spowoduje, że do 25 sierpnia temperatura w skali miesięcznej będzie wyższa o nawet 1.5°C od normy z lat 1991-2020 r.

Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie od 16.08.2023 r. do 23.08.2023 r. według modelu CFS

druga połowa sierpnia upalna
Fala upałów w kraju powoduje dużą dodatnią anomalie temperatury

Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie od 23.08.2023 r. do 30.08.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i terenów przyległych

fala upałów Polsce
Druga połowa sierpnia zaskakuje. Upał jest silny, najdłuższa fala upałów w 2023 roku

Ochłodzenie najprawdopodobniej dopiero w drugiej części przyszłego tygodnia

Wiele osób nie może się doczekać końca najdłuższej w tym roku fali upałów, która rozpoczęła się już w miniony weekend. Najprawdopodobniej fala upałów potrwa do około 24-26 sierpnia 2023 r. (+/-2 dni). Potem upał prawdopodobnie zelżeje, bądź całkowicie ustąpi. Okresami pogoda będzie groźna i przechodzić będą lokalne silne burze, które lokalnie spowodują znaczne szkody.

Silny upał w Polsce

Upał rozpoczął się w części Polski już 12 sierpnia 2023 r., dodatkowo z każdym dniem ulegał nasileniu. Początek upału w naszym kraju miał miejsce na południowym zachodzie Polski, czyli w woj. dolnośląskim. Kolejne dni mijającego tygodnia zaczęły przynosić intensyfikacje upału w naszej części Europy i temperatury na wielu stacjach IMGW okazały się najwyższe od początku 2023 roku. Najniższe wartości są notowane w rejonach górskich oraz nad morzem.

Prognozowana wstępna temperatura maksymalna w okresie od 17.08.2023 r. do 26.08.2023 r. według modelu GFS 0.25 dla Polski

silna fala upałów w Polsce
Silny upał w Polsce

Prognozowana orientacyjna maksymalna temperatura powietrza na okres od 18.08.2023 r. do 27.08.2023 r. według WRF-GFS Medium dla Polski

silny upał w Polsce
Silny upał jeszcze przez wiele dni. Prognozy powyżej 6-7 dni mogą ulec zmianie

Będą noce tropikalne i upały

Nie widać szybkiego ochłodzenia w Polsce, lecz skala upału i jego zasięg będzie się zmieniał w kolejnych dniach. Temperatura jeszcze przez wiele dni będzie na przeważającym obszarze naszego kraju charakterystyczna dla upału. Warto wspomnieć, że wielu redaktorów w polskim internecie oraz prowadzących audycje radiowe nie rozróżnia dnia gorącego od upalnego. Dlatego, korzystając z okazji warto wspomnieć, że o dniu gorącym mówimy wtedy, gdy temperatura wynosi od 25°C do 29°C, natomiast o upale 30°C i więcej, natomiast o fali upałów, gdy temperatura na poziomie 30°C i wyższej utrzymuje się przez minimum 3 dni na wysokości 2 metrów. Noce tropikalne są wtedy, kiedy temperatura nie spada poniżej 20°C w najchłodniejszej części nocy.

Zobacz też: Groźne burze szaleją nad Polską. 80.000 wyładowań przez noc. W piątek będzie jeszcze groźniej

Najgorętsze dni w tym roku. Upał jest silny w wielu regionach Polski

W sierpniu odnotowano dzień z najwyższą temperaturą w tym roku. Na stacji IMGW w Ostrołęce zmierzono 35,7°C, zatem o 0,3°C wyższą wartość niż w lipcu 2023 r. na stacji synoptycznej w Słubicach, gdzie odnotowano 35,4°C. Wiele wskazuje, że w trzeciej dekadzie sierpnia temperatura może przekroczyć 36°C, dlatego apogeum fali upałów przed nami.

Coraz więcej wskazuje, że najgorętszy okres synoptyczny w tym roku skończy się w ostatnich dniach sierpnia. Do tego czasu będziemy musieli uważać na lokalne gwałtowne burze, które powodować mają szkody gradowe, wiatrowe, jak i też od wyładowań atmosferycznych, jakie okażą się tylko krótkim przerywnikiem od upalnej pogody. Najczęściej niskie wartości notowane mają być w dzielnicach północnych naszego kraju oraz w obszarach górskich.

Jeśli spojrzymy na wiązki z modelu GFS i ECMWF, to dostrzegamy, że około 24-27 sierpnia 2023 r. temperatury mogą spaść poniżej wartości typowych dla upału (+/-2 dni) na przeważającym obszarze Polski. Najszybciej ochłodzenie zacznie się w dzielnicach północnych, potem najprawdopodobniej zacznie obejmować kolejne regiony naszego kraju. Są to jednak w dalszym ciągu wstępne prognozy, które na okres 6-7 dni mogą ulec zmianie.

Upał największy w tym roku, na horyzoncie ochłodzenie

silny upał w kraju
Silny upał w Polsce

Upał w kolejnych dniach będzie najbardziej uciążliwy w aglomeracjach miejskich, gdzie ważną role odgrywać będą miejskie wyspy ciepła. Przewaga dni gorących i upalnych da się nam we znaki pod koniec tygodnia oraz w przyszłym tygodniu. Warunki pogodowe sprzyjać mają wędrówkom górskim oraz wypoczynkowi nad Bałtykiem, lecz będziemy musieli uważać na lokalne burze, jakie lokalnie mają występować przez całą dobę w wielu regionach. Noce tropikalne z pewnością nie dadzą nam wytchnienia po serii upalnych dni, które będą szczególnie uciążliwe przy wysokiej wilgotności względnej.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl