Pogoda na 5 dni. Mróz ustąpi, idzie ocieplenie, silny wiatr opady i burze

Pogoda na 5 dni dla Polski. Sprawdźmy orientacyjne prognozy numeryczne na okres od 9.03.2021 do 14.03.2021 dla naszej części Europy.

W najbliższych 5 dniach temperatura w naszej części Europy oscylować będzie w okolicach normy wieloletniej. Nie ulega wątpliwości, że w drugiej połowie bieżącego tygodnia wzrośnie dynamika w pogodzie za sprawą odbudowy cyrkulacji strefowej. Istnieje ryzyko lokalnych burz w okolicach weekendu.

Prognozowana anomalia temperatury na 5 dni według GFS względem okresu referencyjnego 1979-2000.

Pogoda. Anomalia na 5 dni.

Prognoza anomalii temperatury według GEFS w okresie od 9.03.2021 do 14.03.2021 względem starego okresu referencyjnego 1981-2010. Utrzyma się wyraźny podział w pogodzie na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód.

Pogoda. Temperatura w Polsce

Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie w najbliższych 5 dniach od -1°C do 3°C. Najchłodniej będzie na północnym-wschodzie i na obszarach podgórskich i górskich.

Pogoda. Srednia dobowa temperatura powietrza

W całym kraju do 10 marca 2021 utrzymają się nocne i poranne przymrozki, a nawet mróz. W górach i na obszarach podgórskich ujemna temperatura może panować przez całą dobę. Na krańcach południowych mróz może być dwucyfrowy i wartości mogą być niższe od prognozowanych przez model GFS.

Pogoda. Minimalne temperatury prognozowane przez GFS.

Pogoda. Wiatr nasilający się w Polsce

Wiatr zmieni kierunek z północnego i północno-zachodniego na południowy i południowozachodni. Od czwartku z zachodu na wschód przemieszczać będą się fronty atlantyckich niżów przynoszące dużo opadów. W cieplejszych masach powietrza ma być to deszcz, a na krańcach wschodnich i północno-wschodnich deszcz ze śniegiem i śnieg, a nawet opady o charakterze marznącym.

Prognoza średniej prędkości wiatru oraz kierunek dominujący w okresie od 9.03.2021 do 15.03.2021.

Prognozowane porywy wiatru w okresie od 11-14 marca 2021 według GFS i ECMWF.

Wiatr w Polsce
Wiatr w piątek
Pogoda. Niedziela i silny wiatr
porywy wiatru w Polsce

Pogoda. Duża różnica temperatury w Polsce

Termometry pokażą maksymalnie od 3°C na Suwalszczyźnie przez 7°C w centrum. Na południu i wschodzie do 9°C, a na zachodzie i południowym-zachodzie do 10°C/11°C.

Prognozowana maksymalna temperatura w najbliższych 5 dniach.

Pogoda. Najwięcej opadów na zachodzie i północy

Prognoza wysokości opadów do 14 marca 2021 według ECMWF i ICON. Najwięcej opadów wystąpi na zachodzie i północy, natomiast najmniej na wschodzie i częściowo w centrum.

Pogoda. ECMWF w Polsce
Pogoda. ICON i prognoza suma opadów.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Duża różnica ciśnienia w drugiej połowie bieżącego tygodnia do analizowania tutaj

Źródło grafik: climatereanalyzer.org, tropicaltidbits.com/, wxcharts.com, meteologix.com