Pogoda na 5 dni dla Polski. Powiew lata, czy coraz niższe temperatury?

Dziś nieco zaspałem, więc nie udało mi się przygotować dla Was prognozy pogody na poniedziałek. Odpłacę się w tym wpisie. Sprawdzę nie tylko co przyniesie nam pogoda na 5 dni, ale i nieco dokładniej opiszę co w pogodzie wydarzy się dzisiejszego dnia.

Pogoda na 5 dni. Zacznijmy od poniedziałku

Zgodnie z obietnicą, kilka słów na temat prognozy pogody na dzisiejszy dzień. Chłodny front atmosferyczny odsunął się już poza południowe granice Polski. W kraju zrobiło się zimno. Minionej nocy pojawiły się przymrozki. Od rana mocne opady deszczu występują na zachodzie i południowym zachodzie kraju.

Pogoda na 5 dni. Opady w Polsce w poniedziałek 9 października
Pogoda na 5 dni. Opady deszczu w poniedziałek w Polsce

Strefa opadów pojawiła się w regionach, do których dotarł dziś ciepły front atmosferyczny z zachodu. Strefa frontowa przesuwała będzie się na wschód i południowy wschód Polski. Z jednej strony niesie to dużo opadów i całkowite zachmurzenie. Z drugiej jednak przejście przez kraj frontu ciepłego daje nadzieje na wyższe temperatury powietrza. Jednak jeszcze nie dziś. Termometry w poniedziałek, podobnie jak wczoraj wskażą maksymalnie w okolicach 10 stopni Celsjusza. Na wschodzie kraju wartości te będą jeszcze niższe. Dodatkowo temperaturę odczuwalną mocno obniżał będzie nadal dość porywisty wiatr. Po chłodnym dniu nadejdzie jeszcze chłodniejsza noc.

Niskie temperatury w nocy z poniedziałku na wtorek
Bardzo chłodna noc z poniedziałku na wtorek

Jak widzimy, w wielu miejscach Polski najbliższa noc ponownie przyniesie przymrozki. Jednak mam dla Was dobre wiadomości.

Pogoda na 5 dni. W kraju zrobi się cieplej. Powiew lata

Znacie mnie doskonale. Mam tendencję do przeginania z tytułami. Z tym powiewem lata to trochę znów przesadziłem, jednak nie jakoś bardzo mocno. Po bardzo chłodnym początku tygodnia, w Polsce zrobi się zdecydowanie cieplej. Spójrzmy na animacje prognoz temperatury.

Pogoda na 5 dni. Animacja prognoz temperatury

Wtorek jeszcze nie rozpieści nas temperaturami powietrza. Jednak obiecuję, że pogoda na 5 dni przyniesie nam wysokie wartości temperatury. Wystarczy spojrzeć na mapy z prognozami na środę. Tego dnia w Polsce temperatury znów przekroczą 20 stopni Celsjusza. Za frontem ciepłym do kraju napłyną ciepłe masy powietrza z zachodu. Dlatego też środa będzie dla nas powiewem lata w październiku. I co najlepsze nie ostatnim. W czwartek przez Polskę przetoczy się kolejny front atmosferyczny psując pogodę (o tym za chwilę). Zrobi się chłodniej, jednak nie na długo. Poniżej prognoza temperatury na sobotę 14 października.

Powiew lata w Polsce. Pogoda na 5 dni przyniesie jeszcze wysokie temperatury
Pogoda na 5 dni. Powiew lata w Polsce

Widzimy więc, że nie będzie może bardzo gorąco. Temperatury powietrza powyżej 20 stopni nie będą towarzyszyły nam cały dzień. Jednak w tym tygodniu przed nami przynajmniej dwa ciepłe, przyjemne dni. Na pewno noc z poniedziałku na wtorek będzie ostatnią w tym okresie, gdzie możliwe są przymrozki. Pogoda na 5 dni nie przyniesie nam więcej takich „zimowych” przygód.

Strefowa cyrkulacja powietrza w tym tygodniu w Polsce

Od kilkunastu dni pozostajemy pod działaniem strefowej cyrkulacji powietrza. Oznacza to, że w nasz region docierają kolejne niże baryczne znad Atlantyku. Nie inaczej będzie także w najbliższych dniach. Poniżej mapa baryczna i prognoza opadów na środę 11 października.

Pogoda na 5 dni. Niż atlantycki uderzy w region
Pogoda na 5 dni. Kolejny niż uderzy w region

Widzimy kolejny, głęboki cyklon, który w środę uderzy w Skandynawię. Odbije się to także na pogodzie w naszym kraju. Przez Polskę w środę wędrowała będzie z północy na południe (południowy wschód) kolejna strefa opadów. Wraz z przechodzeniem strefy frontowej w Polsce ochłodzi się, ale to jakie temperatury przyniesie nam pogoda na 5 dni mam nadzieję, że już wiemy z powyższej części prognozy. Deszcz padał będzie w Polsce również w czwartek, choć obecne prognozy ograniczają te opady już tylko do dzielnic południowych. W weekend przez kraj przemieszczał będzie się kolejny front przynosząc pogorszenie aury, jednak to już delikatnie wybiega poza ramy czasowe jakim zajmuję się w tym wpisie.

Podsumowując, pogoda na 5 dni przyniesie pogodowy rollercoaster. Po bardzo chłodnym początku tygodnia (przymrozki w Polsce), w okolicach środy czeka nas powiew lata i temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. Podobne, prawie letnie wartości temperatur czekają nas w sobotę. Cały weekend za to przeplatany będzie kolejnymi strefami opadów deszczu. Zbliżający się do Europy niż przyniesie ponowny wzrost siły wiatru w drugiej części tygodnia.