Pogoda na 5 dni. Mieszana aura i załamanie pogody na koniec tygodnia

Dzień dobry w poniedziałek. Przed nami tydzień pełen zmian aury. Zaczniemy od wiosennej aury, by tydzień zakończyć załamaniem pogody. Sprawdźmy, co przyniesie nam pogoda na 5 dni w Polsce. Zacznijmy od sytuacji synoptycznej, ponieważ ta zmieniała będzie się w nadchodzącym tygodniu jak w kalejdoskopie.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Tydzień rozpoczniemy od systemu frontów atmosferycznych, który mocno w pływał będzie na pogodę w poniedziałek w Polsce. Poniżej sytuacja synoptyczna na dzisiejszy dzień.

Sytuacja synoptyczna. Pogoda na 5 dni dla Polski
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Widzimy, że na północy kraju przemieszczał będzie się płytki, ale aktywny niż baryczny. Z niżem związany będzie wspomniany system frontów atmosferycznych. Dlatego też pogoda w pierwszym dniu nowego tygodnia nie będzie dobra. Więcej o tym za chwilę, ponieważ już od wtorku dostawać zaczniemy się pod wpływ wyżu z południa Europy. Aura poprawi się, jednak nie na długo. Już w środę w nasz region zacznie zbliżać się kolejny niż z zachodu Europy stopniowo psując aurę w regionie. Centrum niżu znajdzie się nad Bałtykiem z początkiem przyszłego weekendu i to właśnie wtedy pogada znów ulegnie znacznemu pogorszeniu. Widzimy, więc że pogoda na 5 dni dla Polski przyniesie prawdziwy rolercoster. Zaczniemy od opadów deszczy, by w środku tygodnia spodziewać się chwil ze słońcem. Końcówka tygodnia znów przyniesie złą pogodę w kraju.

Sytuacja synoptyczna na czwartek 15 lutego
Sytuacja synoptyczna na czwartek 15 lutego

Powyżej sytuacja synoptyczna na czwartek. Widzimy tu, jak wyż oddala się od Polski na południowy wschód, a jego miejsce zajmuje niż z rejonu Wysp Brytyjskich. Wraz z systemem frontów atmosferycznych popsuje on pogodę w przyszły weekend.

Zmienna pogoda w najbliższych dniach. Opady, ale i chwile ze słońcem

Zgodnie z tym, co pisałem powyżej, tydzień rozpoczynamy z opadami deszczu. Przepraszam, że nie wklejam tu mapy radarowej na żywo. Aby wpis ukazał się w poniedziałek z rana, musiałem przygotować go w niedzielę w nocy (obowiązki po feriach wzywają). Jednak jestem pewien niedzielnych prognoz. Dziś nad większością obszarów kraju padał będzie deszcz. Raczej umiarkowanie, tylko lokalnie intensywniej. Co czeka nas w kolejnych dniach? Zobaczmy animację prognoz opadów.

Pogoda na 5 dni. Animacja prognoz opadów

Wtorek powinien przynieść nam poprawę pogody. We wstępie pisałem, że pogoda na 5 dni będzie w Polsce mocno zmienna. Po poniedziałkowym niżu nad Polską, we wtorek dostawać zaczniemy się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia. Dlatego też we wtorek nie spodziewamy się opadów nad krajem. Mało tego, na zachodzie, w centrum i południu Polski bardzo prawdopodobne są rozpogodzenia, a nawet dłuższe chwile ze słońcem. Środa upłynie nam bez opadów, choć od zachodu do Polski zacznie zbliżać się niż z systemem frontów atmosferycznych. Front dotrze na zachód kraju w czwartek, jednak prawdopodobnie przyniesie opady wyłącznie na zachodzie Polski. Wraz z wędrówką do centrum i na wschód front straci aktywność.

Pogoda na 5 dni. Zróżnicowane prognozy na weekend
Pogoda na 5 dni. Zróżnicowane prognozy pogody na weekend

Ciekawie wygląda sytuacja pogodowa na przyszły weekend. Według prognoz amerykańskiego modelu GFS czeka nas załamanie pogody. Przez Polskę wędrował będzie front atmosferyczny, przynosząc opady deszczu (na wschodzie możliwe opady śniegu). Do tego należy dodać silny i lokalnie bardzo silny wiatr. Jednak zupełnie inne prognozy wylicza obecnie europejski model ECWMF. Według tego modelu, owszem, w weekend padał będzie deszcz. Jednak nie będą to opady silne, z pewnością nie będzie mowy o załamaniu pogody. Prognozę na przyszły weekend rozstrzygnąć będzie należało zatem za kilka aktualizacji modeli pogodowych. Przeczytaj również: Atak zimy w Polsce na koniec lutego? Niepokojące prognozy

Pogoda na 5 dni. Wiosenne temperatury, ale w weekend nadejdzie ochłodzenie

Od poniedziałku do środy temperatury w kraju będą podobne. W dzielnicach południowych temperatura sięgała będzie 8-10 stopni Celsjusza. Będzie dość ciepło i przyjemnie, ponieważ w kraju nie będą występowały silniejsze porywy wiatru. W czwarte i piątek temperatury będą jeszcze wyższe. Poniżej prognoza temperatury na 15 lutego.

Prognoza temperatury na czwartek 15 lutego dla Polski
Prognoza temperatury na czwartek 15 lutego

Widzimy, że na południowym zachodzie i zachodzie Polski temperatury sięgać mogą nawet do 15 stopni powyżej zera. W tym samym czasie do regionów wschodnich spływać zaczną znacznie chłodniejsze, arktyczne masy powietrza. Skutkować będzie to całkiem dużym kontrastem temperatury. Podczas gdy temperatury na zachodzie będą przekraczały 10 stopni Celsjusza, na wschodzie kraju w weekend zaledwie w okolicach 2-3 stopni. Nocami powrócą przymrozki.