Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Silniejszy wiatr. Kiedy upał wróci do Polski?

Pogoda na 5 dni dla Polski. Temperatury, wiatr i opady


Mamy poniedziałek, więc tradycyjnie sprawdzimy co przyniesie nam pogoda na 5 dni. Tydzień rozpoczynamy umiarkowanymi temperaturami i dość silnym wiatrem. We wpisie sprawdzimy, czy pogoda przyniesie powrót wysokich temperatur w kraju. Zerkniemy również na mapy opadów szukając deszczu i burz. Zapraszam więc na prognozę pogody na cały rozpoczynający się tydzień plus w gratisie zerkniemy na pogodę jaka widzą obecnie modele na przyszły weekend.

Pogoda na 5 dni. Coraz wyższe temperatury powietrza

W pierwszej części wpisu skupmy się na temperaturach powietrza. Pierwsza część tygodnia upływa nam pod znakiem przyjemnych, letnich temperatur. Poniżej prognoza temperatury na wtorek 4 lipca.

Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury na wtorek 4 lipca
Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury na wtorek

We wtorek chłodniej na północy Polski, jednak i tutaj temperatury przekroczą 21-22 stopnie. Podczas gdy nad morzem temperatury w połączeniu z silniejszym wiatrem nie pozwolą na komfortowe plażowanie, na południu kraju we wtorek będzie już całkiem ciepło. Termometry wskazywały będą ponad 24-25 stopni Celsjusza, wiec wtorek na południu będzie już dniem gorącym. Jeszcze wyższe temperatury pogoda na 5 dni przyniesie w kolejnych dniach tygodnia. W środę na termometrach w centrum kraju możliwe są już trzydziestki, a w większości regionów termometry wskażą ponad 25 stopni Celsjusza. Podobne wartości temperatury w czwartek i piątek, a weekend przyniesie dalsze ocieplenie. Na ten moment wszystko wskazuje na to, że druga dekada lipca upłynie pod znakiem silnego upału. W weekend rozpocznie okres z wysokimi temperaturami powietrza.

Upał w weekend w Polsce
Upał nadejdzie w weekend do Polski

Powyżej prognoza temperatury na przyszłą niedzielę. Widać, że z zachodu do kraju napływać zacznie bardzo ciepłe powietrze z południowego zachodu. W kraju zrobi się upalnie, jednak to już temat na kolejny wpis. Sprawdź również: Wichura do 100 km/h w regionie. Sprawdź kiedy wiatr uspokoi się w Polsce

Czy nowy tydzień przyniesie opady i burze w Polsce?

Wiemy już, że pogoda na 5 dni przyniesie nam komfortowe temperatury powietrza, a przyszły weekend prawdopodobnie rozpocznie okres z bardzo wysokimi temperaturami powietrza. Sprawdźmy teraz prognozy pogody pod kątem opadów i zachmurzenia. Poniżej animacja prognoz zachmurzenia i opadów według modelu ECMWF.

Pogoda na 5 dni. Prognoza opadów dla Polski

Poniedziałek i wtorek z podobna pogodą. Na niebie pojawi się sporo słońca, jednak chwile słoneczne przerywane będą przelotnymi opadami deszczu. Groźniejsza pogoda zapowiada się na środę 5 lipca. Tego dnia z zachodu na wschód przemieszczał będzie się front atmosferyczny. Na froncie i na przedfrontowej strefie zbieżności wiatru rozbudują się burze. Wszystko wskazuje na to, że mogą to być zjawiska lokalnie groźne.

Pogoda na 5 dni. Możliwe silne burze
Pogoda na 5 dni. Silne burze w środę i w nocy z środy na czwartek

W nocy z środy na czwartek strefa frontu, a co za tym idzie groźniejszej pogody przesunie się na wschód Polski. Do tego okresu jeszcze jednak kilka aktualizacji modeli. W przypadku frontu atmosferycznego z zachodu kluczowa jest godzina, w której wkroczy on do kraju. O burzach w Polsce w środę napiszemy dokładniej w porannej prognozie konwekcyjnej. Wróćmy do pogody w drugiej połowie tygodnia. Po przejściu frontu atmosferycznego stopniowo powinniśmy dostawać się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia. W piątek i przyszły weekend czeka nas coraz więcej słońca. Opady przestaną występować. To w połączeniu z coraz wyższymi temperaturami jest dobrą wiadomością dla miłośników pogodnego, gorącego lata.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk