Uderzenie chłodu. Pojawi się mróz. Silna anomalia temperatury w kolejnych dniach w Polsce

Modele pogodowe zgodnie i stabilnie wyliczają silne ochłodzenie w kolejnych dniach w regionie. Tutaj nie zmienia się nic, choć poszczególne aktualizacje nieco zmieniają samą siłę i region uderzenia chłodu. Wiele wskazuje jednak na to, że w regionie pojawi się mróz. Ujemne temperatury pojawią się również lokalnie w Polsce. Sprawdźmy co w pogodzie czeka nas w kolejnych dniach września.

Mróz i śnieg w górach

Do Polski dotarły opady związane z niżem Reili. Od godzin porannych notujemy intensywne opady deszczu w całej południowo wschodniej części kraju. Jednak wszystkich zaskoczyła pogoda w Tatrach. Otóż w górach pojawił się pierwszy (jeszcze lata) śnieg.

Mróz i śnieg w Tatrach
Mróz i śnieg w Tatrach

Opady śniegu i lekki mróz w górach możliwe są również w kolejnych dobach. Z każdym dniem w region spływało będzie chłodniejsze powietrze z północy kontynentu. Skutkowało będzie to silnymi spadkami temperatury, jednak mróz nie powinien występować jeszcze na obszarach poza górskimi. Sprawdźmy dlaczego w najbliższym czasie zrobi się jeszcze chłodniej niż obecnie. Zobacz: Śnieg spadł w Tatrach

Układ ośrodków barycznych sprzyja silnej adwekcji chłodu

Ten kto śledzi nasze wpisy na bieżąco przyczynę spływu chłodu w nasz region pewnie już zna. Dla przypomnienia, spójrzmy na mapę baryczną Europy na środę 21 września.

Układ ośrodków barycznych będzie sprzyjał adwekcji chłodu
Map baryczna Europy. Układ ośrodków barycznych będzie sprzyjał adwekcji chłodu

Na wschodzie Europy w kolejnych dniach dominowały będą niże nadchodzące z południa kontynentu. Na zachód od Polski ulokuje się silny antycyklon Stefan, który skutecznie zablokuje strefową, zachodnią cyrkulację powietrza. Stworzy to warunki do silnej adwekcji chłodu pomiędzy wyżem, a niżem. W środku przyszłego tygodnia korytarz dla chłodnych mas powietrza prowadził będzie wprost w nasz region. Ponieważ w Skandynawii nocami, mróz panuje już obecnie, stąd spływające do nas powietrze będzie bardzo chłodne, przyniesie jeszcze pogłębienie ochłodzenia.

Spływ chłodu z północy. Lokalnie możliwy mróz w Polsce
Spływ chłodu z północy. Lokalnie pojawi się mróz

To co napisałem powyżej potwierdza mapa rozkładu mas powietrza na czwartek 22 września. Powyżej idealnie widać jak „jęzor chłodu” sięga naszego regiony właśnie w okolicach czwartku. Zobaczmy zatem jak mocno spadały będą temperatury i czy mróz pojawiał będzie się faktycznie tylko w górach.

Mróz tylko w górach, czy możliwy również na nizinach?

Przygotowując się do tego wpisu przejrzałem wyliczenia trzech modeli numerycznych. Zarówno GFS, GDPS, jak i europejski ECMWF widzą mróz wyłącznie w górach. Model GDPS widzi przymrozki również w Czechach i Słowacji, jednak ujemne temperatury nie miałyby dotyczyć nizin w Polsce. Oczywiście w kraju nocami będzie bardzo zimno. Temperatura na wysokości 2m spadać będzie poniżej 3-5 stopni. W zasadzie w całej wschodniej połowie kraju możliwe są przymrozki.

Mróz nocami raczej tylko w górach
Mróz nocami raczej tylko w górach

Na apogeum chłodu nastawmy się od środy do weekendu. Wtedy to noce będą bardzo, ale to bardzo zimne. W większości regionów temperatury będą spadać blisko zeru, jednak będę upierał się, że mróz wystąpi tylko w górach. Do tego towarzyszyć będą nam opady. Nocami może nawet śniegu z deszczem. Bliżej przyszłego weekendu Polska powinna dostawać się pod wpływ wyżu. Wtedy to prawdopodobnie pogoda w regionie przyniesie nam więcej słońca. Jednak bezchmurne niebo będzie jeszcze pogłębiało spadki temperatury nocami.