Zima zapanowała na południu Polski. Spadło dużo śniegu, występuje mróz. Na północy lokalne burze w chłodnej masie (ZDJĘCIA)

Zima zapanowała na południu naszego kraju. W Tatrach spadło dużo śniegu, występuje mróz w szczytowych partiach gór. Warunki na szlakach są trudne, widzialność jest mocno ograniczona.

Zima zapanowała na południu Polski. Śnieg leży od wysokości około 1400 metrów nad poziomem morza

Do Polski dociera coraz chłodniejsza masa powietrza z północy Starego Kontynentu. Nad Ukrainą przechodzi niż z rodowodem śródziemnomorskim. Szczególnie na wschodzie, południu i południowym-wschodzie zaznaczają się opady związane z tym cyklonem. Podczas ubiegłej nocy szczególnie intensywnie padało na południowym-wschodzie i wschodzie. W Tatrach i Sudetach spadł śnieg i to nie tylko po słowackiej stronie tych gór.

Wraz ze spadkiem temperatury i świeżym opadem występuje oblodzenie. Najlepiej przeczekać to załamanie pogody pod względem wycieczek w trudniejsze tereny. Dodatkowo odczucie chłodu potęguje silny wiatr sięgający 50-60 km/h, w kolejnych godzinach w szczytowych partiach gór prędkość wiatru może sięgać 70-90 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne oraz ograniczoną widzialność. Najgorsze warunki panować będą dziś i w kolejnych dniach w Tatrach Wysokich.

Wygląda na to, że jest to pierwszy poważniejszy śnieg po lecie, po nim z czasem liczyć będzie można na stopniowe wkraczanie w Tatry pięknej jesieni. Warunki do uprawiania turystyki są trudne. Niska podstawa chmur ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń.

Prognozy wskazują, że do początku przyszłego tygodnia wysokość pokrywy śnieżnej sięgnie nawet 20-40 cm. Tak duża pokrywa śnieżna zalegać ma nie tylko po polskiej stronie Tatr, ale także po słowackiej. Będą to głównie opady o charakterze konwekcyjnym.

Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej do godzin porannych we wtorek według modelu SWISS-HD

Zima zapanowała na południu Polski. Spadło dużo śniegu, występuje mróz. Na północy lokalne burze w chłodnej masie (ZDJĘCIA)
Zima na południu Polski

Obrazy z kamer TOPR przedstawiają pierwszy tak poważny atak zimy we wrześniu 2022

Obrazy z kamer TOPR ukazują nam, że zimowe warunki zapanowały m.in w Dolinie Pięciu Stawów, biało zrobiło się także na Hali Gąsienicowej. Trudne i typowe dla zimy warunki pogodowe zrobiły się także na Kasprowym Wierchu. Po słowackiej Tatr śnieg i mróz występuje także na Łomnicy. Jest to pierwszy tak poważny atak zimy w górach. Opady śniegu występują od wysokości około 1400-1600 m.n.p.m i panuje tam temperatura w okolicach zera, bądź ujemna. W kolejnych godzinach, w Tatrach możliwe są kolejne opady śniegu i deszczu ze śniegiem w związku z przechodzeniem stref opadów konwekcyjnych.

Śnieg i deszcz ze śniegiem może padać także w Tatrach i na Podhalu na początku najbliższego tygodnia. Już dziś na Kasprowym Wierchu leży 12 cm śniegu, więcej na Hali Gąsienicowej i w Dolinie Pięciu Stawów. Na nizinach nie przewiduje się jeszcze opadów zimowych. Dane ze stacji WOM Śnieżka w Karkonoszach wskazują, że również tam pojawiły się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Zimowe opady występują powyżej 1400 metrów nad poziomem morza. Podczas nadchodzącej nocy na tym obszarze przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść około 5-8 centymetrów.

Stacje IMGW z największą grubością pokrywy śnieżnej w godzinach porannych w niedzielę, 18 września 2022

  • Hala Gąsienicowa – 18 cm
  • Dolina Pięciu Stawów – 17 cm
  • Kasprowy Wierch – 12 cm

Obraz z kamery TOPR na Hali Gąsienicowej, wysokość około 1500 m-n.p.m

zima na południu
Atak zimy na południu

Dolina Pięciu Stawów, wysokość 1665 metrów n.p.m. Obraz z kamery TOPR

duże załamanie pogody
zima w górach

Widok z Dolny Chochołowskiej (1150 m-n.p.m). Można dostrzec, że zaśnieżone są głównie szczytowe partie Tatr. Szczególnie powyżej 1400 metrów nad poziomem morza. Źródło: TOPR

Zima na kamerkach TOPR

Również z Kościeliska (1150 m-n.p.m) widzimy, że zabieliły się głównie szczytowe partie Tatr. Szczególnie powyżej 1,4 km nad poziomem morza. Obraz z kamery TOPR

Zaśnieżone szczytowe partie gór
Widać na polskie góry

Dolina Pięciu Stawów Polskich 1665 m-n.p.m. widok na Granaty. Obraz z kamery TOPR

Zima w Tatrach
biało w Tatrach

Zima w górach. Depesze ze stacji synoptycznej IMGW na Kasprowym Wierchu

zima w polsce. opady śniegu na Kasprowym
Śnieg na Kasprowym Wierchu i ujemna temperatura

W niedzielę pogodę kształtuje m.in niż o imieniu Reill znad Ukrainy. Prognozy wskazują, że w kolejnych godzinach ulegać ma on coraz intensywniejszej cyklogenezie. Wkroczy nad Białoruś, a następnie skieruje się nad Rosję. Ma on duży wpływ na przebieg warunków pogodowych w Polsce.

Zima na południu Polski. Prognoza sytuacji barycznej na 18.09.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

pole niżowe kształtuje pogodę
Dominacja obszaru niżowego

Niżowa pogoda w Polsce. Dużo śniegu spadło w Tatrach

Za nieprzyjemne warunki pogodowe, przypominające zaawansowaną jesień odpowiada rozległa długa fala górna z dwoma układami niskiego ciśnienia ulokowanymi nad północno – wschodnią i wschodnią częścią Europy. Ponadto na zachodzie Starego Kontynentu ulokowany jest wyż, który sprzyja adwekcji zimnego i chłodnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych.

Ponadto niewykluczone są kolejne w chłodnej masie burze na północy. W niedzielę Polska jest pod wpływem rozległego, wypełniającego się niżu znad Finlandii oraz pogłębiającego się niżu, którego ośrodek przemieszcza się znad Rumunii nad Ukrainę. Do naszej części Europy dociera dlatego chłodne i wilgotne powietrze z północnego zachodu. W ostatni dzień weekendu lokalne burze są prawdopodobne na północy kraju. Burze na ogół powinny być jednak słabe z opadami do około 10-15 mm. Na Pomorzu, ze względu na bardzo słabe warunki kinematyczne, burze mogą być miejscami stacjonarne i tu sumy opadu mogą być punktowo wyższe, do około 25-40 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 60-65 km/h. Lokalnie możliwy drobny grad.

Prognoza burzowa na niedzielę (IMGW-PIB)

burze na północy kraju
Lokalne burze na północy

Do tej pory podczas minionej nocy i o poranku najwięcej wyładowań atmosferycznych, pojawiło się na południowym Bałtyku. Miejscami grzmiało również na Pomorzu Zachodnim. Bieżące położenie opadów i można śledzić online.

burze na północy

Fanipogody.pl