Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zima termiczna nagle umocni się w Polsce. Spodziewany jest mróz poniżej -15°C w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń.
Pogoda długoterminowa. Dwucyfrowy mróz i kolejne „dostawy śniegu” w prognozach
Zapowiadaliśmy, że druga połowa dobiegającego końca tygodnia przyniesie znaczny dynamizm w pogodzie na obszarze Polski. Po przejściu wichury znaleźliśmy się w strumieniu znacznie chłodniejszego powietrza pochodzenia arktycznego morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Zimne powietrze spłynęło w tylnej części cyklonu, jaki odsunął się nad Rosję. Pojawiały się nawet burze śnieżne, które szczególnie licznie występowały w piątek. Na północy kraju mieliśmy silny „efekt morza”, który na Pomorzu oraz części Warmii i Mazur, przyniósł duży przyrost pokrywy śnieżnej.
Grubość pokrywy śnieżnej, 26 listopada 2023, 7:00 czasu urzędowego w Polsce
Zmiana grubości pokrywy śnieżnej 25/26 listopada 2023 r. w Polsce
Zima termiczna zaczyna się umacniać w Polsce
Od niedzieli zaczyna w Polsce umacniać się zima termiczna. Do końca listopada, jak i też na początku grudnia nie zabraknie okresów z niską temperaturą i ujemnym odchyleniem temperatury od średniej wieloletniej z lat 1991-2020 r. Niewykluczone, że w rejonach większych przejaśnień i rozpogodzeń, pojawi się także dwucyfrowy mróz poza górami i to na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów n.p.g. Już ubiegłej nocy pojawił się kolejny raz w tym sezonie zimowym dwucyfrowy mróz, lecz przy gruncie na Warmii i Mazurach.
Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych za ubiegłą noc w Polsce
Temperatura minimalna przy gruncie minionej nocy w Polsce na stacjach IMGW-PIB
Temperatura minimalna na stacjach IMGW-PIB i EDWIN oraz mrozowiskach ubiegłej nocy w Polsce
Będzie chłodny okres synoptyczny
Z prognoz numerycznych wynika, że coraz częściej średnia dobowa temperatura powietrza ma być charakterystyczna w Polsce dla zimy termicznej. Co prawda zdarzą się dni, gdy to w niektórych rejonach naszego kraju temperatura będzie dodatnia, ale tylko na niewielkim obszarze. Coraz częściej panować ma całodobowy mróz. Największy nocami w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń. Największe szanse na krótkie okresy z temperaturą dodatnią będą na północy i zachodzie oraz południu i okresami wschodzie. Średnia dobowa anomalia temperatury ma być jednak poniżej normy o średnio 2-8°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Finalnie listopad nie zapisze się jako miesiąc ciepły, ale zaledwie lekko powyżej normy, a nawet w normie klimatycznej. Średnia obszarowa anomalia, względem lat 1991-2020 r. powinna przekroczyć 0.1°C. Tylko nieliczne regiony, czyli na południu i zachodzie powinny zapisać się z temperaturą miesięczną nieznacznie powyżej normy.
Pogoda długoterminowa. Temperatura maksymalna w Polsce orientacyjnie od 26.11.2023 r. do 5.12.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Znacznie chłodniejsza druga część listopada w Polsce
Okres ciepłej pogody w listopadzie ustąpił i druga część miesiąca okazała się znacznie chłodniejsza od pierwszej, co spowodowało istotną redukcje dodatniej anomalii temperatury. W trzeciej dekadzie listopada, a dokładniej w drugiej połowie mijającego tygodnia zmienił się rozkład pola barycznego nad Europą i obszarami przyległymi. Zablokowana została cyrkulacja zachodnia atmosfery, dlatego dominuje adwekcja znacznie chłodniejszych mas powietrza pochodzenia arktycznego z wysokich szerokości geograficznych.
O skali ochłodzenia na przełomie listopada i grudnia niech świadczy poniższa grafika, która obrazuje średnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej z lat 1984-2009 r. w okresie od 25.11.2023 r. do 2.12.2023 r. Widzimy, że nie tylko w Polsce panować ma duża ujemna anomalia temperatury, ale również w innych regionach europejskich. Arktyczny chłód zaznaczy się również na zachodzie, południu, południowym – wschodzie, wschodzie i północy Europy. Zimne powietrze z dalekiej północy zaznaczy się także okresami w basenie Morza Śródziemnego, co może powodować rozwój niżów śródziemnomorskich.
Zobacz też: Gigantyczny atak zimy w Polsce
Prognoza średniej anomalii temperatury w okresie od 25.11.2023 r. do 2.11.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Prognozy nie pozostawiają złudzeń
Prognozy od dłuższego czasu sugerują, że przełom listopada i grudnia będzie chłodniejszy niż norma wieloletnia. Silne ochłodzenie spowodowane jest blokadą cyrkulacji atlantyckiej, która transportowała do Polski wilgotne, lecz na ogół ciepłe masy powietrza w ubiegłych tygodniach. Rozległy antycyklon rozciągają się od kilku dni od Azorów aż po Wyspy Brytyjskie, blokując swobodny pochód atlantyckich cyklonów. Prąd strumieniowy po przejściu wichury został przesunięty na południe Europy, dlatego możliwy jest istotny spływ zimnego powietrza nad przeważający obszar Starego Kontynentu. Arktyczny chłód sięga m.in północy, centrum oraz wschodu.
Pogoda długoterminowa. Prognoza orientacyjna minimalnej temperatury powietrza w okresie od 26.11.2023 r. do 5.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski
Będzie dwucyfrowy mróz na 2 m poza górami
Powyższa grafika obrazuje możliwą skalę spadków temperatury w Polsce do 5 grudnia 2023 r. Nie można jednak wykluczyć, że zdarzą się cieplejsze, jak i też chłodniejsze noce i poranki w tym okresie. Skala spadków temperatury zależna ma być nie tylko od czynnika adwekcyjnego, ale także wielkości przejaśnień i rozpogodzeń, lokalnych uwarunkowań terenowych oraz prędkości wiatru. Niewykluczona, że na nizinach i wyżynach temperatura spadać będzie do dwucyfrowych ujemnych wartości i to nie tylko przy gruncie, czego już doświadczyliśmy w tym sezonie jesiennym. Przewaga arktycznych mas powietrza nad Polską jest wyraźna do końca listopada. Przejściowe i niewielkie ocieplenie jest możliwe na początku grudnia, gdy to w ciepłym sektorze atlantyckiego niżu mogą napłynąć cieplejsze masy powietrza z zachodu, południowego – zachodu. Niewykluczone, że w kolejnych tygodniach zdarzą się też groźne dla kierowców i pieszych opady marznące powodujące gołoledź.
Na dużą uwagę zasługuje również średnia dobowa temperatura powietrza, która do końca listopada będzie przeważnie poniżej normy, ale także panować ma lekka, a gdzieniegdzie umiarkowana zima termiczna ze śniegiem. Okresy termicznego przedzimia będą sporadyczne. Oznacza to, że średnia dobowa temperatura powietrza ma być przeważnie poniżej zera. Przełom listopada i grudnia przyniesie najniższe temperatury od przeszło 8-9 miesięcy. Największe spadki temperatury poza górami są możliwe zwłaszcza na wschodzie, północnym – wschodzie nocami w zasięgu pokrywy śnieżnej, rozpogodzeń i słabego wiatru.
Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej dobowej temperatury powietrza na okres od 26.11.2023 r. do 5.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski
Klimatyczny model CFS również pokazuje zimny okres w pogodzie na obszarze Polski
Przewaga chłodnych mas powietrza spowoduje, że obserwowane będą częste opady śniegu, a okresami także o charakterze marznącym, które powodować będą gołoledź w kontakcie z wychłodzonym podłożem. Pierwsza dekada grudnia, jeśli przyniesie przejściowe okresy z napływem mas polarnomorskich, to będą to krótkie adwekcje ciepła. Przewaga zimnych mas powietrza pochodzenia arktycznego ma być wyraźna, dlatego pierwsza dekada grudnia powinna być zimna i okresami śnieżna w Polsce.
Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej anomalii temperatury w okresie od 2.12.2023 r. do 9.12.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Pogoda długoterminowa wskazuje, że zima termiczna pozostanie z nami na dłużej
Z prognoz numerycznych wynika, że śniegu przybędzie pod koniec listopada i mają być to nie tylko opady o charakterze konwekcyjnym, ale również wielkoskalowym. Już na początku nowego tygodnia zaznaczy się wpływ ośrodka niżowego wędrującego z południa Europy w kierunku Rosji, przynosząc większe opady śniegu. Połowa naszego kraju powinna znaleźć się w zasięgu wielkoskalowych opadów zimowych. Na nizinach może być odnotowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5-15 cm, a w górach i na obszarach podgórskich dopada kolejne 20-35 cm białego puchu. Istotnie pogorszą się warunki do jazdy na drogach. Niewykluczone są też przejściowo opady marznące. Na północy kraju zaznaczy się jeszcze „bałtycki efekt morza” ze śnieżycami konwekcyjnymi. Największy przyrost pokrywy śnieżnej wystąpi w południowych dzielnicach naszego kraju. Pierwsza dekada nowego miesiąca też będzie zimowa i często mroźna.
Prognoza zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej do 30 listopada 2023, 06 UTC według modelu ARPEGE
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie chłodniejszy okres w pogodzie
Reasumując, wkraczamy w okres trwalszej zimy termicznej w Polsce, gdy to nie zabraknie większych spadków temperatury, ale także opadów zimowych. Cała pierwsza dekada grudnia zapisze się jako chłodna i wilgotna. Dopiero w drugiej dekadzie miesiąca powinno zrobić się cieplej, gdy to może odbudować się strefowa cyrkulacja atmosfery. Jednak na bardziej precyzyjne prognozy musimy poczekać i na przełomie listopada i grudnia obserwować powinniśmy umacniania się zimy termicznej. Prognozy numeryczne nieustannie monitorujemy i o wszelkich zmianach w prognozach poinformujemy ze stosownym wyprzedzeniem.
Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury na 2 m i opadów do 11 grudnia 2023 r. według modelu ECMWF dla Polski
Prognoza wiązek temperatury na 2 m i opadów według ECMWF dla Lublina do 11 grudnia 2023 r.
Prognoza wiązek temperatury i opadów według modelu GFS dla Polski
Fanipogody.pl