Pogoda na 5 dni. Przymrozki ustąpią z Polski. Wzrośnie zachmurzenie, pojawia się opady, a nawet burze i spadnie śnieg w górach

Pogoda na 5 dni. Przymrozki zaczną ustępować z naszej części Europy. Pojawi się więcej chmur, wystąpią opady, a w górach spadnie nawet śnieg.

Zgodnie z prognozami w drugiej połowie mijającego tygodnia do Polski zaczęło napływać zimne powietrze polarno kontynentalne ze wschodu. Charakteryzuje się one niską zawartością pary wodnej, dlatego nie występują na ogół większe zachmurzenie. Pod wpływem cyrkulacji wschodniej pozostaniemy do poniedziałku, następnie wiatr zmieni kierunek i napłynie znacznie chłodniejsze i wilgotniejsze powietrze polarno morskie z północnego-zachodu. Dostrzegamy jednak, że w kolejnych dniach temperatura będzie poniżej normy wieloletniej.

Pogoda na 5 dni. ujemna anomalia temperatury

Jesień w pełni na obszarze Polski

Średnia dobowa temperatura powietrza za okres od 9.10.2021 do 14.10.2021 wskazuje, że w całej Polsce panować będzie termiczna jesień. Najchłodniej będzie na północnym-wschodzie, gdzie średnia dobowa ma oscylować w okolicach 5°C. Niewiele cieplej na południu, bo około 6°C. Wyższe wartości średniej dobowej w centrum i na zachodzie polski od 8°C do 9°C.

Pogoda na 5 dni. Przymrozki ustąpią w Polsce. Wzrośnie zachmurzenie, pojawia się opady i spadnie śnieg w górach

Pogoda na 5 dni. Temperatura poniżej normy wieloletniej

Przełom 1 i 2 dekady października będzie chłodny. Na mapie widzimy anomalie poniżej normy w całej Polsce, uwzględniając stary okres referencyjny 1979-2000. Największa ujemne odchylenie jest prognozowane dla południowej, centralnej i północno-wschodniej części kraju. Cieplej za to powinno być na zachodzie i północy, ale i tak będzie chłodniej niż jest zwykle w tym okresie października.

pogoda. temperatura poniżej normy

Najcieplejszą część października mamy już za sobą. Według modelu GFS najwyższe wartości są możliwe na zachodzie i częściowo północy, gdzie w okresie od 9.10.2021 do 14.10.2021, gdzie temperatura może wynieść nawet 14°C/15°C. Najchłodniej ma być na północnym-wschodzie, na tym obszarze w okolicach 10°C/11°C. Nieco cieplej w centrum, południu i wschodzie do 12°C/13°C.

wartości poniżej normy

Spoglądając tylko na rozkład pola średniej wartości ciśnienia na poziomie morza dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego, mogłoby się nam wydawać, że przed nami okres z dominacją stabilnej pogody wyżowej. Jest w tym trochę prawdy, gdyż do poniedziałku będziemy w zasięgu słabnącego wyżu ze wschodu. Jednak już od wtorku wkroczymy w okres większej dynamiki w pogodzie, która spowodowana będzie przechodzeniem układów niżowych z frontami atmosferycznymi. Masa powietrza napływająca do naszej części Europy ma charakteryzować się większą zawartością pary wodnej, zatem ma być więcej chmur i opadów, a stery nad pogodą przejmie niż znad północnej Skandynawii i Morza Barentsa.

średnie wartości ciśnienia 5 dni

Również, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1981-2010, średnia anomalia temperatury na wysokości 2 m.n.p.g będzie poniżej normy wieloletniej. Czasem temperatura będzie niższa o nawet 2°C/5°C od normy klimatologicznej.

pogoda. anomalia poniżej normy w polsce

Wspominaliśmy już, że po suchym okresie synoptycznym, wraz z początkiem nowego tygodnia pojawi się więcej chmur, wystąpią również opady atmosferyczne. Na ogół mają być to opady przelotnego deszczu, nie można wykluczyć, że rozwiną się w chłodnej masie słabe, jesienne burze. Na obszarach podgórskich i górskich możliwe są opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Najmniej padać ma według prognoz na północnym-wschodzie.

Prognozowana suma opadów do 14.10.2021, 00 UTC według modelu ICON

temperatura znacznie poniżej normy

Również model GFS sygnalizuje, że na początku drugiej dekady października pojawi się więcej opadów atmosferycznych.

poniżej normy wieloletniej

Wyliczana suma opadów do 14.10.2021, 18 UTC według modelu ECMWF

ECMWF i prognoza