Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Zima uderzy z impetem w Polskę. Śnieżyca przyniesie nawet 30 cm śniegu i potem wystąpi dwucyfrowy mrózZima umocni się w Polsce. Niż wędrujący z południa przyniesie obfite opady śniegu. Może spaść nawet 30 cm białego puchu.

Z prognoz wynika, że w nowym tygodniu zdarzą się większe opady śniegu, dlatego zima będzie się umacniać na nizinach i wyżynach oraz w górach i obszarach podgórskich. Prognozowane są nie tylko konwekcyjne opady zimowe, ale także o charakterze wielkoskalowym. Niżowy wzór pogody nie zapewni nam stabilnych warunków pogodowych. Niż Olivier powinien przynieść obfite opady śniegu na sporym obszarze Polski.

Prognoza sytuacji barycznej na 27.11.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według niemieckiego DWD

zimowo w Polsce
Niżowa pogoda w kolejnych dniach i opady śniegu oraz temperatura poniżej normy

Na początku nowego tygodnia zaznaczy się wpływ ośrodków niskiego ciśnienia o imieniu Olivier i Phil w naszej części Europy. Prognozowany jest nawet przyrost pokrywy śnieżnej o 5-15 cm, natomiast w rejonach górskich i podgórskich do 20-30 cm świeżego białego puchu. Istotnie pogorszą się warunki do jazdy na drogach. Pokonanie wzniesień może być szczególnie utrudnione dla pojazdów ciężarowych i osobowych, w których nie zmienione są opony letnie na zimowe.

Przeczytaj również: Tęgi mróz poniżej -15 stopni w Polsce

Grubość pokrywy śnieżnej – 26 listopada 2023, 07:00 czasu urzędowego w Polsce

przybywa regionów z zimą
Przybywa regionów ze śniegiem. Dane: CMM IMGW

Grubość pokrywy śnieżnej – Beskid Śląski i Żywiecki, 26 listopada 2023 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

zimowo w Polsce
Zimowa aura w górach. Dane: CMM IMGW

Wysokość pokrywy śnieżnej w Beskidzie Niskim i Bieszczadach – 26 listopada 2023 r. o godzinie 7:00 czasu urzędowego w Polsce

zimowo w kraju
Zimowo w Polsce. Dane: CMM IMGW

Grubość pokrywy śnieżnej – 26 listopada 2023 o godzinie 7 czasu urzędowego w Polsce

śnieżyca w Polsce
Śniegu najwięcej w Karkonoszach na Śnieżce. Dane: CMM IMGW

Grubość pokrywy śnieżnej na obszarze Tatr i Podhala, 26 listopada 2023 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

Sporo śniegu na południu. Najwięcej w górach Dane: CMM IMGW

Zima będzie się umacniać pod koniec miesiąca

Na początku nowego tygodnia przybędzie obszarów, gdzie zdarzą się większe opady śniegu. Zanotowany zostanie istotny przyrost pokrywy śnieżnej. Na północy kraju od drugiej połowy tygodnia zaczął występować „bałtycki efekt morza”, który ma związek ze spływem zimnego powietrza arktycznego nad cieplejsze wody Bałtyku. Na skutek stromego gradientu temperatury tworzą się liczne chmury kłębiaste, które przynoszą obfite opady śniegu. Zgodnie z prognozami miejscami na północy kraju pokrywa śnieżna wynosi 20-30 cm, co nie jest częste w listopadzie. Z uwagi na konwekcyjny charakter opadów wysokość i zasięg pokrywy śnieżnej jest mocno nierównomierny.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima gwałtownie się umocni

Największą pokrywę zimową na północy ma stacja w Elblągu, gdzie sięga aż 27 cm, ale są miejsca na Pomorzu i Warmii, gdzie leży ponad 30 cm białego puchu. Opady, które będą występować w nadchodzącym tygodniu obejmą więcej regionów i mają mieć charakter wielkoskalowy. Zbliżający się w naszą część Europy ośrodek niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym przyniesie istotne opady śniegu, dlatego w wielu województwach umocni się zima.

Wyraźnie sygnalizowaliśmy od dłuższego czasu, że koniec listopada przyniesie przewagę chłodnych mas powietrza pochodzenia arktycznego. Wyraźnie umacniać ma się zima termiczna, dodatkowo w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń oraz zaleganiu pokrywy śnieżnej, wystąpią dwucyfrowe spadki temperatury, które pojawią się nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów poza górami w klatkach meteorologicznych. Spore opady zimowe związane będą głównie z ośrodkiem niżowym wędrującym z rejonu Wysp Brytyjskich, dalej w kierunku wschodniej, południowo – wschodniej Europy. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin jego centrum znajdzie się na pograniczu Słowacji I Czech oraz kształtować ma przebieg pogody wraz z niżem wędrującym znad Bałkanów dalej w kierunku Ukrainy i Federacji Rosyjskiej.

Prognoza zasięgu opadów śniegu, 27 listopada 2023, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyca w Polsce
Zimowo w Polsce. Śniegu przybędzie

Zimowe opady w Polsce. Umacniać ma się zima termiczna poza górami

Strefa opadów o charakterze wielkoskalowym zacznie nasuwać się do Polski już w poniedziałek u schyłku dnia bądź dopiero w godzinach wieczornych, wpływając na pogodę w zachodniej i południowo – zachodniej części naszego kraju. Zimowe opady są prognozowane szczególnie od woj. lubuskiego, sięgając po część woj. wielkopolskiego, Śląsk Opolski. Jednak w nocy z 27/28 listopada 2023 r. śnieg zacznie sypać na coraz większym obszarze naszego kraju, gdyż strefa opadów jednostajnych będzie migrować na wschód, południowy – wschód, docierając nad woj. małopolskie i podkarpackie.

Prognoza zasięgu śnieżycy w nocy z 27/28 listopada 2023 r. o godzinie 3 UTC dla Polski według ECMWF

śnieg w Polsce
Obfite opady śniegu – zima zapanuje w wielu regionach ze śniegiem

Już we wtorek, tj. 28 listopada 2023 r. prognozowana jest kontynuacja opadów zimowych, które obejmą kolejne regiony naszego kraju. Zaznaczą się one nie tylko w pasie dzielnic południowych, ale także na wschodzie naszego kraju. Przejściowo w ciepłym sektorze niżu na południowym – wschodzie naszego kraju możliwe są opady deszczu ze śniegiem, który w kontakcie z wychłodzonym podłożem może prowadzić do groźnego oblodzenia dla kierowców i pieszych.

Prognoza zasięgu opadów śniegu na 28 listopada 2023 r., 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

niż przyniesie silne opady zimowe. Zima będzie się umacniać
Niż na pograniczu Polski i Słowacji oraz atak zimy

Śnieżny i zimny koniec miesiąca w Polsce

Tuż po odsunięciu się śnieżycy wielkoskalowej zimowe krajobrazy zapanują na przeważającym obszarze Polski. Jutro będziemy doprecyzowywać prognozy numeryczne, gdyż zasięg i największe natężenie opadów ulega jeszcze istotnym korektom. Jeśli prognozy modeli nas nie zawiodą, to największy przyrost pokrywy śnieżnej od poniedziałku do środy odnotujemy w pasie dzielnic południowych. Niewykluczone, że nie są to ostatnie większe opady śniegu w perspektywie 1-2 tygodni. Kolejne „dostawy” śniegu poza górami są możliwe. Pierwsza dekada grudnia przyniesie przeważnie zimę termiczną i rzadkie okresy z odwilżą oraz przedzimiem. W kolejnych dniach podamy następne informacje.

Prognoza zasięgu pokrywy śnieżnej na 30 listopada 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

zimowo w wielu regionach. Zima w kraju
Zimowo w Polsce pod koniec listopada 2023 r. Zima termiczna w kraju

Prognoza grubości pokrywy śnieżnej do 30 listopada 2023 r. według modelu francuskiego ARPEGE dla Polski

zima w polsce
Zima zapanuje w wielu regionach ze śniegiem

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz