Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał i noce tropikalne wymiecione zostaną z Polski. Uderzą silne burze gradowe

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Upał i noce tropikalne opuszczą w poniedziałek naszą część Europy. Od wtorku chłodniej, ale dalej temperatury będą letnie.

Pogoda długoterminowa. Temperatura powyżej normy i gwałtowne burze w Polsce

Już pod koniec ubiegłego tygodnia sygnalizowaliśmy, że w okolicach połowy lipca czekają nas najgorętsze dni od początku 2023 roku. Prognozy te sprawdziły się bardzo dobrze i wielodniowy upał stał się faktem. Sprawdził się również bardzo dobrze zakres prognozowanych temperatur, jak i też pojawiły się noce tropikalne. Przed nami jednak duża zmiana pogody i ochłodzenie. Wartości na termometrach spadną od wtorku poniżej progu upału, ale dalej utrzymają się na przyjemnym letnim poziomie. W niedzielę obserwowano są miejscami na północnym wschodzie, i południu burze, które wykazywały miejscami cechy typowe dla superkomórek burzowych.

Wygląda na to, że w przyszłym tygodniu będzie sporo okresów gorących. Jednak czasem także na pograniczu dni gorących i upalnych. Nie zabraknie również silnych burz, które będą powodować miejscami szkody gradowe, wiatrowe, opady oraz od wyładowań atmosferycznych. Dominować ma przeważnie konwekcyjny charakter opadów, typowy dla półrocza ciepłego.

Niżowy wzór pogody będzie dominował w przyszłym tygodniu, dlatego apelujemy o bieżące sprawdzanie prognoz pogody, aby nie być zaskoczonym przechodzeniem silnych burz, które okażą się miejscami niszczące. Zjawiska towarzyszące chmurom Cb mogą wyrządzać gdzieniegdzie duże szkody materialne i stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia.

Pogoda długoterminowa. Prognoza orientacyjna zasięgu i wysokości opadów do 26 lipca 2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

pogoda długoterminowa. Dynamiczna pogoda w kraju
Pogoda długoterminowa sugeruje burzową i dynamiczną drugą połowę lipca w Polsce. Będą znaczne wahania temperatury i lokalne podtopienia po burzach

Pogoda długoterminowa. Niebezpieczne burze jutro nad Polską, kolejne możliwe do końca lipca

Już jutro, tj. 17 lipca 2023 r. dynamicznie wyparte zostanie powietrze pochodzenia zwrotnikowego przez zbudowany na dużym kontraście termicznym pofalowany front atmosferyczny rozdzielający dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza po obu stronach frontu. Tuż za frontem znajduje się o kilka stopni chłodniejsze powietrze polarno morskie. Możemy spodziewać się w zasięgu zafalowanego frontu chłodnego groźnych burz na południu, południowym wschodzie i wschodzie. Będą to jedne z najgroźniejszych burz względem minionych tygodni, przyczyniając się do sporych szkód materialnych.

Pogoda długoterminowa sugeruje częste opady konwekcyjne w kolejnych dniach

Front dynamicznie wypchnie masę zwrotnikową z Polski

Po przejściu pofalowanego frontu i wyparcia masy zwrotnikowej za naszą wschodnią granicę znajdziemy się przeważnie w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery. Dlatego często z zachodu na wschód wędrować mają fronty atmosferyczne położone w zatokach niżowych. Nie zabraknie okresami opadów i burz, które w niektórych regionach Polski okażą się gwałtowne. Spodziewane są duże wahania temperatury. Najchłodniej w tym czasie będzie w rejonach górskich oraz nad morzem, jak i też na północnym wschodzie. Intensywniejsze burze mogą wystąpić także w okolicach 19-22 lipca 2023 r., ale na bardziej precyzyjne prognozy numeryczne musimy poczekać.

Zobacz też: Grad do 5 cm, wiatr do 80-90 km/h. Front burzowy przyniesie ochłodzenie

Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 16.07.2023 r. do 25.07.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

upalne dni opuszczą Polskę
Pogoda długoterminowa. Dni upalne opuszczą Polskę

Dynamiczna niżowa pogoda w Polsce

Niżowy wzór pogody będzie dominował na przełomie 2 i 3 dekady lipca oraz w ostatnich tygodniach mijającego miesiąca ma kształtować aurę, przynosząc dynamiczne warunki pogodowe i spore wahania ciśnienia, temperatury i okresami gwałtowne lokalne burze. Będziemy musieli uważnie śledzić prognozy w kolejnych tygodniach, gdyż zdarzyć mogą się jeszcze lokalne gwałtowne burze, które spowodują miejscami spore szkody.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza w okresie od 16.07.2023 r. do 23.07.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Niżowy wzór pogody w Polsce
Niżowa pogoda w kraju

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej wartości ciśnienia na poziomie morza w okresie od 23.07.2023 r. do 30.07.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i terenów przyległych

dynamiczna niżowa pogoda w kraju
Niżowy wzór pogody w Polsce, aura okaże się zmienna

Upał wycofa się na dłuższy czas, przeważać mają dni gorące

Wycofanie się upału z Polski stanie się praktycznie na sam koniec 2 dekady lipca w Polsce. Na termometrach w drugiej połowie mijającego miesiąca zobaczymy przeważnie od 20°C do 31°C. Okresami wartości mogą być na zachodzie, południowym zachodzie powyżej górnego zakresu prognozowanej temperatury powietrza. Na pogodę narzekać mogą czasem plażowicze odpoczywający na plażach Morza Bałtyckiego. Wiejący na tym obszarze wiatr od morza może skutecznie obniżać temperaturę powietrza.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury na 2 m i opadów według modelu ECMWF dla Warszawy

pogoda długoterminowa. SIlne burze i zmienna aura
Burze i spore wahania temperatury okresami

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek temperatury na 2 m według modelu ECMWF temperatury i opadów na ponad 2 tygodnie dla Poznania

groźna pogoda w kraju
Burze i dynamiczna pogoda w kraju

Reasumując, druga połowa lipca okaże się z wartościami najczęściej typowymi dla latami i możliwością wystąpienia następnych dni upalnych. Już na początku tygodnia mieszkańcy głównie południowej, południowo wschodniej i wschodniej połowy kraju będą musieli uważać na gwałtowne burze, które miejscami spowodują szkody. Najgwałtowniejsze okażą się w drugiej części dnia. Lipiec 2023 r. prawdopodobnie zapisze się na przeważającym obszarze Polski jako suchy, a w niektórych regionach skrajnie suchy. Tylko punktowo z uwagi na nawalny konwekcyjny charakter opadów miesięczna norma opadowa już jest przekroczona i takich regionów może przybyć w kolejnych tygodniach. Jednak generalnie na przeważającym obszarze Polski zapisze się drugi miesiąc lata z niedoborem opadów. Wygląda na to, że zgodnie z naszą miesięczną prognozą średnia miesięczna anomalia temperatury wyniesie około 1,8°C – 2,0°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski.

Obserwuj na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl