Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Apogeum chłodu przed nami. Noce bardzo zimne, przymrozki, śnieg i burze w Polsce. Czy wrócą cieplejsze dni?

konwekcja w chlodnej masie

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Apogeum ochłodzenia przypadnie na przełom 2 i 3 dekady września. Noce będą wyjątkowo zimne, co wymusi na nas rozpoczęcie sezonu grzewczego. Średnia dobowa temperatura ma być w dalszym ciągu charakterystyczna dla termicznej jesieni.

Pogoda długoterminowa. Bardzo zimny przełom pór roku

Zgodnie z poprzednią prognozą długoterminową przełom 2 i 3 dekady września przynosi w Polsce temperaturę poniżej normy wieloletniej w całym kraju. Wkraczamy coraz śmielej w zaawansowaną jesień. Nadchodzący tydzień będzie zimny nie tylko w naszej części Europy. Za dnia maksymalnie termometry pokażą od 8°C do 18°C. Jednak w rejonach podgórskich i górskich będzie znacznie chłodniej. W szczytowych partiach polskich gór możliwy jest mróz całodobowy i kolejne opady śniegu.

Prognozowana orientacyjnie średnia anomalia temperatury na okres od 18.09.2022 do 28.09.2022 według modelu GFS/CFSR, uwzględniając stary okres bazowy 1979-2000

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Apogeum chłodu przed nami. Noce bardzo zimne, przymrozki, śnieg i burze w Polsce. Czy wrócą cieplejsze dni?
Ujemna anomalia temperatury pozostanie z nami na dłużej

Pogoda długoterminowa. Noce z wartościami jednocyfrowymi, w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń lokalne przymrozki

Nocami obserwować będziemy na ogół wartości jednocyfrowe, czasem w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń niewykluczone są przymrozki. Szczególnie powszechne przy słabym wietrze i braku chmur mogą okazać się przymrozki przygruntowe. Wygląda na to, że na dłużej będziemy w zasięgu chłodnych mas powietrza z północy o cechach polarnych oraz arktycznych morskich. Nie zabraknie również przelotnych opadów i lokalnych burz wewnątrzmasowych. Najbardziej aktywna konwekcja ma być za dnia, pod wieczór wraz ze słabnącą insolacją będzie stopniowo zanikać. Jednak miejscami komórki konwekcyjne będą przechodzić po zachodzie słońca. Aczkolwiek ich potencjał do przynoszenia wyładowań atmosferycznych okaże się mocno ograniczony w porze nocnej. Największe ryzyko nocnych burz ma być na Bałtyku i wybrzeżu.

Tęcza na tyłach strefy konwekcyjnej, 16 września 2022 nad Lublinem i okolicami. W kolejnych dniach takich zjawisk będzie sporo w wielu regionach Polski

Tęcza nad Lublinem, 16 września 2022
Podwójna tęcza nad Lublinem, 16 września 2022. Fot. Fani Pogody

Pogoda długoterminowa. Liczne opady przelotne w kolejnych dniach nad Polską

W kolejnych dniach nie ustanie spływ zimnego powietrza z północy Starego Kontynentu. Docierająca masa powietrza ma być bogata w wilgoć, dodatkowo panujący stromy pionowy gradient temperatury skutkować ma występowaniem niestabilności i rozwojem chmur Cumulonimbus. Z powodu wielodniowego adwekcji chłodnych mas powietrza, co najmniej do czwartku musimy spodziewać z występowaniem licznych, przelotnych opadów deszczu i drobnego gradu i krupy na przeważającym obszarze Polski. Niektóre ze struktur konwekcyjnych mogą być niezwykle fotogeniczne, mogą pojawiać się malownicze tęcze, wały szkwałowe i niezwykle okazałe chmury Mammatus u podstawy chmur Cb.

Mogą pojawiać się lokalne zalążki trąb lądowych, a na Bałtyku możliwe trąby wodne, które są charakterystyczne dla późnego lata i jesieni

W warunkach niskiego poziomu kondensacji mogą formować się także lokalne zalążki trąb, a nad wodami Morza Bałtyckiego możliwe trąby wodne. Natomiast w wyższych partiach gór, czyli mniej więcej od wysokości 1400-1500 metrów n.p.m., oczekujemy także opadów mieszanych i samego śniegu o charakterze konwekcyjnym. Głównie o zmiennym, w tym umiarkowanym oraz intensywnym natężeniu. Konwekcja przybierze postać wewnątrzmasową, co jest typowe dla chłodnego powietrza o dosyć chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Przykład konwekcji w chłodnej masie powietrza ze słabo rozbudowanym Cumulonimbusem z opadami deszczu i podwójną tęczą. Takich widoków w kolejnych dniach nie zabraknie na obszarze Polski.

Pogoda długoterminowa. Konwekcja w chłodnej masie będzie obecna w kolejnych dniach nad Polską
Strefa konwekcji i tęcza na jej tyłach, 16 września 2022 nad Lublinem. Fot. Fani Pogody

Nadchodzący tydzień przypominać będzie nam coraz śmielej, że wkraczamy w okres jesieni i najcieplejsze dni w tym roku już za nami. Najchłodniej w przyszłym tygodniu będzie w pasie Polski południowej. Ze szczególnym uwzględnieniem rejonów podgórskich i górskich. Szczególnie w Tatrach, ale także miejscami w Sudetach mogą wystąpić kolejne opady śniegu. Musimy mieć na uwadze, że w szczytowych partiach polskich gór panować ma mróz całodobowy. Warunki na szlakach górskich będą trudne z uwagi na słabą widzialność, silny wiatr, śliskie i nieprzetarte szlaki górskie oraz często niską podstawę chmur i kolejne opady o charakterze stałym i mieszanym.

Tęcza na tyłach struktury konwekcyjnej nad Lublinem, 16 września 2022

Pogoda długoterminowa. Kolejne dni mogą przynieść więcej takich widoków w Polsce
Tęcza nad wschodnią częścią Lublina, która powstała na tyłach formacji konwekcyjnej w chłodnej masie powietrza

Pogoda długoterminowa. Sezon grzewczy rozpocznie się bardzo wcześnie

W tym samym czasie najcieplej będzie w dzielnicach zachodnich i północnych i częściowo centrum. Noce mają być jednak wyjątkowo chłodne jak na przełom lata i jesieni w całej Polsce. Średnia dobowa temperatura powietrza ma być charakterystyczna dla zaawansowanej jesieni. W wielu regionach będzie ona poniżej 10°C. Coraz śmielej wiele osób będzie zmuszonych ogrzewać swoje domostwa. Wkraczamy więc wcześnie w wyjątkowo drogi sezon grzewczy, mając na uwadze wysokie ceny nośników energii. Zwłaszcza w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń możliwe są spadki temperatury poniżej zera. Nieco cieplej będzie w ciągu dnia, ale i tak nie obędzie się bez grubszych ubrań.

Prognozowana orientacyjnie średnia dobowa temperatura powietrza na 10 dni, miejscami wartości mogą być o kilka stopni niższe od prognozowanych przez model globalny GFS

Pogoda długoterminowa. Średnia dobowa temperatura powietrza typowa dla termicznej jesieni w Polsce
Pogoda długoterminowa. Jesień termiczna w całej Polsce. Najchłodniej na południu, wschodzie i północnym-wschodzie Polski

Pogoda długoterminowa. Wiele dni z temperaturą znacznie poniżej normy klimatycznej

Patrzymy następnie na anomalie dobowe na przełom 2 i 3 dekady września. Można dostrzec, że w całym kraju temperatura będzie poniżej normy klimatologicznej przez dłuższy okres czasu. Będą dni, kiedy to temperatura okaże się niższa 3°C/4°C od normy względem najnowszego okresu referencyjnego 1991-2020.

Prognozowana anomalia temperatury na 7 dni według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020 dla Polski

pogoda długoterminowa. ujemne odchylenie anomalii
Będzie bardzo zimno w Polsce. Ujemne odchylenie temperatury przez wiele dni

Pogoda długoterminowa. Wrzesień najchłodniejszy od 2013 roku

Nie ma już szans, aby wrzesień 2022 zapisał się jako ciepły. Będzie to najchłodniejszy wrzesień od 2013 roku. Wstępnie średnia obszarowa anomalia dla Polski do 27 września wyniesie 1°C poniżej normy. Nie można jednak wykluczyć, że anomalia będzie jeszcze niższa. Najchłodniej ma być na wschodzie i północnym-wschodzie. Najbliższy tydzień szczególnie zimny okaże się na południu kraju, ze szczególnym uwzględnieniem rejonów górskich i podgórskich.

Prognozowana wstępnie anomalia miesięczna na okres od 1.09.2022 do 27.09.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę najnowszy okres bazowy 1991-2020

ujemna anomalia w całej Polsce praktycznie
Pogoda długoterminowa. Niskie temperatury przełożą się na pogłębienie ujemnego odchylenia temperatury w Polsce

Wiele wskazuje, że czeka nas dalsza dominacja pola obniżonego ciśnienia, a to zwiastuje, że warunki pogodowe w Polsce będą zmienne. Wpływ na pogodę będą mieć głównie cyklony ze wschodu, północnego-wschodu. Stopniowo jednak nad Wyspami Brytyjskimi rozbudowywać ma się wyż w kierunku wschodnim, północno-wschodnim. Ten antycyklon znad wschodniego, północno-wschodniego Atlantyku i Europy Zachodniej skutecznie blokuje pochód atlantyckich niżów na wschód i stanowi element blokady cyrkulacji zachodniej. We współpracy z niżami ulokowanymi na wschód, północny-wschód ściągać ma do Polski zimne powietrze z wysokich szerokości geograficznych. Dominować mają w naszej części Europy w kolejnych dniach rozproszone, ale miejscami dość intensywne opady pochodzenia konwekcyjnego z nielicznymi wyładowaniami atmosferycznymi w przypadku lepiej rozbudowanych w pionie ośrodków konwekcyjnych. W drugiej części najbliższego tygodnia powinna zmniejszyć się ilość opadów i burz, ale raczej nie ustaną całkowicie.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

niżowa pogoda przez wiele dni.
Pole niżowe obecne na dłużej, ale także górna zatoka w polu geopotencjału

Dużo opadów konwekcyjnych w środowisku chłodnej masy powietrza w kolejnych dniach

Przedostatni tydzień września przyniesie najwięcej opadów w południowej i południowo-wschodniej części Polski. Szczególnie intensywnie popada miejscami w okresie od 18.09.2022 do 22.09.2022. Będą to głównie opady pochodzenia konwekcyjnego. Większe opady, być może również o charakterze wielkoskalowym, pojawią się w okolicach 25-26 września 2022. Są to jednak odległe prognozy, które mogą ulec korekcie. Pod koniec września może pojawić się aktywniejszy niż z układem frontów atmosferycznych. W kolejnych dniach na bieżąco będziemy śledzić kolejne rozwiązania modeli numerycznych, aby określić trend w pogodzie na przełomie września i października.

Orientacyjna prognoza wysokości opadów na okres od 18.09.2022 do 28.09.2022 według modelu ECMWF dla Polski

Być może cieplej zrobi się dopiero w ostatnich dniach września, ale na dni gorące nie mamy już co liczyć

Modele numeryczne wskazują, że silne ochłodzenie utrzyma się w naszej części Europy do 24-25 września. Następnie w okolicach 26 dnia miesiąca może zacząć postępować wyraźne ocieplenie spowodowane zmianą cyrkulacji atmosferycznej w naszej części Europy. Jest szansa, że po wyjątkowo chłodnym przełomie kalendarzowego lata i jesieni. Przełom września i października okaże się nieco cieplejszy, ale na osiągniecie 20°C nie mamy co liczyć. Nie można jednak wykluczyć, że koniec miesiąca przyniesie zmienne warunki pogodowe spowodowane ruszeniem aktywnej cyrkulacji strefowej. W ciepłych wycinkach atlantyckich cyklonów mogą pojawić się na ogół krótkotrwałe adwekcje cieplejszego powietrza z południa i południowego-zachodu. Jednak już bez wyraźnych szans na dni gorące, a tym bardziej upalne. Temperatury najprawdopodobniej okażą się umiarkowane dla tego okresu, może jednak nie zabraknąć przelotnych opadów, a nawet punktowych burz i silniejszego wiatru.

Prognoza wiązek dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) na ponad 2 tygodnie według modelu GFS, co pozwala nam charakteryzować właściwości mas powietrza, które napływają nad dany obszar. Widzimy, że jest szansa na ocieplenie na przełomie września i października, lecz jego skala nie powinna być specjalnie duża. Wtedy to temperatura może być w okolicach normy, bądź w normie, a okresami powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek według modelu GFS dla wysokości 2 metrów (Warszawa) na przełom września i października oraz pierwsze dni nowego miesiąca. Jest pewna szansa, że wartości na termometrach wzrosną dopiero w ostatnich dniach września

Już wkrótce poinformujemy o kolejnych odsłonach modeli numerycznych. Ochłodzenie pozostanie z nami przynajmniej do przyszłego weekendu. Być może cieplejsze i bardziej stabilne pogodowo dni zdarzą się dopiero na przełomie września i października w Polsce.

Fanipogody.pl