Burze o wielkiej sile dziś w Polsce. Nawałnice przyniosą grad do 7 cm, ulewy i wiatr do 100 km/h

Przed nami bardzo niebezpieczny dzień. Pogoda przyniesie w części Polski burze, które prawdopodobnie będą miały niszczącą siłę. Zapraszam na szczegółową analizę tego co przyniesie nam pogoda w kilkudziesięciu najbliższych godzinach.

Burze i nawałnice dziś w Polsce. Sytuacja synoptyczna

Nad częścią Polski panowały będą dziś doskonałe warunki do powstania groźnych zjawisk pogodowych. Spójrzmy na Significant dla Polski.

Burze i nawałnice związane z frontem atmosferycznym
Burze powstaną dziś przed i na pofalowanym froncie

Pogodą w naszej części Europy steruje niż, którego centrum znajduje się dziś w okolicach Morza Norweskiego. Z niżem związany jest pofalowany front atmosferyczny, którego część zalega dziś nad naszym krajem. Front oraz przedfrontowa zbieżność wiatru będą dziś wyzwalaczami do rozwoju silnej konwekcji, jednak burze w Polsce nie byłyby tak silne, gdyby nie inne doskonałe warunki do ich rozwoju. Przed frontem do Polski napływa zwrotnikowe, gorące i zasobne w wilgoć powietrze z południowego zachodu. W masach tych energia dostępna drogą konwekcji wynosiła będzie nawet ponad 2000 J/kg. Lokalnie parametr ten dochodzić będzie nawet do 3000 J/kg, co jest wartością ekstremalną jak na nasz region.

Ekstremalne wartości CAPE w części Polski
Ekstremalne wartości CAPE w części Polski

Widać więc, że warunki termiczne będą doskonałe. Do tego dodajmy dobre warunki kinematyczne (wiatrowe) i mamy gotową receptę na niszczące burze. Duży przepływ powietrza i umiarkowane uskoki wiatru pozwolą burzom organizować się w większe struktury, a na terenie Polski powstać może nawet kilka superkomórek burzowych. Wstępną prognozę odnośnie silnych burz wydałem w dniu wczorajszym, kiedy to opisywałem załamanie pogody na początku tygodnia w kraju.

Burze dziś nad Polską. Gdzie będzie najgroźniej?

Na początku wpisu pokazałem położenie pofalowanego frontu atmosferycznego. To właśnie w obrębie jego oddziaływania (i na przedfrontowej zbieżności wiatru) burze dziś będą najsilniejsze. Drugi stopień ostrzeżenia przed burzami wydany został dla pasa od Opolszczyzny i Śląska, przez Małopolskę, świętokrzyskie, po Lubelszczyznę i Podkarpacie. To tutaj nawałnice mogą być bardzo groźne. Jednak nie tylko w tych regionach pojawią się dziś burze.

Burze dziś w Polsce. Ostrzeżenia Polskich Łowców Burz
Silne burze dziś w Polsce. Ostrzeżenia Polskich Łowców Burz

Podczas gdy we wspomnianym pasie burze mogą mieć dziś niszczący charakter, tak na całym obszarze Polski może dziś zagrzmieć. Nad całą wschodnią i południową częścią kraju zalega jeszcze gorące powietrze o dużej zawartości pary wodnej. Dlatego burze możliwe będą również w centrum i na wschodzie Polski. Za frontem atmosferycznym spływa chłodniejsza masa pochodzenia morskiego. Jest to powietrze dość chwiejne, dlatego burze adwekcyjne możliwe dziś będą również na północy i północnym zachodzie Polski.

Ponieważ warunki są dziś doskonałe, największym zagrożeniem ze strony burz będą opady dużego gradu. Lokalnie średnica gradzin sięgać może 7-8 cm. Grad o takiej średnicy wyrządzać może naprawdę duże szkody. Dlatego zalecamy, by nie ignorować dzisiejszych burz. Jeśli znajdujesz się w strefie 2 stopnia zagrożenia i widzisz groźnie wyglądającą chmurę burzową zachowaj wszelkie zasady bezpieczeństwa. Dodatkowo dzisiejsze burze generować będą nawalne opady deszczu, a także silny, lokalnie bardzo silny wiatr. W kraju dziś są warunki do powstania trąby powietrznej nawet o sile F2, jednak prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest znikome. Burze, wraz z odsuwaniem się frontu powinny opuścić nasz kraj w nocy z poniedziałku na wtorek.

Ochłodzenie po przejściu frontu

Powyżej wspominałem, że za frontem atmosferycznym spływa chłodniejsza masa powietrza pochodzenia morskiego. To prawda, jednak ochłodzenie po przejściu frontu nie będzie bardzo silne. Poniżej prognoza temperatury na najbliższe kilka dni.

Burze na froncie, a za frontem ochłodzenie

Temperatury we wtorek spadną poniżej 25 stopni Celsjusza. W chłodniejszych, ale chwiejnych masach powietrza pochodzenia morskiego pojawią się burze. Jednak będą miały dużo mniejszy potencjał do nawałnic jakie czekają nas dziś w kraju. Upał powróci do nas w środę, jednak tylko lokalnie i na jeden dzień. Druga części tygodnia ciepła, ale nie upalna. Na koniec jeszcze raz proszę o zachowanie ostrożności podczas nadchodzącej doby. Dzisiejsze nawałnice mogą być śmiertelnie groźne. Nie bagatelizujmy dynamicznych zjawisk burzowych. Na koniec zachęcam jeszcze do zapoznania się z 16 dniową prognozą pogody dla Polski jaką wczoraj wieczorem przygotował dla Was Arek.