Poniedziałek jest dniem, gdy odpoczywamy w całym kraju od upału. Przerwa jest jednak krótka, bo już we wtorek zacznie napływać z kierunków południowych dużo cieplejsze powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Przeplatanka wędrownymi wyżami za frontami chłodnymi nie jest niczym nadzwyczajnym. Bardzo często, w strefie osiadania mas powietrza formuje się wyż, jaki przynosi stabilizacje pogody.

Jutro wyż “TALE” przesunie się nad Litwę i przepływ ulegnie zmianie na południowy oraz południowo-wschodni. Na zachód od Polski dalej zalegać ma górna zatoka niżowa wypełniona chłodem. Pomiędzy tymi dwoma układami barycznymi utworzy się korzystna dla nas cyrkulacja i ponownie z kierunków południowych rozpocznie się napływ powietrza zwrotnikowego o całkiem sporej niestabilności, która da się we znaki nam szczególnie w drugiej części tygodnia.

Dodatkowo na krańcach południowych zaznaczy się płytka zatoka niżowa z pofalowanym frontem atmosferycznym, tutaj też prognozowane są we wtorek burze.

Burze możliwe są na południu kraju, głównie w Karpatach. Mogą im towarzyszyć opady deszczu do 10-15 mm, lokalnie 20 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18.06.2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Z każdym kolejnym dniem będzie coraz cieplej, pojawi się także więcej burz

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB), obszar burz jest mocno orientacyjny i burze mogą wystąpić w rejonie pokazanych miast, ale nie nad nimi. Jest to zjawisko bardzo lokalne i trudne do prognozowania dla małych obszarów.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB), punktowo możliwe burze

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB), punktowo niemal w całym kraju możliwe burze

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB), możliwe lokalne burze

Prawdopodobnie w niedzielę przeważający obszar Polski znajdzie się w dużo chłodniejszej masie powietrza. Wiele wskazuje, że ostatnia dekada czerwca może być dużo chłodniejsza od poprzednich. Prognozy powyżej 120 godzin są mocno rozbieżne. Prawdopodobnie w ostatnich dniach czerwca znów zrobi się gorąco.

Arkadiusz Wójtowicz

2 Comments

 • Regen
  Posted 17 czerwca 2019 21:56 0Likes

  Czekamy na burzowy czwartek! Tymczasem…

  QUIZ FILMOWY

  Na “łowcach” w mapce pojawiła się nowość, czyli cienka żółta linia oznaczająca obszar objęty “R”. Co będzie służyło za oznaczenie obszaru objętego “2” stopniem zagrożenia? Odpowiedź to nazwa filmu z 1998 roku. Odpowiedzi prosimy udzielać w komentarzach poniżej. Konkurs trwa aż w czwartek będzie burza.

  NAGRODY

  Brak

 • Regen
  Posted 17 czerwca 2019 22:15 0Likes

  Raz czyta się o najwyższych temperaturach rzędu 36*C, by po chwili czytać o najniższych rzędu bodajże 10*C. Różne modele, wszystko fusy, wiadomo.

  Że 36 w czerwcu, to jeszcze można zrozumieć. Ale 10?

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.