Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczące tornada uderzyły na wschodzie Europy. Burze i trąby powietrzne przyniósł głęboki cyklon. Są ranni i 2 ofiary śmiertelne (FILMY, ZDJĘCIA)

silne tornado


Niszczące tornada pojawiły się na wschodzie Europy. Burze i seria trąb powietrznych przyniósł głęboki cyklon i związany z nim front chłodny. Są ranni i dwie ofiary śmiertelne.

Niszczące tornada pojawiły się na Ukrainie oraz w zachodniej części Rosji

Seria niszczących tornad mezocyklonicznych w Ukrainie i w zachodniej części Rosji, 18 września 2022. Dane: ESWD

Niszczące tornada we wschodniej części Ukrainy oraz w zachodniej Rosji

Wczoraj destrukcyjne tornado mezocyklonalne przeszło wieczorem przez m.in wieś Olgowka, rejon Korenevsky, obwód Kurski. Niszczycielskie tornado przeszło na południowo-zachodnich obrzeżach Kurska (mikrodystrykt Volokno). Tornado zerwało dach akademika uczelni motoryzacyjnej w dzielnicy Wołokno, zginął jeden student. Śmierć osoby została potwierdzona przez policję. Żak, który sfilmował przejście tornada, został zabity przez latający kawałek dachu, rozbite okno i potłuczone szkła.

Duże szkody na skutek przejścia silnego załamania pogody

Trąba powietrzna związana z mezocyklonem superkomórki pojawiła się również w miejscowości Sumy na wschodzie Ukrainy, czyniąc duże szkody. Jej intensywność oceniono na F2 w skali Fujity, czyli prędkość wiatru w wirze mogła sięgać od 180 km/h do 253 km/h. Na skutek przejścia trąby powietrznej przez ten obszar drogi stały się nieprzejezdne, uszkodzona została sieć energetyczna na tym obszarze. Poważnie uszkodzona, a w wielu miejscach zniszczona została infrastruktura kolejowa i sieć trakcyjna. Wiele budynków zostało zniszczonych. Z powodu przejścia niszczącego tornada zginęła tu również jedna osoba, spadł na nią mur. W mieście Buryń w Sumach, w niedzielę 18 września niebezpieczna burzowa pogoda spowodowała wiele kłopotów. Zniszczonych zostało wiele domów, wiatr zrywał dachy, powalone i wyrywane były drzewa z korzeniami.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 24 godzin na wschodzie Europy oraz częściowo w Azji

groźne burze na burze. Niszczące tornada
Tornada związane z silnymi burzami uderzyły na wschodzie

Co więcej uszkodzona została infrastruktura na odcinku kolejowym Konotop-Worożba na skutek przejścia tornada o sile F2.

  • nr 780 Kijów – Sumy;
  • nr 6305 Wróżbiarstwo – Konotop;

Pojawiły się również opóźnienia pociągów:

  • nr 805 Charków – Konotop;
  • Nr 6306 Bachmach – Wróżbiarstwo.

W czasie przejścia burzy superkomórkowej piorun uderzył w stacje elektroenergetyczną. 10 tysięcy abonentów po burzy pozostało na wschodzie Ukrainy bez prądu

W lokalną stację elektroenergetyczną uderzył piorun. Cztery linie 110 kV zostały pozbawione napięcia. Około 10 tysięcy abonentów w Buryniu i części społeczności na wschodzie Ukrainy zostało bez prądu i komunikacji. Ratownicy wyciągali ludzi spod gruzów. Na miejscu pracowali ratownicy Państwowego Pogotowia Ratunkowego oraz zespoły energetyczne. Dmitry Zhivitsky z administracji regionalnej obiecał, że zasilanie zostanie przywrócone w ciągu kilku godzin. „Są mocno zniszczone domy. Stacje benzynowe i wiele lokali niemieszkalnych w gminie zostało uszkodzonych” – powiedział Żywicki.

Tornado w rejonie Kurska, silny wiatr zniszczył dziesiątki domów i zerwał dachy budynków, wir powietrzny zabił studenta uczelni, który nagrywał to rzadkie zjawisko. Wideo dostępne poniżej

Jedna ofiara śmiertelna na Ukrainie, druga w Rosji. Kilka osób zostało rannych

Niszczące tornado zabiła jedną osobę, zraniło kolejne osiem, uszkodziła domy, stacje benzynowe i samochody. W niedzielę 18 września przez miasto Buryń w regionie Sumy przeszła potężna burza z tornadem. Burza była tak silna, że ​​połamała drzewa, zerwała dachy i rozrzuciła wszystko dookoła. W wyniku złej pogody jedna osoba zmarła, a osiem innych odniosło różne obrażenia. To efekt niszczącego tornada. Prawie 24 domy pozostały bez dachów, a w kilku zniszczone zostały mury. Poinformował o tym szef Sumy OVA Dmytro Zhivytskyi. Uszkodzeniu uległa stacja benzynowa, budynki w których nie mieszkają ludzie, zniszczone są samochody i linie energetyczne. Wiele uszkodzonych budynków ma zabezpieczone dachy folią przez tamtejszych strażaków.

Na skutek trudnej pogody w Buryniu zginęła 1 osoba, a 8 osób zostało rannych (w tym 1 dziecko). Dwie osoby mają umiarkowane obrażenia. Jedna kobieta ma złamaną rękę. Co więcej do szpitala trafiło 2-miesięczne dziecko, nieprzytomne w stanie kontuzji. Osiem osób zostało więc rannych, w tym cztery kolejne osoby z niewielkimi obrażeniami otrzymały opiekę medyczną bez hospitalizacji.

Cyklon REILI przyniósł silne ulewy, gwałtowne burze, groźny wiatr i tornada w Polsce

Silne załamanie pogody było spowodowane przechodzeniem ośrodka niżowego o imieniu Reli z rodowodem śródziemnomorskim od południowej Europy, przez Bałkany, następnie Ukrainę. Niż ten wykształcił system frontów atmosferycznych. W ciepłym wycinku niżu przejściowo nad część Ukrainy i Rosji napłynęło ciepłe, wilgotne i niestabilne powietrze pochodzenia polarno morskiego ciepłego. Jednak ciepły sektor niżu był zamykany przez front chłodny. Na wschodzie Ukrainy oraz w zachodniej części Rosji doszło pod wpływem wyporu do rozwoju groźnych burz. Głównie na przedpolu chłodnego frontu oraz w strefie frontowej. Pojawiły się superkomórki burzowe. Niski poziom kondensacji, korzystne warunki kinematyczne, spora chwiejność w warstwie 0-3 km przyczyniły się do powstania kilku trąb powietrznych związanych z rotującymi prądami wstępującymi w superkomórkach burzowych. Jednej na wschodzie Ukrainy oraz trzech w zachodniej części Rosji.

Niż ten spowodował również silne ulewy w zachodniej, południowo-zachodniej części Ukrainy. W Iwano-Frankowsku domy ludzi zostały zalane z powodu intensywnych opadów deszczu, silny wiatr powalał drzewa. Jednak szczególnie niebezpiecznie było we wschodniej części tego kraju, gdzie pojawiło się niszczące tornado.

Groźna pogoda nie tylko na wschodzie Ukrainy

Również w centrum tego regionu i kilku osadach na tym obszarze, silny wiatr powalał drzewa i gałęzie na drogi. W Iwano-Frankowsku z powodu ulewy zalane zostały prywatne domostwa przy ulicy Lubaczewskiego, a także garaże przy ulicy Mira i Autostradzie Kałuszskoje. Karpaccy ratownicy pomogli usunąć drzewa, które spadły na jezdnię w Iwano-Frankowsku, Kołomnie i Horodence. Ponadto, z powodu podmuchu wiatru, nad budynkiem mieszkalnym we Frankowsku zawisło drzewo. Tamtejsi ratownicy pomogli je wyciąć.

Niszczące tornada przyniósł cyklon śródziemnomorski przechodzący na wschód od Polski. Analiza sytuacji synoptycznej na 18.09.2022, 12 UTC według IMGW dla Europy i obszarów przyległych

cyklon na wschodzie
cyklon z układem frontalnym na wschodzie Europy

Dziś niż ReiIi przemieścił się dalej w głąb Rosji i powoli się wypełnia. Wpływa ona również na pogodę w Polsce. Pomiędzy niżem ze wschodu a wyżem znad zachodniej części Europy utworzył się korytarz do spływu zimnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych o cechach arktycznych morskich. Burze w dalszym ciągu występują dziś nad Federacją Rosyjską, co obrazują nam doskonale bieżąco zobrazowania satelitarne, radarowe i dane z systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych. Dziś nie przewiduje się na wschodzie Europy oraz w Rosji tak ekstremalnych zjawisk z tornadami w obrębie niżu.

Sytuacja baryczna na 19.09.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

tornada możliwe w Rosji
Niż odsunął się nad Rosję

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz