Pogodą od początku miesiąca steruje wyraźnie nasilona strefowa cyrkulacja atmosfery. W przednich częściach niżów barycznych napływają do Polski bardzo ciepłe masy powietrza, natomiast w tylnych częściach układów niżowych spływa dużo chłodniejsze powietrze.
Bardzo silny prąd strumieniowy, który przebiega nad wodami Atlantyku Północnego objawiając się maksymalną prędkością na poziomie nawet 300-320 km/h (górne warstwy troposfery), daje impuls do powstawania dynamicznych układów niskiego ciśnienia z całymi systemami frontów atmosferycznych. Formujące się w środowisku silnej baroklinowości niże przynoszą dynamiczną aurę w sporej części Starego Kontynentu.
Pogoda na sobotę
W warunkach silnego strumienia powietrza należy się liczyć z formowaniem pojedynczych komórek / pasm konwekcyjnych, jak i struktur liniowych (spodziewane linie szkwału), generujących przelotne, intensywne opady mieszane (deszcz, krupa śnieżna, drobny grad, deszcz ze śniegiem, mokry śnieg), a przede wszystkim silne oraz miejscami wręcz gwałtowne porywy wiatru o prędkości powyżej 70-100 km/h. Ze względu na pokrycie się znacznie nasilonego prądu strumieniowego z nieco podwyższoną niestabilnością powietrza wystąpią dość korzystne warunki do rozwoju burz, w trakcie których zagrożenie wiatrowe będzie szczególnie podwyższone. Najpóźniej strefy konwekcyjne dotrą do wschodniej części Polski, najprawdopodobniej w nocy z soboty na niedzielę.
Groźne burze możliwe w sobotę, więcej poniżej
Prognozowane symulowane echa radarowe wskazujące na możliwość wystąpienia burz, najpierw w zachodniej części Polski według modelu WRF
Prognoza opadów na sobotę i noc z soboty na niedzielę
Niedziela ciepła, ale dynamiczna i wietrzna
W niedzielę utrzyma się wietrzna aura w niemal całej Polsce. Nie zabraknie jednak opadów atmosferycznych.
Istnieją duże rozbieżności, jeśli chodzi o noc z niedzieli na poniedziałek. Niektóre modele sugerują możliwość kolejnej fali wiatru, zwłaszcza na południu kraju. Prognozy te jednak są niepewne. Wkrótce więcej informacji.
W poniedziałek Polska znajdzie się w chłodniejszej masie powietrza. Istnieje ryzyko wystąpienia kolejnych burz. Tym razem w formie burz adwekcyjnych. Lokalnie padać będzie deszcz ze śniegiem, śnieg oraz krupa śnieżna i deszcz. Pogoda będzie dynamiczna w całym kraju.
Wtorek z niższymi temperaturami
Nocami w najbliższych dniach możliwe są przymrozki. Zwłaszcza na wschodzie i południu Polski.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda na 5 dni dla Polski: Burze z silnym wiatrem, śnieg i wichury”