Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2021 dla Polski. Najpierw wystąpią przymrozki, zdarzą się również kolejne mgły. Następnie spodziewane dni gorące. Szczególnie na przełomie 1 i 2 dekady września. Po wilgotnym sierpniu, czeka nas większa ilość pogodnych dni. Burze mogą zdarzyć się, ale będą w mniejszej ilości oraz intensywności niż w sierpniu. Przeanalizujemy prognozy amerykańskie oraz europejskie do końca miesiąca.
Pogoda. CFS zakłada w skali miesięcznej temperaturę w normie wieloletniej, natomiast ilość opadów w wielu regionach poniżej normy i w normie miesięcznej
Dysponujemy już najnowszymi wyliczeniami modeli z Europy oraz zza Oceanu. Najpierw sprawdzamy co prognozuje model klimatyczny CFS na cały wrzesień. Poniższa prognoza ukazuje nam anomalie miesięczną. Poniższa grafika przedstawia wyliczenia oparte danymi brzegowymi z okresu 23.08.2021 do 1.09.2021. Widzimy, że temperatura ma być w normie wieloletniej.
Następnie patrzymy na wyliczenia modelu CFS. Poniższa grafika ukazuje prognozowaną miesięczną anomalię opadów. We wschodniej połowie kraju model amerykański zakłada ilość opadów w normie wieloletniej. Na zachodzie, północy i południu Polski poniżej normy wieloletniej. Prognozy te mogą ulec jeszcze zmianie, ale coraz więcej wskazuje, że po chłodnym i wilgotnym sierpniu na przeważającym obszarze Polski, aura będzie bardziej łaskawa. Będą zdarzać się opady z frontów atmosferycznych związanych z cyrkulacją strefową, aczkolwiek ich intensywność nie powinna być duża. Poszczególne tygodnie przyniosą ilość opadów w normie, a czasem powyżej normy. Na ogół jednak powinno być sucho, czasem tylko pogorszenie aury związane będzie z niżami atlantyckimi.
Pogoda długoterminowa. Zimny początek września, potem możliwa zmiana
Następnie we wpisie przyjmiemy założenie 5 dniowe oraz tygodniowe, analizując średnie anomalie tygodniowe. Przedstawią nam one prawdopodobny trend w pogodzie. Użyjemy do tego celu modelu GEFS, CFS oraz ECMWF. Miejmy jednak na uwadze, że mają one charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie.
Na sam początek analizujemy mapę średniej anomalii temperatury w okresie od 3.09.2021 do 8.09.2021 w oparciu o model GEFS. Obserwujemy ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Najchłodniej w tym okresie powinno być we wschodniej połowie kraju. Przymrozki przygruntowe są możliwe na nizinach zwłaszcza na Podlasiu, Mazurach i Suwalszczyźnie nocami i w godzinach porannych. Oprócz tego miejscami po zachodzie słońca tworzyć będą się gęste mgły radiacyjne spowodowane wypromieniowaniem ciepła w porze nocnej.
Zmiana w pogodzie pod koniec pierwszej dekady września
Zdecydowanie bardziej optymistyczne są prognozy modelu GEFS na okres od 8.09.2021 do 13.09.2021. Obserwujemy w tym okresie na obszarze całej Polski temperaturę powyżej normy wieloletniej. To zwiastuje ciepły okres synoptyczny w naszej części Europy. Szczególnie na zachodzie Polski, wyraźnie chłodniej ma być na wschodzie kraju.
GEFS sygnalizuje, że w okresie od 13.09.2021 do 18.09.2021 temperatura w naszej części Europy powinna spaść, ale dalej utrzymywać ma się powyżej normy wieloletniej.
CFS również widzi zimny początek września, potem możliwa zmiana trendu
Następnym modelem, którego użyjemy do wyznaczenia trendu w pogodzie będzie CFS. Jest to amerykański model klimatyczny. Przyjmiemy założenie tygodniowe do końca września. Prześledzimy, co pokazują średnie anomalie tygodniowe.
Prognozy CFS pokrywają się z tym, co wcześnie pokazał model GEFS dla naszej części Europy. Akurat poniższa mapa obrazuje prognozowany rozkład średniej anomalii temperatury na okres od 1.09.2021 do 8.09.2021. We wschodniej połowie kraju temperatura ma być najniższa niż w tym okresie, co przełoży się na największe, ujemne odchylenie temperatury od normy klimatologicznej. Nieco cieplej powinno być na zachodzie.
Optymistyczne prognozy na kolejne tygodnie. Czekają nas czasem dni gorące
Dużym optymizmem mogą napawać prognozy anomalii tygodniowej na okres od 8.09.2021 do 16.09.2021. Wtedy to CFS prezentuje zbliżoną prognozę do tej, którą mogliśmy zobaczyć powyżej z modelu GEFS. Według amerykańskiego modelu to będzie szczególnie ciepły przełom 1 i 2 dekady września. Przez wiele dni aura powinna być stabilna i z umiarkowanymi oraz wysokimi temperaturami. Nie wygląda jednak, aby wystąpiła fala upałów na obszarze Polski w tym okresie. Bardziej prawdopodobne są dni ciepłe, a czasem gorące w przedziale do 25°C do 29°C.
CFS prognozuje, że nieco chłodniej, ale dalej z temperaturą powyżej normy będzie na przełomie 2 i 3 dekady sierpnia. Poniższa prognoza jest na okres od 15.09.2021 do 22.09.2021. Wtedy to model amerykański zakłada, że w najcieplej powinno być na południu i zachodniej.
Ostatnia karta z modelu CFS obrazować będzie średnią anomalie temperatury w okresie od 22.09.2021 do 29.09.2021. Dostrzegamy, że model ten nie sygnalizuje wyraźnego ochłodzenia w tym okresie. Prosimy mieć jednak na uwadze to, że prognozy na tak odległy okres mogą ulec zmianie.
ECMWF początkowo zimny, potem zmiana i ocieplenie
Praktycznie ostatnim modelem będzie ECMWF. Przedstawi nam on średnie anomalie tygodniowe od początku września do końca miesiąca. Najpierw spoglądamy na prognozę na okres od 6.09.2021 do 13.09.2021. Obserwujemy, że ECMWF zakłada, że w tym okresie na zachodzie kraju temperatura ma być w normie wieloletniej, natomiast na pozostałym obszarze Polski poniżej normy wieloletniej. Prawdopodobnie jednak pod koniec pierwszej dekady września, bądź na początku drugiej wzrośnie powyżej normy wieloletniej i ocieplenie zaznaczy się szybciej, niż wskazuje to model europejski. Zatem bliżej prawdy mogą być modele amerykańskie.
Prognozy anomalii temperatury europejskiego modelu uległy zmianie
Nowa aktualizacja ECMWF przyniosła istotne zmiany w prognozach na okres od 13.09.2021 do 20.09.2021. Teraz zamiast temperatury w 20-letniej normie klimatologicznej mamy wyliczany tydzień ze średnią anomalią powyżej normy. To sugeruje nam prawdopodobny ciepły okres synoptyczny. Należy podkreślić, że w poprzednich wpisach wspominaliśmy, że bliżej prawdy będą modele amerykańskie, jakie sugerują szybsze i większe ocieplenie w kolejnych tygodniach września.
Wyliczenia modeli na koniec miesiąca różnią się
Na okres od 20.09.2021 do 27.09.2021 ECMWF zakłada temperaturę w normie klimatologicznej, natomiast CFS sygnalizuje temperaturę lekko powyżej normy wieloletniej. Różnice w prognozach mogą wynikać z brania pod uwagę innych okresów referencyjnych, odmiennych założeń fizycznych, a nawet różniących się od siebie wyraźnie danych wejściowych do modeli.
Wiązki modelu GFS również prognozują koniec chłodu i nadejście ciepłego okresu synoptycznego
Jeszcze na sam koniec przejrzymy wiązki modelu GFS na 16 dni. Pozwolą nam one określić prawdopodobny trend w pogodzie na okres od 3.09.2021 do 19.09.2021. Dostrzegamy, że na początku września temperatura jest poniżej normy wieloletniej. Szansa na wyraźną zmianę pogody obserwujemy dopiero w okolicach 7 września 2021. Początek drugiej dekady września, to szansa na ciepły, czasem na zachodzie gorący okres synoptyczny. Szansa na upały w okresie od 10.09.2021 do 20.09.2021 nie jest duża. Prawdopodobnie najwyższe wartości wystąpią na zachodzie kraju. Poniższa grafika obrazuje temperaturę na powierzchni izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g), co pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar. Przez znaczny okres temperatura ma być powyżej normy (biała linia sygnalizuje średnią wiązek). Niewykluczone, że okresami cieplejsze masy powietrza będą wypierane przez chłodniejszą masę znad Atlantyku. Tak sygnalizują niektóre prognozy operacyjne.
W wielu regionach dni gorące mogą wystąpić jeszcze we wrześniu
Podobnie wygląda prognoza wiązek modelu GFS na 16 dni dla Warszawy. Do 7 września 2021 temperatura ma być poniżej normy wieloletniej. Następnie pod koniec 1 dekady miesiąca temperatura zacznie systematycznie rosnąć. Szczyt najwyższych temperatur jest prognozowany teraz w pierwszych dniach drugiej dekady września. Tak samo jak na grafice poniżej, przedstawiona jest temperatura na powierzchni izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g), co pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar.
Analizując wiązki modelu GFS widzimy, że upał, a tym bardziej fala upałów w drugiej dekadzie września jest mało prawdopodobna. Zdarzą się jednak wspominane wcześniej dni gorące. Szczególnie w zachodniej połowie kraju temperatura ma być znacznie powyżej normy. To sygnalizuje możliwość wystąpienia dni gorących z temperaturą na poziomie od 25°C do 29°C. Prognoza jest dla wysokości 2 m.n.p.g oraz dotyczy zachodniej części kraju.
Na upały nie zanosi się również w innych rejonach Polski, aczkolwiek pojedyncze dni gorące są możliwe zwłaszcza w centrum oraz południu i wschodzie kraju na przełomie 1 i 2 dekady września. Na tym obszarze temperatura maksymalnie sięgnie do 25°C/28°C.
Długoterminowa prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Pomimo coraz większej ilości danych i wydajnych superkomputerów, nie jest możliwy precyzyjny opis pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Nie można wykluczyć krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Wkrótce przedstawimy kolejne prognozy.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
3 komentarze do “Pogoda długoterminowa na cały wrzesień 2021. Będziemy zaskoczeni. Najpierw przymrozki, potem gorąc i blisko upał. Mało opadów oraz rzadkie burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.