Pogoda na 5 dni: Powrót upałów do 36°C oraz burz do Polski

Ochłodzenie jest tylko chwilowe. Dużo wskazuje, że już w przyszłym tygodniu wróci silny upał oraz gwałtowne burze, zwłaszcza w drugiej części tygodnia.

W ostatnich dniach utrzymywała się wyraźna cyrkulacja strefowa ze składową południową. Sytuacja uległa jednak zmianie i napłynęło do nas dużo chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Panował wyraźny napływ z południowego-zachodu i południa powietrza zwrotnikowego. W dolnych warstwach troposfery zmiany kierunku napływu spowodowane są tworzącymi, utrzymującymi i wędrującymi i wreszcie zanikającymi układami niskiego i wysokiego ciśnienia. W dużo chłodniejszym powietrzu za frontem rozwinął się przy podłożu układ wyżowy, jaki ulokowany jest dziś nad Morzem Północnym i Danią, nieco umacniając się przemieszczając się nad Bałtyk i Skanię, a nad Polskę zaczęło już napływać powietrze z północy znad chłodniejszego Bałtyku.

Za frontem chłodnym napłynęło do Polski chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Taki napływ do końca weekendu, natomiast od poniedziałku czeka nas duże ocieplenie i przepływ ulegnie zmianie na wschodni. W okolicach czwartku zacznie się napływ z południa, południowego-zachodu i południowego-wschodu.

W niedzielę nadal będziemy w zasięgu wyżu „ULLA z centrum w rejonie Danii, w stabilnym powietrzu polarnym i tylko na południowym wschodzie będzie zaznaczał się rozmywający się pofalowany front atmosferyczny. Na froncie oraz przed nim wystąpią warunki korzystne dla rozwoju konwekcji, zwłaszcza na obszarach podgórskich i górskich, niewykluczone są burze.

Na początku tygodnia będziemy pod wpływem rozległego wyżu. Od południowego-wschodu nasunie się odcinek rozmywającego frontu ciepłego, za jakim napłynie dużo cieplejsze powietrze powietrze.

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)

8 komentarzy do “Pogoda na 5 dni: Powrót upałów do 36°C oraz burz do Polski”

  1. Weźcie napiszcie to po polsku?! Tłumacz google już nie wyrabia, w sumie ja też ale ze śmiechu… Jak już kopiujecie inne komentarze to zróbcie to poważniej, czytaliście to co piszecie (zamieszczacie) ? [cytat] „Najnowsza prognoza na początek wiosny 2019 r. anomalia temperatury sięgnąć może nawet 3 stopnie” cooollll „Układ omega rządzi pogodą, jest szansa na mróz” ??? w Czerwcu przy 30-40 stopniach upału? Chyba w Alpach… Na Syberii jest ok. 15 stopni na plusie…. Ogarnijcie się!! Proponuję śledzić pogodę na bieżąco…

  2. „Raz po raz straszą nas, mówią wprost, że to finał. Rok, może pięć… komet deszcz i szlus.”

    Słowa jednej z najlepszych piosenek zespołu Perfect z ostatnich lat doskonale wpasowują się w ten artykuł. Dlaczego?

    Otóż na zamieszczonych 5 mapach pogodynki nie widzę nigdzie ikonki burzy. Jeśli prognoza jest pięciodniowa, trzymajmy się tego, co ona przedstawia. Po tych 5 dniach przyjdzie piątek z temperaturami oscylującymi w granicach 40*C i później może…

  3. „Będzie, będzie zabawa! Będzie się działo!”

    Słowa jednej z najlepszych piosenek zespołu Piersi z ostatnich lat doskonale wpasowują się w ten artykuł. Dlaczego?

    Otóż po okresie konkretnych upałów przyjdzie czas na konkretne burze. A przynajmniej powinien przyjść. Być może estofex da „3” tym razem dla Polski. Być może „łowcy” dadzą drugą w tym sezonie „3” dla naszego kraju. I wreszcie last but not least… być może obie te trójki będą faktycznym WYSIWIG. Ale o tym dopiero w przyszłym tygodniu. Zostańcie z nami!

  4. Ale generalnie w komentarzach odnosimy się do artykułów, które komentujemy. Odnoszenie się do prognoz na wiosnę i wiosennych temperatur, gdy mamy trzecią dekadę czerwca jest – mówiąc delikatnie – nielogiczne. Chyba, że mielibyśmy do czynienia z anomalią czasoprzestrzenną. Wtedy możliwe są wiosenne temperatury pod koniec czerwca i nikogo nie zaskakuje widok misiów polarnych spacerujących po pustyni.

  5. Czytam wyżej i czytam. Nie mogę dostrzec nic na temat wiosny ? Może nie widzę, a może nie na temat piszesz ?
    Zalecam naukę czytania ze zrozumieniem. To teraz jest bardzo przydatne

  6. Później pomyślałem, że może widział jakiś stary artykuł w tych kafelkach na głównej stronie i myślał, że to aktualne i tutaj się do tego odniósł, ale też nie. Bo są same nowe. A jak się kliknie na Pogoda i Pogoda w Polsce, to pokazuje chronologicznie od najnowszego w tył. Więc gdzie on znalazł artykuł o o prognozie na początek wiosny? Nie mam pojęcia.

Dodaj komentarz