Pogoda na 5 dni dla Polski. Ochłodzenie i wielkie zaskoczenie w pogodzie

Bardzo pozytywnie zapowiada się nam pogoda na 5 dni dla Polski. Co prawda tydzień rozpoczniemy chłodem, jednak powiew zimy nie potrwa długo. Czy czas wyciągać krótkie rękawki z szaf? Odpowiedź znajdziemy w poniższej prognozie pogody na najbliższe dnia dla Polski.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Bardzo dynamicznie będzie zmieniać się sytuacja baryczna w Europie podczas nadchodzącego tygodnia. Poniżej mapa z sytuacją synoptyczną na początek tygodnia.

Wyżowy początek tygodnia w Polsce. Pogoda na 5 dni przyniesie zmiany
Pogoda na 5 dni. Początek tygodnia pod wpływem wyżu

Poniedziałek może przynieść nam jeszcze opady w kraju. Będzie to związane z frontem atmosferycznym i niżem, które oddalają się na wschód po przejściu nad krajem w weekend. Jednak już we wtorek i w środę dostaniemy się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia z centrum na południe i południowy zachód od naszego kraju. Spokój w pogodzie nie potrwa długo. Pod koniec tygodnia do naszego kontynentu zbliżał będzie się niż. Będzie to bardzo aktywny, rozległy i głęboki cyklon baryczny.

Niż o front na koniec tygodnia. Pogoda na 5 dni przyniesie duże zmiany
Pogoda na 5 dni. Niżowa i dynamiczna końcówka tygodnia

Ciśnienie w centrum niżu spadnie w okolice 960 hPa. Spowoduje to silne załamanie pogody pod koniec marca w wielu regionach Europy. Jednak niż ten będzie miał również pozytywny wpływ na pogodę w naszym regionie. Po chłodnym początku tygodnia zrobi się znacznie cieplej. Od tego zacznijmy naszą prognozę.

Pogoda na 5 dni. Chłodno, ale nadciąga silne ocieplenie

W weekend przez Polskę przetoczył się front atmosferyczny przynosząc burze i załamanie aury. Ponieważ był to front o charakterze chłodnym, z nim, z północnego zachodu w nasz region spłynęły chłodne, arktyczne masy powietrza. W związku z tym niedziela i początek tygodnia przynoszą nam ochłodzenie. Szczęśliwie jednak chłodne dni i noce nie pozostaną z nami na długo.

Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury

Widzimy, że poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek upłynie nam jeszcze pod znakiem niskich temperatur powietrza. Jednak już we wtorek od dzielnic południowych i zachodnich w kraju zacznie znacznie się ocieplać. Temperatury we wtorek nie osiągną jeszcze 15 stopni Celsjusza, jednak w środę przekroczenie tej granicy będzie już jak najbardziej możliwe. Prognozy temperatury wskazują, że w środę, czwartek i piątek termometry w Polsce wskazywać mogą nawet 17-18 stopni powyżej zera. Jednak szokująco wyglądają prognozy temperatury na przyszły weekend.

Pogoda na 5 dni. Szokujące temperatury na przyszły weekend
Pogoda na 5 dni. Szokujące prognozy temperatury na przyszły weekend

Jeśli prognozy utrzymają się to pogoda na 5 dni zaszokuje nas temperaturą pod koniec tygodnia. Na mapach pogody na sobotę i niedzielę widać temperatury rzędu nawet 22-23 stopni Celsjusza. W pierwszych dniach kwietnia termometry pokazać mogą nawet 25 stopni Celsjusza, a to jest już z definicji dzień gorący. Biorąc pod uwagę, że ostatniej nocy w kraju pojawiły się przymrozki, prognozy takie szokują. Przeczytaj również: Śnieżyca zaszokuje. Spadnie do 40 cm śniegu

Pogodniej tylko na kilkadziesiąt godzin. Pogoda znów stanie się dynamiczna

Jeszcze poniedziałek upłynie nam pod znakiem przelotnych opadów deszczu, a lokalnie również krupy śnieżnej. Spowodowane będzie to konwekcją w chłodnych masach powietrza. Od wtorku natomiast znów napływać zacznie do nas cieplejsze powietrze z zachodu. Na kilkadziesiąt godzin Polska dostanie się pod wpływ wyżu z centrum blisko południowych granic kraju. Opady i silniejszy wiatr powrócą do nas już w czwartek. Tego dnia przelotne opady pojawiać zaczną się w na zachodzie i południu Polski przed południem, a w godzinach popołudniowych padać zacznie na wschodzie.

Deszczowa, dynamiczna pogoda wróci do nas w weekend
Powrót dynamiczne, deszczowej pogody w weekend

Rozbieżne są w wyliczeniach modele, jeśli chodzi o pogodę na przyszły weekend. Jeszcze wczoraj modele widziały powrót niżów z zachodu, dużo deszczu i nasilenie wiatru w kraju i regionie. Obecne wyliczenia modeli owszem, widzą opady nad Polską w sobotę i niedzielę. Jednak nie są to opady już tak dynamiczne. Tak czy inaczej, pogoda na 5 dni przyniesie nam wielkie zmiany. Po chłodnym poniedziałku, z każdym dniem rozpoczynającego się tygodnia temperatury będą rosły. Na koniec marca i w pierwszych dniach kwietnia w Polsce możliwe są już w zasadzie letnie temperatury powietrza.