Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Wyże zablokują cyrkulację strefową. Jak wpłynie to na pogodę w regionie?

Pogoda na 5 dni dla Polski. Blokada wyżowa

Tradycyjnie w poniedziałek zapraszam na prognozę pogody na nadchodzący tydzień. Sprawdzimy co przyniesie nam pogoda na 5 dni. Czy aura nas zaskoczy, czy może wręcz przeciwnie, czeka nas spokojny tydzień w pogodzie nad Polską.

Pogoda na 5 dni. Wyże dochodzą do głosu nad obszarem Europy

W pierwszych dniach rozpoczynającego się tygodnia zdecydowanie odpoczniemy od dynamicznej pogody. Poniżej odpowiedź dlaczego pogoda w Polsce i regionie uspokoi się.

Pogoda na 5 dni. Wyże dominują nad Europą
Pogoda na 5 dni. Wyże dominują nad Europą

Od Wysp Brytyjskich, przez Europę Centralną po daleką Rosję rozciąga się obszar podwyższonego ciśnienia. Odczujemy to również w Polsce. Ciśnienie choćby dziś i jutro przekraczać będzie 1030 hPa. Jednak wynikiem dominacji wyżów będzie nie tylko podwyższona wartość ciśnienia atmosferycznego. W naszym regionie w najbliższych dniach nie zanotujemy większej dynamiki w pogodzie. Aktywne, dynamiczne niże zostały wypchnięte na krańce Europy Północnej. Tam przechodzą obecnie silne wichury, jednak niże te nie mają żadnego wpływu na aurę w naszym regionie.

Temperatury w tym tygodniu nad Polską

Nie chcę używać określenia, że pogoda na 5 dni w Polsce będzie nudna, ale trochę tak będzie. Doskonale obrazuje to nawet prognoza temperatury, którą zamieszczam poniżej w formie animacji.

Pogoda na 5 dni. Prognozy temperatury

Początek rozpoczynającego się tygodnia nawet ciepły. W poniedziałek i wtorek temperatura na wschodzie kraju w dzień dochodzić będzie do nawet 4 stopni na plusie. Nieco chłodniej na pozostałym obszarze Polski, jednak lekki mróz w dzień utrzymywać będzie się właściwie tylko na północy i południu kraju. Nocami ujemne temperatury obejmować będą większy obszar Polski, jednak nie będzie to mróz silny.

Silniejszy mróz w weekend w Polsce
Silniejszy mróz bliżej weekendu w Polsce

Powyżej prognoza temperatury na noc z piątku na sobotę. Modele widzą silniejszy mróz nocami w kraju i w pewnym sensie będzie to zapowiedź nadchodzących na koniec miesiąca zmian w pogodzie. Ponieważ jednak ten wpis jest o pogodzie na 5 dni, to nie wybiegajmy za daleko w przyszłość. Tutaj wystarczy wiedza, że do weekendu w dzień lekko na plusie, a nocami temperatura będzie spadać minimalnie poniżej zera. W weekend spadki temperatury nocami będą większe, jednak nie odbije się to w znaczący sposób na temperaturach za dnia.

Pogoda na 5 dni. Zgniły wyż. Mało opadów

Znajdujemy się co prawda pod wpływem ośrodków wysokiego ciśnienia. Jednak nie spodziewamy się w tym tygodniu pięknych chwil ze słońcem. Niestety wyż w naszym regionie będzie miał tendencję do gnicia. Czeka nas sporo mgieł, a nawet opady mżawki, ponieważ stężenie wilgoci w dolnej troposferze jest bardzo duże. Oczywiście, lokalne, krótkotrwałe rozpogodzenia będą się w Polsce pojawiały. Jednak przez większość tygodnia pogoda na 5 dni przynosiła będzie sporo mgieł i zachmurzenia piętra niskiego.

Pogoda na 5 dni. Opady w drugiej części tygodnia
Pogoda na 5 dni. Opady w drugiej części tygodnia

W drugiej części tygodnia modele widzą słabe opady śniegu na północy i w centrum kraju. Opady te związane będą z pierwszym z nurkujących niżów. Jednak prawdziwy atak zimy i silne śnieżyce czekają nas dopiero w przyszłym tygodniu. Na przełomie stycznia i lutego pogoda w kraju może zrobić się bardzo groźna. O tym jednak będzie jeszcze czas napisać. Teraz życzę Wam spokojnego i pomyślnego tygodnia. Wysokie ciśnienie i brak dynamiki w pogodzie powinny zapewnić nam raczej pozytywne samopoczucie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk