Pogoda na 5 dni dla Polski. Wiatr do 100 km/h. 20-40 mm deszczu na metr. Dużo dynamiki w pogodzie

Bardzo dużo dzieje się w pogodzie na naszym kontynencie. Pogoda na 5 dni przyniesie również mnóstwo dynamiki w naszym kraju. We wpisie sprawdzimy co przed nami w rozpoczynającym się tygodniu. Jedną część tekstu poświęcę na okres 1-2 listopada. Wszyscy wiemy, że pogoda w terminie Święta Wszystkich Świętych pogoda odgrywa kluczowe znaczenie.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Sytuację synoptyczną, jaka przed nami w kilka następnych dniach doskonale obrazuje mapa synoptyczna na 31 października.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Przez kraj wędrował będzie system frontów atmosferycznych, a nad południowym Bałtykiem obecne będzie centrum ośrodka niskiego ciśnienia. Przyniesie to oczywiście bardzo dynamiczną aurę we wtorkowy dzień nad naszym krajem. Dobre wieści są takie, że 1 listopada spora część kraju dostanie się prawdopodobnie pod wpływ słabego wyżu, co znacznie poprawi pogodę w tym jakże ważnym dla większości z nas dniu. Niestety druga połowa tygodnia oraz przyszły weekend to powrót do strefowej cyrkulacji zachodniej. Do kraju znów nadciągać będą kolejne niże pochodzenia atlantyckiego. Wraz z nimi oczywiście dynamiczna, niezbyt przyjemna aura.

Pogoda na 5 dni. Deszczowy początek i koniec tygodnia

Środą 1 listopada obiecałem zająć się w oddzielnej sekcji wpisu i jak obiecałem, tak zrobię. Jednak za nim o „Wszystkich Świętych” opiszę pogodę z początku i końcówki tygodnia. W poniedziałek pogoda w Polsce jeszcze dość spokojna. Jednak z każdą godziną od zachodniej Polski wzrastało będzie zachmurzenie. Ponieważ do granic zachodnich zbliżał będzie się niż z systemem frontów atmosferycznych, już w nocy z poniedziałku na wtorek opady pojawią się na zachodzie kraju.

Pogoda na 5 dni. Duża dynamika, sporo opadów
Pogoda na 5 dni. Duża dynamika w pogodzie nad Polską

We wtorek deszcz padał będzie już na znacznym obszarze Polski. Z zachodu na wschód przemieszczał będzie się front atmosferyczny niosąc pogorszenie warunków pogodowych w kraju. Słabe, zanikające opady deszczu możliwe będą jeszcze w nocy z wtorku na środę na wschodzie kraju. Jednak wszystko wskazuje na to, że pogoda na 5 dni odpuści nam nieco akurat na 1 listopada. O tym za chwilę. Tutaj wyczerpmy temat opadów i wiatru w kraju. Poniżej mapa z prognozą opadów na piątek 3 listopada.

Prognoza pogody na końcówkę tygodnia
Prognoza opadów na końcówkę tygodnia

Widzimy, że po dość spokojnych środzie i czwartku, w piątek czeka nas kolejna strefa frontowa. Z zachodu dotrze do Polski kolejne załamanie pogody. Na początku weekendu przygotować musimy się na silne opady deszczu. Podczas gdy więcej opadów w piątek pojawi się na zachodzie, w sobotę deszcz padał będzie na wschodzie Polski.

Prognozy wiatru na rozpoczynający się tydzień

Wiemy już, że pogoda na 5 dni przyniesie nam sporo opadów. Jednak sprawdźmy jeszcze jak sprawa ma się z porywami wiatru.

Pogoda na 5 dni w Polsce. Silny wiatr w kraju

Ponieważ niże atlantyckie powodują całkiem duży kontrast ciśnienia, na naszym kontynencie występuje również całkiem silny wiatr. Całkiem mocno do 70 km/h na nizinach, a ponad 90 km/h w górach powieje w Polsce we wtorek 31 października. W środę 1 listopada odczuwalny wiatr tylko na wschodzie i północy kraju. Znów silnego wiatru spodziewamy się w czwartek i piątek. Nie będzie to wichura tak silna, jaka uderza właśnie na zachodzie kontynentu, jednak siła wiatru w końcówce tygodnia może sięgać 80-90 km/h.

Uspokojenie aury 1 listopada

Dzień Wszystkich Świętych, to chyba najbardziej mobilne święto w roku w kraju. Wszyscy masowo ruszamy na groby bliskich. Oczywistym jest więc, że dobra pogoda jest tego dnia bardzo mile widziana. I tu mam dla Was dobre wieści. Wszystko wskazuje na to, że aura w tym roku będzie dla nas tego dnia życzliwa. O temperaturach nie piszę, te w tym tygodniu będą w porządku (szczegóły za chwilę). Wszystko wskazuje jednak na to, że niże i fronty odpuszczą nam pierwszego dnia nowego miesiąca.

Pogoda 1 listopada w Polsce
Pogoda 1 listopada w Polsce

Wiele wskazuje na to, że w środku tygodnia na kilkanaście godzin dostaniemy się pod wpływ słabego wyżu z południa Europy. Zapewni nam to uspokojenie wiatru, zanik opadów, a jeśli dobrze pójdzie to w pasie południowym i centralnym kraju możliwe są nawet rozpogodzenia i chwile ze słońcem.

Prognoza temperatury na 1 listopada 2023
Prognoza temperatury na dzień 1 listopada 2023

Temperatury 1 listopada będą dość odmienne w Polsce. Podczas gdy na południu termometry wskazywały będą nawet 15 stopni Celsjusza, w regionach północnych może to być zaledwie 5-7 stopni powyżej zera. Jednak ogólnie rzecz ujmując prognozy pogody na środę są obecnie dość optymistyczne. Przynajmniej porównując je do pozostałych dni tygodnia.

Pogoda na 5 dni. Jakie temperatury czekają nas w kraju na przełomie miesięcy?

Wiemy już, że przed nami tydzień z dość dynamiczną pogodą. Wiemy również, że przerwa od opadów i silniejszego wiatru prawdopodobnie nastąpi w środę, czyli jakże ważne dla wielu z nas Święto Wszystkim Zmarłych. Na zakończenie i tak dość już długiego wpisu sprawdźmy co pogoda na 5 dni przyniesie nam w temacie temperatury.

Wysokie temperatury na początek tygodnia w Polsce
Wysokie temperatury na początku tygodnia w Polsce

Poniedziałek przyniesie nam temperatury powyżej 15 stopni w większości regionów kraju. We wtorek z zachodu wkraczać będzie strefa frontowa, a wraz z nią lekkie ochłodzenie. Podczas gdy we wtorek na wschodzie nadal będzie nawet do 18 stopni Celsjusza, na zachodzie Polski temperatury spadną już w okolice 12 stopni. W drugiej części tygodnia temperatury nadal powyżej normy długoletniej. Nieco chłodniej (10-13 stopni) na północy kraju. Na południu temperatury nadal nie będą przypominały listopadowych. Termometry w dzielnicach południowych pokazywały będą powyżej 15 stopni Celsjusza. Pogoda na 5 dni przyniesie nam lokalne przymrozki. Spadki temperatury poniżej zera możliwe są nocami w dzielnicach południowych i północno wschodnich kraju.