Pogoda na 5 dni. Groźna i dynamiczna aura w Polsce. Głębokie niże załamią pogodę

Przed nami tydzień bardzo dynamicznej pogody w Polsce. Pogoda na 5 dni przyniesie nam dużo silnego wiatru i opady. Dostaniemy się pod wpływ niżów atlantyckich oraz związanych z nimi frontów atmosferycznych. Standardowo prognozę pogody rozszerzę nieco na przyszły weekend. Zapraszam do lektury.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

We wstępie wspomniałem, że nasz region dostanie się pod wpływ niżów wędrujących do nas znad Atlantyku. Poniżej mapa synoptyczna z nocy z wtorku na środę. Mapa ta jest idealnym potwierdzeniem tych słów.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna nad Europą
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Nad Skandynawią widoczne jest centrum pierwszego z niżów. Fronty atmosferyczne z nim związane będą psuć pogodę w naszym regionie na początku tygodnia. O tym za chwilę. Na północny zachód od Europy rozwija się kolejny aktywny i głęboki niż. On także sprawi, ze pogoda na 5 dni przyniesie nam bardzo dużo dynamiki w regionie. O tym, że silna wichura pojawi się na zachodzie Europy pisałem już wczoraj. Teraz skupmy się wyłącznie na tym co wydarzy się w Polsce, ponieważ u nas w kraju działo będzie w pogodzie również bardzo wiele.

Pogoda na 5 dni. Mnóstwo opadów

Już w poniedziałek nad Polską przemieszcza się aktywny front atmosferyczny. Ponieważ w wyższych partiach troposfery napływa do nas już cieplejsze powietrze, front przynosił będzie opady przede wszystkim deszczu.

Pogoda na 5 dni. Opady marznące w Polsce
Pogoda na 5 dni. Opady marznące na początku tygodnia

Ponieważ jeszcze w nocy panował mróz, w wielu miejscach poniedziałkowe opady mogą być marznące. Apelujemy do kierowców i dostosowanie prędkości do panujących na drogach warunków. W pierwszej części dnia opady pojawią się na północy i zachodzie kraju, jednak z każdą godziną strefa frontowa wędrowała będzie na południowy wschód, obejmując również centrum, a wieczorem również wschód i południe Polski. W nocy z poniedziałku na wtorek na wschodzie kraju możliwe są opady śniegu, w tym również opady marznące. Bądźmy ostrożni. Kolejny, bardzo aktywny front atmosferyczny przechodził będzie nad Polską w środę. Zresztą, spójrzmy na animację z prognozą opadów dla naszego kraju.

Pogoda na 5 dni. Mnóstwo opadów w Polsce

Widzimy, że w środę na zachodzie kraju padał będzie intensywny deszcz. W kolejnych godzinach strefa opadów przemieści się na wschód. Tutaj zalegało będzie chłodniejsze niż na zachodzie powietrze, dlatego opady mogą przechodzić w deszcz ze śniegiem. Na krańcach wschodnich Polski w środku tygodnia mocno sypnąć może śnieg. Ponieważ wciąż pozostawali będziemy w strefie niżu, opady czekają nas również w czwartek. Jednak nie będzie to już tak intensywna strefa opadów. Czwartek przyniesie opady przelotne, ale na kolejny front atmosferyczny nie będziemy czekali długo. Już w piątek z zachodu do Polski wkroczy kolejna strefa opadów. Podczas gdy na zachodzie kraju padał będzie deszcz, we wschodniej Polsce prawdopodobnie piątek przyniesie kolejne opady śniegu.

Śnieżyca możliwa na wschodzie Polski
Śnieżyca możliwa pod koniec tygodnia na wschodzie Polski

Powyżej prognoza opadów na sobotę 27 stycznia. Jak widzimy na wschodzie kraju możliwa jest całkiem solidna śnieżyca. W dalszej części soboty oraz w przyszłą niedzielę w prognozach widać uspokojenie aury i zanik opadów. Przeczytaj również: Potężny mróz w Europie. Kiedy ujemne temperatury wrócą do Polski?

Niże przyniosą silny wiatr i wzrost temperatury

Z powyższych prognoz odczytujemy, że nasz region praktycznie przez cały tydzień znajdzie się pod wpływem ośrodków niżowych. Pogoda na 5 dni przyniesie dużo dynamiki, która objawiała będzie się nie tylko intensywnymi opadami. Przed nami silny wiatr.

Bardzo silna wichura w środę nad Polską
Silny wiatr w środku tygodnia nad Polską

Mocno wiało będzie już w poniedziałek, ponieważ lokalnie siła wiatru przekraczać może 80-90 km/h. Jednak najsilniejsza wichura nasunie się nad Polskę w środę. Tego dnia lokalnie siła wiatru przekroczyć może 100 km/h (mapa z prognozą powyżej). Bardzo mocno wiało będzie w Polsce również w czwartek. Na koniec tygodnia wiatr powinien tracić na sile. Tak mówią obecne prognozy pogody. Na koniec sprawdźmy jeszcze, co pogoda na 5 dni przyniesie nam pod względem temperatur powietrza. Początek tygodnia przyniesie nam jeszcze lekki mróz na wschodzie, jednak wiemy od pewnego czasu, że ostatni tydzień stycznia przyniesie odwilż w Polsce.

Pogoda na 5 dni przyniesie odwilż w Polsce
Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury dla Polski

Najcieplej w kraju zrobi się w środę. W środku tygodnia na zachodzie Polski możliwy jest wzrost temperatury nawet powyżej 10 stopni Celsjusza. W drugiej części tygodnia na wschód kraju wrócą przymrozki, a nawet lekki mróz. Na zachodzie pozostaniemy pod wpływem dodatnich temperatur do końca rozpoczynającego się tygodnia. Kończąc prognozę pogody na cały tydzień, chciałbym życzyć Wam spokojnego, bezpiecznego tygodnia. I dużo zdrowia. Nie wiem jak u Was, ale w lubelskim panuje jakiś wirus. Chorzy są młodzi i starzy. I do tego jeszcze ospa w szkołach. Jednak nie narzekamy, dużo zdrowia i spokoju!