Pogoda na 5 dni. Przymrozki w Polsce. Następnie gorąc powróci. Będzie blisko upał. Opady i burze nie wystąpią

Pogoda na okres od 4.09.2021 do 9.09.2021. Najpierw przymrozki. Potem wróci gorąc do Polski. Temperatura zbliży się do upału. Opady i burze na ogół nie wystąpią. Sprawdzimy, jak wyglądają najnowsze prognozy amerykańskie i europejskie.

Pogoda. Suchy i ciepły okres synoptyczny przed nami

Po bardzo chłodnym końcu sierpnia oraz początku września, trend w pogodzie na przełom 1 i 2 dekady września jest optymistyczny. Wiele wskazuje, że wkroczą do nas cieplejsze masy powietrza. Niewątpliwie sprzyjać będzie w tym okresie rozległy wyż. W środkowej troposferze uformuje się nawet układ omega, przynosząc przez wiele dni stabilne warunki pogodowe oraz dużo słońca. Zanim jednak tak się stanie. Do początku przyszłego tygodnia na północnym-wschodzie Polski możliwe są przygruntowe, krótkotrwałe nocne i poranne przymrozki. Ustąpią one z biegiem czasu na początku przyszłego tygodnia, gdy powietrze arktyczne zostanie odsunięte znad naszej części Europy i zastąpione cieplejszym.

Pogoda na 5 dni. Przymrozki w Polsce. Następnie gorąc powróci. Będzie blisko upał. Opady i burze na ogół nie wystąpią

Najdłużej chłód utrzyma się na wschodzie, najszybciej ciepło wkroczy do zachodniej połowy kraju

Opisywane ocieplenie będzie najbardziej odczuwalne w zachodniej części kraju, gdzie średnia anomalia temperatury za okres od 4.09.2021 do 9.09.2021 wyjdzie powyżej normy. Natomiast we wschodniej połowie kraju przez wiele dni ma być chłodno jak na początek września. Często z temperaturą poniżej normy wieloletniej. Najniższa temperatura utrzymają się do poniedziałku, ale od wtorku na obszarze całej Polski temperatura zacznie systematycznie rosnąć.

Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie od 4.09.2021 do 9.09.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych w oparciu o model GEFS

podział w pogodzie

Pogoda. Najpierw chłód, potem trend w kierunku ocieplenia

Prognozowane silne ocieplenie w naszej części Europy bardzo dobrze obrazuje rozkład anomalii temperatury na okres od 4.09.2021 do 9.09.2021 w modelu ICON. W porównaniu do mapy ukazanej powyżej mamy do czynienia z podziałem na wybrane dni tygodnia dla Polski. Na sam początek widzimy, że w weekend w wielu regionach jest temperatura poniżej normy wieloletniej. Często są to wartości poniżej normy wieloletniej o nawet 3-4 stopnie względem okresu referencyjnego 1991-2020.

Na południu i zachodzie są w normie wieloletniej. Wyraźną zmianę w pogodzie obserwujemy wraz z początkiem drugiego tygodnia września. Wtedy to najpierw na zachodzie widzimy wzrost temperatury powyżej normy wieloletniej. Na pozostałym obszarze Polski przeważnie wartości w normie wieloletniej. Szczególnie gorąco zacznie robić się od środy. Wtedy to wartości powyżej normy są spodziewane na obszarze całej Polski. Podobnie będzie w czwartek. Ostatnia mapa z prawej przedstawia nam średnią anomalie temperatury za okres od 4.09.2021 do 10.09.2021. Jest ona analogiczna do tej, którą dodaliśmy z modelu amerykańskiego modelu GEFS. Czyli wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. Aczkolwiek gorąco w wielu regionach odczujemy zwłaszcza połowie przyszłego tygodnia.

Prognoza anomalii temperatury na okres od 4.09.2021 do 10.09.2021 według ICON, w odniesieniu do okresu referencyjnego 1991-2020.

ocieplenie w polsce

Wyż obecny nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środowej i górnej troposferze pod postacią układu omega

Prognozy średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 4.09.2021 do 9.09.2021 sygnalizują, że Polska znajdzie się pod wpływem rozległej i silnej blokady antycyklonalnej. W niedzielę centrum wyżu przemieszczać ma się przez naszą część Europy na wschód, południowy-wschód. Na początku nadchodzącego tygodnia znajdzie się nad Ukrainą. Pomiędzy niżami znad Atlantyku a wyżem ze wschodu Europy utworzy się korytarz do napływu cieplejszej masy powietrza z kierunków południowych, skutkując wysokimi temperaturami i pogodną aurą przez wiele dni na przełomie 1 i 2 dekady września.

wyż nad polską

Termiczne lato powróci do zachodniej części kraju na kilka dni

Na dużą uwagę zasługuje również mapa, jaka przedstawia średnią temperaturę powietrza w okresie od 4.09.2021 do 9.09.2021. Natomiast na zachodzie i częściowo w centrum znów pojawi się termiczne lato, gdyż przez wiele dni temperatura dobowa może być powyżej 15°C. Na krańcach zachodnich spodziewane wartości dobowe w okolicach 18°C/19°C. Chłodniej na południu i wschodzie oraz północnym-wschodzie, gdzie występować ma termiczne jesień. Czyli średnie wartości dobowe od 11°C do 14°C, co dobrze widzimy na mapie poniżej.

pogoda. termiczne lato

Szczególnie ciepły zapowiada się czwartek, gdy na zachodzie termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą nawet 28°C/29°C. Jednak nie można wykluczyć, że przy bezchmurnym niebie i stosunkowo jeszcze długim dniu na początku września wystąpi krótki upał i temperatura sięgnie 30°C/31°C w cieniu.

Prognozowana maksymalna temperatura w czwartek, 9 września 2021 według modelu GFS

pogoda. maksymalna temperatura do 9 września 2021

Dominacja wyżu zapewni wiele pogodnych dni, ale dobowe amplitudy temperaturowe przy napływie dość suchej masy powietrza mogą być duże. Czasem i miejscami uformują się po nocnym wypromieniowaniu ciepła mgły radiacyjne, a nawet niskie chmury stratus, które zanikać będą dość szybko po wschodzie słońca. Ma być to bardzo suchy okres synoptyczny, gdyż przez wiele dni nie uświadczymy opadów atmosferycznych w naszej części Europy. Burze również nie są prognozowane.

Prognozowana akumulowana suma opadów na okres od 4.09.2021 do 9.09.2021 według modelu ECMWF

opady w Polsce

Wyliczana suma opadów w okresie od 4.09.2021 do 9.09.2021 według modelu GFS

opady według ecmwf