Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Nadchodzą duże zmiany. Zrobi się bardzo zimno

Pogoda na 5 dni. Ochłodzenie, przymrozki, ale mniej opadów

Rozpoczynający się tydzień przyniesie znaczne zmiany w pogodzie. Z jednej strony z każdym dniem nasz region zacznie „wydostawać się” spod wpływu ośrodków niżowych. Z drugiej jednak, coraz większy wpływ antycyklonu przyniesie jeszcze silniejszy spływ chłodu z północy. Pogoda na 5 dni szykuje duże zmiany. Zapraszam na wpis traktujący o tym co wydarzy się w pogodzie w najbliższych kilku dniach.

Deszczowy początek tygodnia

Pogoda w poniedziałek nie przyniesie większych zmian nad Polską. Nadal znajdujemy się pod wpływem rozległego i głębokiego niżu ze wschodu kontynentu. Niż zapewni nam mnóstwo chmur i wilgoci. Opady deszczu możliwe są praktycznie w każdym zakątku Polski. Do tego na północy kraju występowały będą burze.

Pogoda na 5 dni. Opady deszczu również we wtorek
Pogoda na 5 dni. Opady deszczu również we wtorek w Polsce

Równie wtorek nie przyniesie jeszcze większych zmian jeśli chodzi o pogodę w Polsce. Wyż, który jeszcze dziś znajduje się w regionie Wysp Brytyjskich będzie zbliżał się w nasz region, jednak jeszcze we wtorek nie odciśnie większego piętna na pogodzie w kraju. Nadal czeka nas niżowa pogoda z dużą ilością chmur i opadów. Od połowy tygodnia opadów nad Polską będzie już dużo mniej. W środę i czwartek możliwe są przelotne opady deszczu na wschodzie kraju. Z każdym kolejnym dniem dostawać będziemy się pod wpływ silnego antycyklonu. Przyniesie nam to duże zmiany. Zobacz także: Zima uderzyła na południu Polski

Pogoda na 5 dni. Zmiany w polu barycznym

Poniżej przygotowałem dla Was porównanie sytuacji barycznej nad Europą. Grafika po lewej to stan na dziś. Mapa po prawej stronie to prognoza sytuacji barycznej na czwartek.

Pogoda na 5 dni. Olbrzymia zmiana w polu barycznym
Pogoda na 5 dni. Olbrzymia zmiana w polu barycznym

Podczas gdy dziś blisko wschodnich granic Polski znajduje się głęboki niż, tak pod koniec tygodnia niż ten będzie już blisko wypełnienia. Zauważmy, że dziś w centrum niżu ciśnienie to zaledwie 989 hPa, podczas gdy w czwartek to już 1013 hPa. Obecnie w regionie panuje bardzo silny gradient ciśnienia (gęsto ułożone izobary). W drugiej części tygodnia wartości ciśnień w regionie wyrównają się. W troposferze zrobi się znacznie stabilniej. Podczas gdy dziś i jutro czeka nas dużo opadów i zachmurzenia związanych z niżem, pod koniec tygodnia pogoda przyniesie nam więcej słońca i bezchmurnego nieba. Mniejszy gradient ciśnienia oznacza również, że uspokoi się wiatr. Porywy wiatru do 50-60 km/h zostaną z nami do środy włącznie. W kolejnych dniach wiatr uspokoi się.

Pogoda na 5 dni. Coraz niższe temperatury

Układ ośrodków barycznych sprawi, że w nasz region zacznie spływać jeszcze chłodniejsze powietrze z północy kontynentu. Pomiędzy coraz silniejszym wyżem w naszym regionie, a niżem ze wschodu kontynentu utworzy się pas, którym arktyczne powietrze swobodnie będzie spływało między innymi do Polki. Spływ chłodnego powietrza doskonale widać na mapach z prognozą temperatury na wysokości 1500 metrów.

Pogoda na 5 dni. Spływ chłodu z północy Europy
Pogoda na 5 dni. Spływ chłodu z północy Europy w nasz region

Wyliczenia modeli numerycznych w ostatnich dniach nieco osłabiły spływ chłodu w nasz region. Jednak i tak spodziewać musimy się znacznych spadków temperatur. Pogoda na 5 dni przyniesie nam zwłaszcza zimne noce. W drugiej połowie tygodnia, podczas gdy w Polsce będzie więcej bezchmurnego nieba w wielu regionach możliwe są przymrozki. Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia podczas nocy od czwartku do niedzieli we wschodniej połowie kraju. Szczegóły odnośnie temperatur podczas kolejnych nocy podawali będziemy w aktualnościach pogodowych w kolejnych dniach.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk