Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Groźny początek tygodnia. Czy upał szybko wróci do Polski? Prognoza pogody na tydzień 17-21 lipca plus weekend

Pogoda na 5 dni dla Polski. Burze, a później ochłodzenie


Dziś sporo będzie działo się w pogodzie nad Polską. Upał zakończą silne burze i nawałnice. Wspomnę o tym na początku wpisu. Jednak to pogoda na 5 dni, więc nie będę skupiał się tylko na wydarzeniach z poniedziałku. Jak to zwykle ostatnio bywa do prognozy dorzucę również wyliczenia modeli na przyszły weekend. Tak w razie czego. Zawsze to lepiej wiedzieć jaka pogoda czeka nas w kolejne dni wolne od pracy. Nawet jak przypadają one dopiero za kilka dni.

Pogoda na 5 dni. Załamanie aury na początku tygodnia

Zgodnie ze wstępem, na początku wpisu opiszę po krótce sytuację jaka czeka nas podczas dzisiejszego dnia. Nad Polską zalega pofalowany front atmosferyczny. Rozdziela on gorącą, zasobną w wilgoć masę powietrza z południa od chłodniejszej masy z północnego wschodu Europy.

Pogoda na 5 dni. Wymiana mas powietrza nad Polską
Pogoda na 5 dni. Wymiana mas powietrza nad Polską

Wymianę mas powietrza jaka zajdzie dziś nad Polską widać doskonale na powyższej mapie. Podczas gdy na wschodzie zalegać będzie gorące powietrze zwrotnikowe, z północnego zachodu spływa już znacznie chłodniejsze powietrze morskie. Wymiana mas powietrza będzie miała bardzo dynamiczny przebieg. Jednak o tym szczegółowo pisałem w porannym wpisie, w którym opisywałem, dlaczego burze w Polsce dziś będą bardzo silne. Zachęcam do zapoznania się z tym wpisem. Tutaj sprawdzajmy co przyniesie nam pogoda na 5 dni.

Ochłodzenie nie będzie silne

Załamanie pogody w poniedziałek będzie miało dynamiczny charakter. Za frontem spłynie do nas chłodniejsze powietrze morskie. Jednak nie będzie miało to bardzo dużego wpływu na temperatury powietrza. Oczywiście, zrobi się chłodniej. Jednak nie bardzo mocno i co równie ważne, nie na długo. Pogoda na 5 dni przyniesie nam jeszcze upał w kraju. Spójrzmy na prognozy temperatury.

Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie w Polsce

Widzimy, jak po dzisiejszym dniu upał wypchnięty zostanie z Polski. Wtorek z nieco niższą temperaturą, jednak nadal będzie można mówić, że w kraju będzie to dzień gorący, ponieważ temperatury przekraczały będą 25 stopni Celsjusza. Upał pojawi się lokalnie w środę nad Polską, ale to tylko na moment, ponieważ końcówka tygodnia już tylko ciepła, ale nie upalna. Ponownie gorąco zrobi się w przyszły weekend, kiedy to w wielu regionach temperatury sięgać będą 25-26 stopni Celsjusza.

Ciepły przyszły weekend w Polsce
Ciepły przyszły weekend w Polsce

Widzimy więc, że pogoda na 5 dni przyniesie ochłodzenie, jednak nie będzie ono jakoś bardzo silne. W środku tygodnia powróci jeszcze upał, a przyszły weekend bardzo ciepły i przyjemny w kraju.

Pogoda na 5 dni przyniesie opady w Polsce

Dzisiejsze burze i nawałnice pominę, gdyż napisałem o tym już całkiem dużo. Dziś w kraju spadnie dużo deszczu (i gradu), jednak będą to opady mocno lokalne. Wtorek nie przyniesie nam opadów nad Polską, jednak burze powrócą już w środę.

Pogoda na 5 dni. Nie ominą nas burze i opady
Pogoda na 5 dni. Burze i opady będą pojawiały się na tygodniu

Jeszcze więcej opadów i burz w czwartek, przy czym tego dnia większe szanse na wyładowania atmosferyczne w północnej połowie Polski. Przelotne opady pojawiać będą się w kraju również w piątek. Na tą chwilę na weekend modele pogodowe widzą wtargnięcie na południowy wschód niżu z południa kontynentu. Oznaczałoby to silniejsze opady na południu. To jednak za daleki termin, by już Wam potwierdzać taki scenariusz. Na tą chwilę można śmiało napisać, że pogoda na 5 dni rozpocznie tydzień z przytupem, a kolejne dni tygodnia mimo, że spokojniejsze, to nadal przynosić mogą letnie burze.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk