Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Przymrozki w Polsce. W górach mróz do -4 stopni. Spadnie pierwszy śnieg. Silne ochłodzenie w kraju

Przymrozki i mróz w Polsce. Pierwsze opady śniegu


Ciepło to już było. Takie powiedzonko nasuwa mi się na język patrząc na prognozy temperatury w kraju. Nadchodząca noc przyniesie nam przymrozki w wielu regionach Polski. W górach pojawi się mróz, ponieważ temperatury na większość doby spadną poniżej zera. Do tego w wysokich partiach gór pojawi się pierwszy śnieg. Nieciekawa pogoda. Zwłaszcza dla wielbicieli ciepłego okresu roku. Zapraszam na wpis. Na jego końcu postaram się poszukać pozytywów sprawdzając prognozy pogody na przyszły tydzień.

Przymrozki i silne ochłodzenie w kraju i regionie. Czym jest spowodowane?

Od kilku dni tematem głównym w pogodzie w regionie jest atlantycki niż Patryk. Ten głęboki ośrodek niskiego ciśnienia wędrował w sobotę przez Bałtyk, a dziś jego położenie wygląda tak.

Przeszedł niż, przyszłego ochłodzenie. Możliwe przymrozki
Przymrozki w Polsce. Powodem spływ chłodu za niżem

Jak wiemy masy powietrza wokół niżu krążą odwrotnie do wskazówek zegara. Dodatkowo, przy ośrodku tak głęboki i aktywnym masy powietrza krążą wokół niżu nawet w bardzo dalekich odległościach od ośrodka. Tym sposobem niż zaciąga bardzo chłodne masy powietrza aż spod bieguna w okolicach północnej Rosji i Finlandii. Następnie arktyczne masy powietrza spływają strumieniem przez Skandynawię, Polskę, aż na południowy wschód Europy. Granicę ciepłych mas powietrza (wypychanych na południe) z masami arktycznymi doskonale wyznacza front atmosferyczny (na powyższej mapie na niebiesko).

Przymrozki w Polsce. Mróz w górach. Spłynęły do nas chłodne masy powietrza
Polska w chłodnych masach powietrza. Przymrozki, a w górach nawet mróz

Doskonale obrazuje to mapa z temperaturą mas powietrza nad Europą. Zauważcie, że granica chłodnych mas powietrza (niebieski) i mas ciepłych (pomarańczowy, czerwony) doskonale pokrywa się z linią frontu obserwowaną na pierwszej mapie. Mam nadzieję, że nie nudzą Was takie analizy. Chcę nimi trochę zainteresować Was meteorologią, a także przybliżyć procesy zachodzące w pogodzie i atmosferze.

Najbliższa noc przyniesie przymrozki, a nawet mróz w kraju

Silny spływ chłodu odczujemy już w niedzielę. Spójrzmy na mapy temperatury powietrza na drugi dzień weekendu.

Niskie temperatury w niedzielę w Polsce
Niskie temperatury w niedzielę w Polsce

Powyżej wartości temperatur na najcieplejszy moment dnia. Widzimy, że tylko na południowym zachodzie termometry zbliżą się wskazaniami do 15 stopni Celsjusza. Na północnym wschodzie kraju w dzień nawet poniżej 10 stopni. Mówimy tutaj o najcieplejszym momencie dnia oraz nie uwzględniamy dość silnego wiatru, który jeszcze obniżał będzie temperaturę odczuwalną. Słabo? To spójrzmy na prognozę temperatury na nadchodzącą noc.

Najbliższa noc przyniesie przymrozki, a w górach mróz
Przymrozki, a nawet mróz podczas nadchodzącej nocy

Spływ chłodu będzie nadchodzącej nocy zdecydowanie odczuwalny w większości regionów Polski. Praktycznie na całym wschodzie możliwe są przymrozki, więc za czasu wyciągnijmy skrobaczki do szyb. W górach pojawią się spadki temperatury nawet do -4 stopni. W wyższych partiach gór w niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek spadnie pierwszy śnieg. Pamiętajmy, że nie mamy jeszcze źle. Na północ od Polski przeszła śnieżyca przynosząc solidny atak zimy.

Czy wyższe temperatury wrócą jeszcze do Polski?

Na wstępie wpisu obiecałem, że w jego ostatniej części poszukam optymizmu w prognozach pogody na kolejne dni października. No to spełniam tą obietnicę.

Przymrozki podczas najbliższych nocy. Później wróci ciepło?

Widzimy, że bardzo chłodny będzie również poniedziałek. Wciąż spływały będą do nas arktyczne masy powietrza, dlatego noc z poniedziałku na wtorek przyniesie kolejne przymrozki. Cieplej zacznie robić się od środy, kiedy to na moment powrócą do nas cieplejsze masy powietrza z południa (nadciągał będzie kolejny niż).

Przymrozki w najbliższe noce w Polsce
Przymrozki podczas najbliższej nocy. Później wróci ciepło

Powyżej prognoza temperatur na środę 11 października. Widzimy, że zwłaszcza na zachodzie Polski w środku tygodnia zrobi się naprawdę ciepło. W czwartek ponad 20 stopni wskażą termometry na południu Polski. Niestety, ocieplenie nie potrwa długo. Końcówka przyszłego tygodnia to ponowne spadki temperatury. Nocami termometry lokalnie pokazywać będą poniżej 5 stopni. Oczywiście przygruntowe przymrozki nie są znów wykluczone.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk