Pogoda. Ogromne ochłodzenie na przełomie lata i jesieni w Polsce. Opady, burze i silny wiatr oraz przymrozki, śnieg. Mapy anomalii szokują

Pogoda. Od wielu tygodni informujemy, że kulminacyjna faza ochłodzenia przypadnie na przełomie lata i jesieni. Opady w kolejnych dniach będą częste, zdarzą się burze, silny wiatr, a w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń również przymrozki. W górach natomiast spodziewane są kolejne opady śniegu. Wkraczamy nieuchronnie w sezon grzewczy. Średnia dobowa temperatura powietrza od wielu dni na obszarze Polski jest typowa dla termicznej jesieni.

Prognozowana średnia anomalia na wysokości 2 metrów n.p.g na okres od 19.09.2022, 12Z do 24.09.2022, 12Z według GEFS

Pogoda. Ogromne ochłodzenie na przełomie lata i jesieni w Polsce. Opady, burze i silny wiatr oraz przymrozki, śnieg. Mapy anomalii szokują
ujemna anomalia w Polsce

Prognozowana średnia anomalia temperatury na okres od 24.09.2022 do 29.09.2022 według modelu GEFS

pogoda. temperatura w normie
Temperatura w normie, nieco cieplej pod koniec września

Pogoda. Termiczna jesień panuje bez wyjątku w całej Polsce

Widzimy, że np. w niedzielę, średnia dobowa temperatura powietrza w całym kraju okazała się charakterystyczna dla termicznej jesieni. Co najciekawsze najwyższa temperatura była na północy kraju. Ze szczególnym uwzględnieniem gmin nadmorskich, co ma związek z oddawaniem ciepła przez Bałtyk po ciepłym lecie. Najchłodniej było w pasie południowym i wschodnim z wartościami jednocyfrowymi na posterunkach IMGW-PIB. W polskich górach spadł śnieg. Pokrywa śnieżna zalega powyżej 1400 m.n.p.m w Tatrach oraz miejscami w Sudetach.

Średnia dobowa temperatura powietrza, 18.09.2022 na stacjach IMGW. Źródło: IMGW-PIB

IMGW i średnia dobowa typowa dla zaawansowanej jesieni
Średnia dobowa typowa dla termicznej jesieni: IMGW-PIB

Poniedziałek najcieplejszy na północy Polski. Najchłodniejszy w rejonach podgórskich i na wschodzie oraz w zasięgu konwekcji

W poniedziałek, 19 września 2022 najcieplej ponownie było w północnej części kraju. Miejscami jednak w zasięgu konwekcji temperatura okresami mocno fluktuowała, co wynikało z występowania opadów i zmiennego zachmurzenia. Najcieplejszą stacją w Polsce okazała się dziś Łeba. Najchłodniejszą natomiast poza obszarami górskimi było Zakopane z temperaturą poniżej 9°C w najcieplejszym momencie dnia. Na Kasprowym Wierchu przez cały dzień panowała ujemna temperatura, można więc mówić o całodobowym mrozie, który występuje tam od kilku dni. Na Śnieżce, w Karkonoszach temperatura oscylowała w okolicach 0°C, ale przez większą część dnia była jednak na niewielkim minusie. Padał deszcz ze śniegiem i śnieg, widzialność była poniżej 100 metrów z uwagi na występującą mgłe i opady. Prędkość wiatru przekracza 90-100 km/h, potęgując odczucie chłodu. Nieco słabiej wiało na WOM Kasprowy Wierch, gdzie porywy nie przekraczały 30-40 km/h.

Duże wahania temperatury podczas dzisiejszego dnia na naszej stacji w Lublinie spowodowane zachmurzeniem konwekcyjnym i opadami. Profesjonalna osłona radiacyjna zgodna z wymogami WMO i czujnik kalibrowany znajdują się na wysokości pomiarowej 2 m.n.p.g w miejscu nasłonecznionym. Takie duże zmiany temperatury w warunkach występowanie konwekcji można dostrzec tylko na dużym interwale 5-10 minutowym.

Konwekcja mieszała w pogodzie
Duże wahania temperatury spowodowane konwekcją i opadami, 19 września 2022 na wschodzie Polski

Maksymalna temperatura powietrza na obszarze Polski, 19 września 2022 na oficjalnych stacjach pomiarowych IMGW poza obszarami górskimi. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB

zimno w Polsce
Najcieplej w Łebie, najchłodniej w Zakopanem, 19 września 2022

Pogoda. Duże ochłodzenie było prognozowane od wielu dni. Spadł również zapowiadany śnieg w górach

Skala ochłodzenia nie zaskoczyła nikogo, kto uważnie czyta nasz serwis pogodowy. Niskie temperatury również w ciągu dnia zmusiły nas do założenia cieplejszych ubrań. W wielu miejscach wyjątkowo niskie jak na koniec kalendarzowego lata temperatury zmusiły do rozpoczęcia wczesnego i bardzo drogiego w tym roku sezonu grzewczego. Podczas nadchodzących nocy przy spływie zimnego powietrza arktycznego dominować mają jednocyfrowe dodatnie temperatury, ale w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń niewykluczone są przygruntowe przymrozki, a miejscami w sprzyjających warunkach może pojawić się klatce meteorologicznej i osłonach radiacyjnych na wysokości pomiarowej 2 m.n.p.g.

Cieplej może zrobić się na zachodzie dopiero w weekendu, lecz nie będzie to długie ocieplenie

Prognozy modeli z różnych ośrodków meteorologicznych rozczarowują. Widzimy długą dominacje chłodnych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Pogoda więc zaskakuje na przełomie lata i jesieni wielu mieszkańców naszego kraju. Na termometrach w kolejnych dniach będzie zaledwie od 8°C do 17°C. W górach panować będą trudne zimowe warunki, a powyżej 1500 m.n.p.m nawet całodobowy mróz i kolejne przelotne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym. Odradzamy piesze wędrówki w wyższe partie gór. Prognozy wskazują, że średnia dobowa temperatura powietrza będzie na coraz większym obszarze Polski poniżej 10°C, co sugeruje nam, że wkraczamy w zaawansowaną jesień wcześniej niż zwykle.

Płynie do nas masa arktyczna morska, która nieco się ogrzewa po drodze

Poniższa mapa obrazuje trajektorie wsteczną mas powietrza za minione 7 dni na 20.09.2022, 12 UTC. Widzimy wyraźnie, że niedawno ta wychłodzona masa powietrza zalegała nad Skandynawią, Morzem Barentsa oraz Nową Ziemią. Płynąć do nas nieco się ogrzała, nabrała nowych cech, znacznie się też uchwiejniła.

Prognoza trajektorii wstecznej mas powietrza na 20.09.2022, 12 UTC dla Warszawy, wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hpa, 700 hPa za minione 7 dni. Szczególnie duży wpływ na temperaturę przy ziemi mają wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa

zimne powietrze w Polsce
Płynie zimne powietrze z wysokich szerokości geograficznych

Wrzesień najchłodniejszy od 2013 roku w Polsce

Poniższa prognoza przedstawia nam wyliczaną anomalie miesięczną za okres od 1.09.2022 do 28.09.2022, biorąc pod uwagę najnowszy okres bazowy 1991-2020. Dostrzec możemy, że w całym kraju wrzesień zapisze się jako chłodny. Średnia obszarowa dla całego kraju do 28 września wyniesie około -1,27 st.C poniżej normy klimatologicznej. Znacznie poniżej -2 st.C ma być zwłaszcza na wschodzie, a szczególnie na północnym-wschodzie. Nic już nie poprawi tego bilansu i pierwszy raz od 2013 roku, wrzesień zapisze się jako miesiąc chłodny i wilgotny w naszej części Europy. To zasługa zalegania chłodnych mas powietrza nie tylko w Polsce.

Pogoda. Wyliczana anomalia miesięczna na okres od 1.09.2022 do 28.09.2022 według modelu ICON

wrzesień zimny w polsce
Najchłodniejszy wrzesień od 2013 roku w Polsce

Temperatura poniżej 20°C w ciągu dnia przez wiele dni w Polsce

Do końca miesiąca nie mamy większych szans na osiągniecie 20°C, a tym bardziej przekroczenie tego progu. Najnowsze odsłony modeli numerycznych sugerują nam maksymalnie 1-3 dni z temperaturą na zachodzie w okolicach 16-18°C. Na pozostałym obszarze Polski wartości będą znacznie niższe. Najniższe wartości będą notowane w górach i na obszarach podgórskich. W obszarach przejaśnień i rozpogodzeń, przy marginalnej prędkości wiatru, możliwe są miejscami przymrozki poza obszarami podgórskimi i górskimi.

Szczególnie intensywna konwekcja z opadami i rozproszonymi do czwartku. Od czwartku zmniejszy się ilość opadów na obszarze Polski

Płynie do nas od kilku dni zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. Jednak to właśnie na pierwsze dni trzeciej dekady mijającego miesiąca przypadnie kulminacyjna faza ochłodzenia. Nie zabraknie jednak przelotnych opadów konwekcyjnych i lokalnych burz, które będą rozwijać się nie tylko w ciągu dnia, ale także po zachodzie słońca. Kulminacyjną fazę aktywności konwekcji masowej w strumieniu zimnego powietrza będziemy obserwować w ciągu dnia, co będzie mieć związek z zaostrzeniem pionowego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. Z uwagi na nisko położoną izotermę zero, na nizinach możliwe są opady drobnego gradu, miejscami obfitego, prawdopodobne także opady krupy. Sporadycznie zdarzą się rozproszone burze. W górach i na obszarach podgórskich oczekujemy następnych opadów zimowych o charakterze konwekcyjnym.

Pogoda. Prognozowana maksymalna temperatura na okres od 19.09.2022 do 29.09.2022 według modelu GFS

zimno w polsce
Poniżej 20 stopni w Polsce do końca września 2022

Pogoda. Będzie zimno w Polsce, możliwe są również przymrozki nocami i w godzinach porannych poza obszarami górskimi

Do końca września temperatury w całej Polsce nie będą rozpieszczać. Możliwe są rownież okresy z wyjątkowo zmiennymi warunkami pogodowymi, czemu sprzyjać ma dominacja pola niżowego. Nie można wykluczyć, że dłuższe okresy ze stabilniejszymi i nieco wyższymi temperaturami pojawią się dopiero w październiku. Kiedy to wyraźnie zmienić może się na dłużej cyrkulacja atmosferyczna, która spowoduje napływ cieplejszych mas powietrza z południa Europy. Prognozy stale monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować ze znacznym wyprzedzeniem.

Pogoda. Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na 10 dni wraz z położeniem najważniejszych ośrodków barycznych na Starym Kontynencie i obszarach przyległych według GFS

zmienna pogoda w Polsce
pole niżowe i jego dominacja zwiastują zmienne warunki pogodowe

Fanipogody.pl