Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Temperatury zaszokują. Przed nami silny atak zimy

Pogoda na 5 dni dla Polski. Mróz i śnieżyce w kraju. Zima w pełni


Mamy poniedziałek, więc wracamy do naszej wspólnej tradycji. Przed Państwem pogoda na 5 dni dla Polski. W prognozach pogody dzieje się dużo, choć sama pogoda przez większość okresu prognozy nie będzie bardzo dynamiczna. Zobaczmy co przyniesie nam rozpoczynający się tydzień, a w gratisie ode mnie kilka zdań również o przyszłym weekendzie. Zapraszam do lektury.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Tydzień rozpoczynamy pod silnym wpływem wyżu z północy Europy. Spójrzmy na mapę z sytuacją baryczną na poniedziałek 8 stycznia.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna na początek tygodnia
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna na początek tygodnia

Po systemie frontów, który przynosił nam silne opady śniegu na południu kraju w weekend nie ma już śladu. Cała Polska dostała się pod wpływ silnego wyżu z północy kontynentu. Centrum niżu przesuwa się na zachód, znad Skandynawii w stronę Szkocji, a później Islandii, gdzie wyż będzie tracił na sile. Obecnie ciśnienie w centrum wyżu sięga 1040 hPa. Wyż powoduje spływ w nasz region bardzo chłodnych mas powietrza (o mrozie za chwilę) oraz sporo bezchmurnego nieba w pierwszej połowie rozpoczętego tygodnia (o tym również za chwilę). Jednak sytuacja zacznie zmieniać się w drugiej połowie tygodnia.

Pogoda na 5 dni. Zmiany w rozkładzie barycznym w drugiej części tygodnia.
Pogoda na 5 dni. Zmiana rozkładu barycznego w drugiej części tygodnia

Widzimy, że wyż odsuwa się coraz dalej na północny zachód od Europy. Zrobi to miejsce dla aktywnego, głębokiego niżu, który „zanurukuje” z północy na południe wzdłuż regionów Europy Wschodniej. Wpłynie to na pogodę w Polsce. Pogoda na 5 dni przyniesie nam więc całkiem spore zmiany. Zacznijmy od temperatur powietrza. Przeczytaj również: Potężna wichura. Niż przełamie zimę w regionie

Pogoda na 5 dni. Od mrozu po odwilż i ponowne ochłodzenie

Bardzo dużo w tym tygodniu będzie działo się w pogodzie jeśli chodzi o temperatury powietrza. Za nami bardzo mroźna noc. Jednak nie była to najchłodniejsza noc w tym tygodniu. Przed nami noc w poniedziałku na wtorek, która będzie prawdopodobnie najchłodniejszą w tym tygodniu. Spójrzmy na animację prognoz temperatury.

Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury

Modele dość mocno różnią się w wyliczaniach prognoz temperatury. Model GEMS widzi spadki temperatury poniżej -20 stopni na wschodzie i południu kraju. Modele ECMWF i GFS widzą spadki temperatury do -20 tylko lokalnie. Jednak musimy przygotować się, że noc z poniedziałku na wtorek przyniesie nam we wschodniej połowie kraju mróz do -15 stopni. Na zachodzie również zanotujemy w okolicach -10 stopni. Pogoda na 5 dni przyniesie nam silny mróz w pierwszej części tygodnia. Jednak już w środę temperatury na północy staną się dodatnie. W czwartek odwilż obejmie większą część kraju. Jeszcze cieplej zacznie robić się w przyszły weekend, kiedy to część kraju dostanie się pod wpływ niżu ze wschodniej Europy. Powyższą animację przedłużyłem również o prognozy na początek przyszłego tygodnia. Zrobiłem to, ponieważ chciałem Wam pokazać, że na tym nie koniec mrozów w regionie. W połowie stycznia spodziewamy się kolejnych, silnych spadków temperatury.

Wyż i sporo słońca. Następnie powrócą opady śniegu

Wiemy już, że w pierwszej części tygodnia kraj dostanie się pod wpływ wyżu z północy Europy. Z powyższej prognozy wiemy również, że w drugiej połowie tygodnia wschodnia część kraju dostanie się pod wpływ niżu ze wschodu kontynentu. W związku z tym na początku i pod koniec tygodnia czekają nas dwie zupełnie skrajne pogody.

Bezchmurne niebo na początku tygodnia w Polsce
Bezchmurny początek tygodnia w Polsce

Już dzisiejszy dzień upływa w wielu regionach pod znakiem bezchmurnego nieba w wielu regionach Polski. Podobnie wyglądało będzie to we wtorek. Wyż przynosi bezchmurne niebo niemal w całej Polsce. Słońce pozostanie z nami prawdopodobnie również w środę. Od czwartku pogoda zacznie się zmieniać. W związku ze zbliżaniem się niżu nad krajem zacznie pojawiać się coraz więcej chmur.

Pogoda na 5 dni. Powrót opadów śniegu w przyszły weekend
Pogoda na 5 dni. Opady śniegu w przyszły weekend

Niż będzie najbardziej wpływał na pogodę w naszym kraju w przyszły weekend . Na północy i wschodzie Polski prawdopodobnie pojawią się kolejne śnieżyce. Na tą chwilę tak widzą to wszystkie dostępne dane meteorologiczne. Jednak dokładniejsze prognozy na przyszły weekend przedstawimy w drugiej połowie tygodnia.

Podsumowując, pogoda na 5 dni przyniesie nam całe spektrum wydarzeń pogodowych. Tydzień zaczniemy od silnego mrozu i rozpogodzeń. Następnie zawita do nas cieplejsze powietrze i w kraju pojawi się odwilż. W przyszły weekend prawdopodobnie do Polski powrócą opady śniegu. Tymczasem trzymajcie się ciepło. I pamiętajcie, ja też nie lubię zimy. I będę to zaznaczał na każdym kroku do póki będziecie pisali do redakcji maile z zarzutami, że jestem jakimś fanem zimy i mrozu 😉

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk