Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Front i burze przerwą pogodową sielankę. Czy ochłodzenie będzie silne?

Pogoda na 5 dni dla Polski. Burze i ochłodzenie

Weekend upłynął nam pod znakiem wspaniałej aury. Temperatury powędrowały ku górze. W wielu regionach kraju notowaliśmy ponad 25 stopni Celsjusza. Niestety pogoda na 5 dni nie utrzyma tak pozytywnego scenariusza. Aura zmieni się, a na szczegóły zapraszam w poniższej prognozie pogody.

Pogoda na 5 dni. Niż znad Niemiec zmieni pogodę

Końcówka weekendu i początek nowego tygodnia to przewaga wyżów w większości regionów Europy.

Pogoda na 5 dni. Wyżowy początek tygodnia
Pogoda na 5 dni. Wyże w Europie z początkiem weekendu.

Jeszcze w poniedziałek niże wypchnięto zostały na południowe krańce kontynentu. Wciąż zła pogoda panuje na południu Hiszpanii oraz na południu Włoch. Szczęśliwie na północy Włoch, gdzie obserwujemy najgorszą od 100 lat powódź, pogoda poprawia się. Jednak wyżowa pogoda w naszym regionie nie potrwa długo. W regionie Danii powstał ośrodek niskiego ciśnienia. Już jutro dotrze on do zachodnich granic Polski przynosząc burze i ochłodzenie.

Pogoda na 5 dni. Niż znad Niemiec zmieni aurę na gorsze
Pogoda na 5 dni. Niż znad Niemiec popsuje aurę

Powyżej mapa synoptyczna na drugą część nocy z poniedziałku na wtorek. Centrum niżu znajdzie się już bliżej Polski. We wtorek niż wkroczy na zachód naszego kraju znacznie zmieniając pogodę. Przeczytaj także: Porażający upał w maju. Termometry wskazują nawet 45 stopni

Pogoda w Polsce zmieni się od wtorku

O temperaturach w kraju napiszę na koniec wpisu. Teraz zajmijmy się tym co kochamy najbardziej. Do kraju wracają burze i lokalnie mogą to być zjawiska już o letnich charakterze. Burze w Polsce mogą być w najbliższych dniach silne. Tak jak wspominałem powyżej, do kraju w nocy z poniedziałku na wtorek „wedrze się” front atmosferyczny. Znacznie poprawią się warunki do powstania głębokiej, wilgotnej konwekcji.

Pogoda na 5 dni. Front burzowy nad Polską

Podczas gdy w weekend burze występowały wyłącznie na krańcach południowych, tak wtorek przyniesie nam już silne burze na całym zachodzie i południu Polski. Przed frontem pojawi się dużo wilgoci. Dodatkowo, rozwój burz wspomagany będzie lokalnymi zbieżnościami wiatru. Wtorek przyniesie zatem groźną pogodę na zachodzie Polski. W środę front z burzami przeniesie się do części wschodniej Polski. Jednak obecne wyliczenia modeli numerycznych wskazują, że burze w Polsce wschodniej nie powinny być tak silne jak te z wtorku z zachodniej połowy kraju. Do środy zostało jeszcze kilka aktualizacji modeli, dlatego wstrzymam się jeszcze od dokładnej prognozy gdzie i kiedy w środę zagrzmi najmocniej. Na chwilę obecną pewnym jest, że wtorek przyniesie silne burze w kraju.

Pogoda przyniesie rozpogodzenia na koniec tygodnia
Pogodna końcówka tygodnia w Polsce

Jeszcze w czwartek zanikające opady mogą pojawiać się na wschodzie Polski. Jednak już w piątek to znów wyż zacznie dominować w pogodzie nad Polską. Pogoda na koniec tygodnia poprawi się, jednak piątek i przyszły weekend przyniosą prawdopodobnie temperatury nieco niższe niż mamy w Polsce obecnie.

Pogoda na 5 dni. Czy ochłodzenie będzie silne?

Początek tygodnia upłynie nam pod znakiem letnich temperatur powietrza. Podczas gdy w poniedziałek temperatury na zachodzie Polski sięgać mogą 27 stopni, na koniec tygodnia w wielu miejscach Polski może być nawet o 10 stopni chłodniej. Zobaczmy jak do tego dojdzie.

Pogoda na 5 dni. Wymiana mas powietrza na chłodniejsze
Pogoda na 5 dni. Zmiana mas powietrza w regionie

Powyżej mapy obrazujące masy powietrza nad Europą. Po lewej mamy mapę z poniedziałku. Prawa część grafiki przedstawia masy powietrza prognozowane na sobotni poranek. Widać, że w regionie Polski zalegały będą zupełnie różne masy powietrza. Podczas gdy na początku tygodnia będzie to ciepło powietrze z południa, tak na koniec rozpoczynającego się tygodnia będą to chłodne masy powietrza z północy. Dlatego też pogoda na 5 dni przyniesie ochłodzenie. Ciepło będzie jeszcze w okolicach czwartku, kiedy to w wielu regionach termometry wskazywać mogą do 23-24 stopni. Jednak w przyszły weekend zrobi się prawdopodobnie chłodniej.

Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie w przyszły weekend
Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie w przyszły weekend

Powyżej mapa z prognozą temperatury na sobotę 27 maja. Widać, że w kraju ochłodzi się dość znacznie. Termometry wskazywały będą od 14-16 stopni na wschodzie do maksymalnie 20 na zachodzie Polski. Podsumowując, pogoda na 5 dni przyniesie zmiany. We wtorek i środę przez kraj sunął będzie front burzowy. Pod koniec tygodnia natomiast ochłodzi się. Nie będzie to ochłodzenie bardzo silne, jednak wiele wskazuje jednak na to, że upał w kraju w maju nie wystąpi. Przeczytaj również prognozę długoterminową na 16 dni dla Polski. Początek czerwca przyniesie bardzo ciekawą pogodę w kraju i regionie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk