Pogoda na 5 dni dla Polski. Uderzenie lata. Bardzo wysokie temperatury i silne burze

Przypomnę, że w tym tygodniu rozpoczynamy kalendarzowe. Jak na taki okres przystało, pogoda na 5 dni zaserwuje nam bardzo wysokie temperatury i burze. Zapraszam Was na prognozę pogody na rozpoczynający się tydzień. Jednak tradycyjnie już we wpisie wybiegnę delikatnie poza okres 5 dni w prognozach. Zerkniemy również jaką pogodę nad Polską widzą modele numeryczne na przyszły weekend.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Z każdym dniem na pogodę w kraju wpływać zaczną ośrodki niskiego ciśnienia z zachodu Europy. Wraz z niżami nad Polską przemieszczały będą się fronty atmosferyczne. Dlatego też pogoda w kolejnych dniach będzie w regionie dość dynamiczna.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Pierwszy z frontów pojawi się nad krajem już we wtorek. Będzie to front ciepły. Dlatego też do Polski napływać zacznie bardzo ciepłe, zwrotnikowe powietrze z kierunków południowych. O tym jakie temperatury w Polsce przyniesie nam pogoda na 5 dni (i weekend) napiszę za moment. Teraz zerknijmy jeszcze z jak ciepłymi masami powietrza będziemy mieli do czynienia w najbliższych kilkudziesięciu godzinach w regionie.

Pogoda na 5 dni. Wysokie temperatury w Polsce
Pogoda na 5 dni. Gorące masy powietrza w regionie

Na powyższej mapie doskonale widać, że w nasz region napływają masy powietrza wprost znad Półwyspu Iberyjskiego i północnej Afryki. Przejdźmy zatem do prognozy temperatury.

Pogoda na 5 dni. Upał w Polsce

Prognozy temperatury na rozpoczynający się tydzień skwitować mogę jednym zdaniem. W Polsce będzie gorąco. Przełom wiosny i lata pokaże upalne oblicze. Spójrzmy zatem na animację prognoz temperatury na najbliższe dni dla Polski.

Pogoda na 5 dni przyniesie upał w kraju

Podczas gdy weekend nie był bardzo ciepły na wschodzie, sytuacja ta zmieniła się wraz z rozpoczęciem nowego tygodnia. Już poniedziałek przynosi w Polsce znaczny wzrost temperatury. W całym kraju termometry pokażą powyżej 22-23 stopni Celsjusza. W zdecydowanej większości obszarów poniedziałek będzie dniem gorącym z temperaturą powyżej 25 stopni. Od wtorku do piątku czeka nas upał. Temperatury wzrosną powyżej 30 stopni przede wszystkim w dzielnicach zachodnich (nawet do 33 stopni), jednak w centrum i na wschodzie również zrobi się bardzo gorąco. W piątek upał przeniesie się na wschód, by w weekend zwrotnikowe powietrze zostało wypchnięte z Polski. Według obecnych prognoz w weekend czeka nas ochłodzenie. Pamiętajmy jednak, że to jeszcze prawie tydzień. W prognozach pogody to sporo i prognozy ulec mogą jeszcze korektom. Jednak pewnym jest, że pogoda na 5 dni przyniesie nam bardzo wysokie temperatury w Polsce.

Burze zaczną przybierać gwałtowny charakter

Bardzo groźnie zapowiada się rozpoczynający się tydzień w pogodzie nad Polską. Podczas gdy burze w Polsce występują już od kilku dni, najbliższy okres przyniesie ich nasilenie. To dlatego, ponieważ prócz gorących, zasobnych w wilgoć mas powietrza, w nasz region zawędrują niże i związane z nimi fronty atmosferyczne. Jeszcze burze w poniedziałek w Polsce nie powinny być bardzo groźne. Jednak kolejne dni przyniosą nam już fronty atmosferyczne, na których rozwijające się burze mogą być gwałtowne.

Burze w tym tygodniu mogą być bardzo groźne
Burze w tym tygodniu mogą być bardzo groźne

Oczywiście, codziennie z rana spodziewajcie się na portalu prognozy konwekcyjnej dedykowanej wyłącznie zjawiskom burzowym. Powyżej prognoza opadów na piątek. Zjawiska atmosferyczne nad krajem staną się w tym tygodniu bardzo groźne. Zachowajmy ostrożność. Podsumowując, pogoda na 5 dni przyniesie nam prawdziwy powiew lata. W Polsce zrobi się bardzo gorąco, w wielu regionach upalnie. Do tego czekają nas burze, które w wielu regionach, zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia mogą przyjmować bardzo gwałtowny charakter.