Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 19 września. Sprawdź prognozę pogody na poniedziałek

Pogoda na 19 września 2022. Opady deszczu, wiatr i niskie temperatury

W pierwszy dzień tygodnia Polska nadal znajdowała będzie się w obszarze obniżonego ciśnienia. Pogoda na 19 września przyniesie nam więc mnóstwo chmur i opadów. Temperatury będą niskie, a dodatkowo obniżał będzie je wiatr. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na poniedziałek dla Polski. Zaczniijmy od sytuacji barycznej.

Pogoda na 19 września. Sytuacja baryczna w Europie
Pogoda na 19 września 2022. Sytuacja baryczna w Europie

Spoglądając na mapę baryczną, oko od razu przyciąga rozległy, głęboki niż baryczny. Centrum niżu znajdzie się dziś nad Rosją, blisko granicy z Finlandią. Ciśnienie w centrum niżu spadło w okolice 980 hPa. Jest to głęboki ośrodek, który wpływa na pogodę praktycznie w całej wschodniej połowie kontynentu. W regionie Wysp Brytyjskich rozwija się wyż, który w najbliższych dniach przyczyni się do silnego ochłodzenia, które przyniesie nawet mróz w części Polski. Obecnie zapewnia lepszą pogodę w północno zachodniej części kontynentu. Podobna, wyżowa pogoda zapanowała na południu Europy. Jeszcze kilka dni temu przetaczały się tam burze i nawałnice. Teraz nadszedł okres stabilniejszej aury. Wróćmy jednak do pogody na 19 września w Polsce.

Nadal niskie temperatury w kraju

Dziś prognozę dla Polski zacznijmy od temperatur powietrza. Niestety, pogoda na 19 września nie będzie nas w tym zakresie rozpieszczać. Temperatury w kraju tylko lokalnie w okolicach 15 stopni. W większości regionów Polski będzie chłodniej. Wg. prognoz europejskiego modelu ECMW najcieplej dziś na północnym zachodzie i północy kraju. Spójrzmy na mapę z prognozą temperatury.

Prognoza temperatury na 19 września dla Polski
Prognoza temperatury na 19 września dla Polski

Podczas, gdy na północy termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą w okolicach 14-15 stopni, w centrum i na południu będzie jeszcze chłodniej. W wielu miejscach w centrum i na południu temperatura nie wzrośnie dziś nawet do 11-12 stopni Celsjusza. Widać więc, że czeka nas dość chłodny dzień. Przypominam, że w coraz większym stopni dotyczy nas spływ chłodu z północy kontynentu. Temperaturę odczuwalną obniżał będzie wiatr, który będzie dziś dość silny. Pogoda na 19 września przyniesie porywy wiatru do 60-65 km/h. Trudno jest prognozować, gdzie dziś wiało będzie najmocniej. W każdym zakątku Polski wiatr będzie dawał nam się we znaki.

Pogoda na 19 września. Mnóstwo opadów w Polsce

Tak jak wspomniałem na początku prognozy, znajdujemy się pod wpływem głębokiego niżu. W związku z tym w regionie zalega mnóstwo chmur i wilgoci. Dlatego też poniedziałek będzie kolejnym dniem podczas którego spodziewamy się dużej ilości opadów praktycznie w całym kraju. Poniżej prognoza opadów wg. modelu SWISS-HD (źródło mapy kachelmannwetter.com )

Z powyższej mapy widać, że padać będzie praktycznie w całym kraju. W większości regionów będą to opady przelotne o umiarkowanej intensywności. Jednak lokalnie bardzo możliwe są opady o dłuższym czasie trwania. Największe szanse na rodzaj opadów wielkoskalowych mają mieszkańcy pasa centralnego kraju. Deszczu spodziewamy się zarówno przed, jak i po południu w Polsce. Od samego rano bardzo intensywnych opadów spodziewamy się na północy kraju. Tam występować mogą również burze. Pierwsze wyładowania pojawiać mogą się jeszcze przed zmierzchem. Lokalnie, sumy opadowe z burz i komórek konwekcyjnych na północy mogą być znów wysokie. Ciśnienie atmosferyczne zacznie dziś rosnąć. Jeszcze o poranku barometry wskazywały 1000 hPa, by w nocy z poniedziałku na wtorek było to już 1010 hPa. Przeczytaj również: Zima zapanowała na południu Polski

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk