Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni dla Polski. Zgniły wyż, groźny wiatr. Później silne załamanie pogody

Pogoda na 5 dni dla Polski. Silny wiatr, ulewy i załamanie pogody


Przed nami okres bardzo dynamicznej pogody. Pogoda na 5 dni przyniesie nam praktycznie wszystkie możliwe zjawiska w kraju i regionie. Może nie wystąpią burze, jednak co do tego również nie możemy mieć pewności. We wpisie przyjrzymy się przyczynom złej aury w kolejnych dniach, sprawdzimy dokładne prognozy oraz przeanalizujemy szczegółowo załamanie pogody jakie czeka nas w drugiej połowie tygodnia.

Pogoda na 5 dni dla Polski. Sytuacja synoptyczna

Za wszystko co w pogodzie w najbliższym czasie odpowiada silny wyż, który rozbudował się na południu i południowym zachodzie kontynentu.

Pogoda na 5 dni. Silny wyż na południu
Pogoda na 5 dni. Wyż zapewnia podniesiony kontrast ciśnienia

Wyż obejmuje swym zasięgiem całą południową i część centralnej Europy. Jest to typowy dla okresów zimowych niż zgniły przynoszący dużo wilgoci, mgły i zachmurzenie piętra niskiego. Jednak najważniejszą jego cechą jest wartość ciśnienia atmosferycznego. W centrum wyżu wartość ciśnienia przekracza 1040 hPa. To bardzo dużo i będzie miało to olbrzymi wpływ na to co przyniesie nam pogoda na 5 dni w regionie. Otóż aktywne, głębokie niże atlantyckie jeszcze spychane są na północne krańce Europy. Przynoszą silne śnieżyce w Skandynawii, a w naszym regionie od początku tygodnia wiał będzie porywisty wiatr. Jednak prawdziwe załamanie pogody nadejdzie w drugiej części tygodnia.

Pogoda na 5 dni. Niż namiesza w pogodzie na koniec tygodnia
Pogoda na 5 dni. Niż namiesza w pogodzie na koniec tygodnia

W drugiej połowie tygodnia z północnego zachodu w kierunku Europy Centralnej zacznie wędrować aktywny, głęboki niż atlantycki. Wraz ze zbliżaniem się niżu w region Bałtyku pogoda zacznie się mocno psuć również w naszym kraju. Przeczytaj również: Atak zimy w regionie. Śnieżyce potrwają wiele dni.

Pogoda na 5 dni. Mnóstwo opadów i silny wiatr w regionie

Zanim przejdziemy do załamania pogody jakie nadejdzie do Polski bliżej przyszłego weekendu, napiszę kilka zdań o opadach podczas rozpoczynającego się tygodnia.

Pogoda na 5 dni przyniesie mnóstwo opadów nad Polską

Pamiętamy, że na południowym zachodzie Europy utworzył się bardzo silny wyż. W związku z tym w poniedziałek i wtorek są szanse na rozpogodzenia w południowej połowie kraju. Pamiętamy jednak również o niżach, które raz po raz przemykają nad północną Europą. Z niżami związane są systemy frontów atmosferycznych. Z frontami zaś związane są rozległe strefy opadów. Na północy Europy są to intensywne opady śniegu. W naszym regionie padał będzie deszcz. Pogoda na 5 dni przyniesie mnóstwo opadów w kraju. Gdzie i kiedy padać będzie najmocniej pokazuje powyższa animacja. Poniżej za to widzimy sumy opadowe na koniec rozpoczynającego się tygodnia.

Sumy opadowe na koniec rozpoczynającego się tygodnia
Sumy opadowe na koniec tygodnia

Widzimy, że opadów w przeciągu najbliższych kilku dni będzie naprawdę mnóstwo. Będą w Polsce regiony, w których pogoda na 5 dni przyniesie ponad 100 litrów opadów na metr kwadratowy. Obecność wyżu na południu i kolejnych niżów na północ od Polski przyniesie oczywiście sporą różnicę ciśnienia w regionie. O tym, że silne wichury uderzą w Polskę pisałem dużo wczoraj. Tutaj tylko w kilku zdaniach. Mocno wiało będzie w Polsce przez cały tydzień. Praktycznie codziennie czeka nas wiatr o prędkości przekraczającej 60 km/h. Jednak to co najgorsze pogoda na 5 dni przyniesie nam w drugiej część tygodnia.

Silny, lokalnie niszczący wiatr na koniec tygodnia
Bardzo silny wiatr na koniec tygodnia

Widzimy, że prognozy wiatru na końcówkę tygodnia są niepokojące. Modele widzą wiatr wiejący w Polsce z prędkością ponad 100 km/h. Wiatr o tak dużej sile może być niszczący. Jednak nie straszmy się tu teraz silnym wiatrem. Do piątku zostało kilka dni. Trzymam kciuki, że prognozy nieco osłabią groźne zjawiska pogodowe jakie czekają nas na koniec tygodnia.

Silne ocieplenie w Polsce. Jakie temperatury w Święta?

Weszliśmy w okres silnego ocieplenia. Temperatury w dziś i w najbliższych dniach w Polsce sięgały będą 8-10 stopni Celsjusza. Poniżej prognoza temperatury na piątek 22 grudnia.

Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury
Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury

Równie dobrze mogłem tu wkleić mapę z prognozą temperatury na dowolny dzień rozpoczynającego się tygodnia. Pogoda na 5 dni przyniesie nam praktycznie codziennie podobne wartości temperatury. Nocami słaby przymrozek tylko na północy i południu kraju. Mróz w tym tygodniu nam nie grozi. A jak z temperaturami na weekend rozpoczynający Święta Bożego Narodzenia? Jeszcze kilka aktualizacji modeli temu wydawało się, że zima może powrócić na Święta do Polski. Teraz niestety nic takiego nie ma miejsca. Wg. obecnych prognoz zarówno Wigilia, jak i Boże Narodzenie upływały będą nam w dodatnich temperaturach.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk