Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Odwilż i dużo opadów w tym tygodniu w kraju

Pogoda na 5 dni dla Polski. Prognoza pogody na tydzień


Dzień dobry w nowym tygodniu. Tradycyjnie już, jak co poniedziałek publikujemy więc wpis, w którym sprawdzamy co przyniesie nam pogoda na 5 dni dla Polski. Zmian w pogodzie przed nami całkiem sporo, dlatego zachęcam do lektury poniższej prognozy.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Prognozę pogody na cały rozpoczynający się tydzień rozpocznijmy od opisania sytuacji synoptyczne. Ta ulegnie korektom w przeciągu nadchodzącego tygodnia. Sytuacja synoptyczna na poniedziałek wygląda następująco.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna na początek tygodnia
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna na początku tygodnia

Widzimy, że Polska na początku tygodnia znalazła się pod wpływem wyżu, którego centrum znajduje się obecnie nad Bałtykiem. Przez kraj sunie strefa frontu atmosferycznego, przynosząc liczne opady, jednak o tym za chwilę. Jednak patrząc na Atlantyk widzimy rozbudowujący się tu, rozległy i coraz silniejszy wyż. Pogoda na 5 dni przyniesie zmiany, ponieważ w drugiej części tygodnia dostaniemy się pod wpływ tegoż właśnie wyżu.

Pogoda na 5 dni. Wyż w Europie w drugiej części tygodnia
Pogoda na 5 dni. Wyż nad Europą w drugiej części tygodnia

Powyżej mapa z sytuacją synoptyczną na czwartek 14 grudnia. Centrum wyżu znajdzie się na zachód od Europy, a ciśnienie w centrum wynosiło będzie sporo ponad 1030 hPa. Nasz kraj dostanie się pod wpływ tego ośrodka, dlatego w drugiej części tygodnia spodziewamy się nawet rozpogodzeń.

Pogoda na 5 dni. Sporo opadów w pierwszej części tygodnia

Wspomniałem o tym powyżej. Tydzień zaczyna nam się od frontu atmosferycznego. W związku z tym nad Polską w poniedziałek wędruje rozległa strefa opadów, które w wielu regionach są intensywne. Ponieważ temperatury są już w Polsce dodatnie, w większości regionów pada dziś deszcz. Jeszcze na wschodzie kraju przed południem możliwe są lokalnie opady mokrego śniegu. Jednak i tutaj opad przechodził będzie w deszcz ze śniegiem i sam śnieg.

Pogoda na 5 dni. Prognoza opadów dla Polski

Na zachodzie Polski opady w poniedziałek przed południem mogą być bardzo intensywne. Potwierdzają to zresztą bieżące mapy radarowe dostępne na stronach IMGW. Opady deszczu pojawiały będą się w Polsce również we wtorek. Popada również w nocy z wtorku na środę oraz w środę. Przy czym w nocy, na zachodzie kraju mogą to być opady marznące, więc bądźmy ostrożni. W drugiej części tygodnia dostaniemy się pod wpływ wyżu z zachodu Europy, dlatego opadów będzie zdecydowanie mniej. Kto wie, może w czwartek, piątek i sobotę pojawią się w kraju nawet chwile ze słońcem? Opady deszczu wrócą do kraju w weekend. Na tą chwilę modele numeryczne widzą opady w niedzielę, a deszcz padać ma wtedy praktycznie w całym kraju.

Silna odwilż w Polsce trwała będzie cały tydzień

W miniony weekend rozpoczęliśmy okres z dodatnimi temperaturami. Odwilż w Polsce dość szczegółowo opisałem we wczorajszym wpisie. Ocieplenie pozostanie z nami przez cały tydzień. Dodatnie temperatury za dnia pojawiały będą się praktycznie w całym kraju. Nocami lekko na minusie, zwłaszcza na wschodzie i północy Polski, dlatego też uważajmy na śliskie nawierzchnie. To co roztopi się za dnia w dodatnich temperaturach powietrza, nocami może zamarzać. Pod koniec tygodnia na kilkadziesiąt godzin spłynie do nas delikatnie chłodniejsze powietrze i ujemne temperatury powrócą również w dzień.

Ujemne temperatury na koniec tygodnia
Ujemne temperatury w końcówce tygodnia

Jednak ochłodzenie w końcówce tygodnia nie potrwa długo, ponieważ w przyszły weekend odwilż prawdopodobnie wróci do Polski. Pogoda na 5 dni prawdopodobnie doprowadzi do całkowitego zaniku pokrywy śnieżnej w większości regionów kraju. Śnieg w przyszły weekend leżał będzie jeszcze na wschodzie i południu, ponieważ tutaj po prostu zalega go wciąż najwięcej. Temperatury w tym tygodniu będą zdecydowanie niesprzyjające zimowej scenerii.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk