Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Przed nami mróz i silne uderzenie zimy w kraju

Pogoda na 5 dni dla Polski. Mróz i zima w kraju


Za nami weekend, który upłynął nam pod znakiem niskich temperatur oraz przelotnych, ale często intensywnych opadów śniegu. Sprawdźmy zatem co przyniesie nam pogoda na 5 dni dla Polski. Tradycyjnie prognozę przedłużę też na przyszły weekend, ponieważ obecne prognozy pokazują, że w przyszłą sobotę i niedzielę w pogodzie może dziać się całkiem sporo.

Pogoda na 5 dni dla Polski. Sytuacja synoptyczna

Zacznijmy od analizy sytuacji synoptycznej w naszym regionie. Przeglądając mapy synoptyczne na kolejne dni końcówki listopada widzimy, że znajdowali będziemy się pod wpływem niżów barycznych.

Pogoda na 5 dni. Niże z południa kontynentu
Pogoda na 5 dni. Niże z południa Europy

Raz po raz w regionie z zachodu na wschód przemieszczały będą się mniej lub bardziej aktywne ośrodki niżowe. Typowa cyrkulacja strefowa, jednak z napływem chłodnych mas powietrza z północy kontynentu. Aktywny niż przemieści się blisko południowych granic Polski w okolicach wtorku i środy. Ośrodek ten nabierze rozpędu w środę za wschodnimi granicami kraju przynosząc silny atak zimy i na Ukrainie i w Białorusi. Zima w środku tygodnia uderzy z impetem również na południu kraju, ale o tym za chwilę.

Kolejne niże w regionie na koniec tygodnia
Kolejne niże w regionie na koniec tygodnia

Niewiele zmieni się sytuacja synoptyczna na koniec rozpoczynającego się tygodnia. Powyżej mapa baryczna na ostatni dzień listopada. Widzimy, że w regionie nadal panować będą niże przynosząc nam dynamiczną aurę.

Pogoda na 5 dni. Całodobowy mróz w wielu regionach Polski

Pogoda w tym tygodniu przyniesie nam zimę termiczną. W wielu regionach kraju mróz będzie całkiem silny. Nocami spadki temperatury sięgać będą wartości dwucyfrowych poniżej zera. Spójrzmy na animację prognoz temperatury dla Polski.

Pogoda na 5 dni. Niskie temperatury w Polsce

Praktycznie przez cały rozpoczynający się tydzień poniżej zera będzie przez całą dobę we wschodniej Polsce. Na zachodzie kraju dziś i jutro jeszcze delikatnie na plusie, jednak pogoda na 5 dni przyniesie mróz także i w zachodnich regionach kraju. Najchłodniej w Polsce będzie w środku tygodnia. Za dnia mróz do -5 stopni utrzymywał będzie się w całym kraju. Nocami spadki temperatury sięgać mogą nawet -13 stopni w górach i na obszarach podgórskich.

Duża dynamika w pogodzie w Polsce w tym tygodniu

We wstępie wpisu wspominałem, że pogoda na 5 dni przyniesie nam sporą dynamikę w pogodzie. Wszystko za sprawą ośrodków niskiego ciśnienia, jakie wędrowały będą w naszym regionie. Już na początku tygodnia, w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorkowy dzień strefa silnych opadów zawita na południe kraju.

Pogoda na 5 dni przyniesie nam zimowe opady w kraju
Pogoda na 5 dni. Opady śniegu w Polsce

Powyżej prognoza opadów na wtorek 28 listopada. Widzimy, że dość intensywnie sypnie śniegiem w południowych regionach Polski. We wtorek po południu w nocy z wtorku na środę strefa intensywnych opadów śniegu przesunie się na południowy wschód i wschód kraju. Przelotne opady konwekcyjne nadal obserwowali będziemy na północy Polski. Pod koniec tygodnia przez Polskę sunął będzie kolejny front atmosferyczny związany z niżem przynosząc kolejną porcję opadów.

Opady marznące na koniec tygodnia w Polsce
Możliwe opady marznące na koniec tygodnia

Na wschodzie będzie to prawdopodobnie śnieg, jednak w skutek ocieplenia opady przechodzić będą również w deszcz ze śniegiem oraz marznący deszcz. Jeszcze wczoraj (jak zaczynałem przygotowywać ten wpis) modele pogodowe widziały przejście aktywnego niżu przez kraj w przyszły weekend. Obecne wyliczenia modeli wycofały się z tego scenariusza. Jednak nawet zakładając spokojny przyszły weekend, pogoda na 5 dni przyniesie nam całkiem ciekawą, zimową aurę. Czekają nas silne spadki temperatury i opady śniegu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk