Pogoda. Temperatura zbliży się do upału, ale powrócą także burze. Ulewy i opady gradu w Polsce

Pogoda. Wysokie temperatury już w Polsce, ale kulminacyjna faza wysokiej temperatury przypadnie na drugą połowę tygodnia. W kraju pojawią się także burze, które nie były obserwowane od wielu dni. We wrześniu aktywność burzowa jest jednak zauważalnie niższa niż w lipcu i sierpniu. Aurę kształtują zazwyczaj stabilne wyże, ale sytuacja zmieni się już w piątek, gdy od zachodu nasunie się płytka zatoka niżowa.

Pogoda. Wysoka temperatura w Polsce. Pojawią się również burze

Letnie temperatury wróciły do Polski pod koniec drugiej dekady września. Zatem prognozy z początku miesiąca sprawdziły się dobrze. Wiązki modeli numerycznych wyraźnie sygnalizowały istotne ocieplenie i stabilne warunki pogodowe w okolicach przełomu 1 i 2 dekady września. Zatem dość płynnie przeszliśmy z chłodnego okresu synoptycznego w dużo cieplejszy. Na zachodzie, południowym-zachodzie temperatura zbliży się do upału. Przeważnie termometry pokażą na tym obszarze od 25°C do 29°C. Być może lokalnie i krótkotrwale na wcześniej wymienionym obszarze temperatura sięgnie 30°C. Masa arktyczna, która zalegała w ostatnich dniach została zastąpiona dużo cieplejszą polarno morską. Należy wspomnieć o przymrozkach, jakie przez kilka nocy na nizinach zdarzały się we wschodniej połowie kraju. Nawet na wysokości 2 metrów n.p.g. Niewykluczone, że ujemne wartości na termometrach zdarzą się jeszcze we wrześniu.

Prognozy wskazują, że w piątek burze mogą pojawić się dopiero popołudniu i wieczorem na zachodzie i północy kraju. Nie powinny być to szczególnie intensywne zjawiska konwekcyjne. W piątek nad zachodnią połowę Polski nasunie się zatoka niżowa. Poprzedzać ma ona nasuwającą się od zachodu strefę frontu okluzji. Burze rozwiną się w ciepłej masie powietrza. Nie będą to jednak tak gwałtowne zjawiska burzowe jak obserwowaliśmy w minionych tygodniach.

Przykład zjawiska wet microburst, które towarzyszy często burzom w różnych częściach świata i potrafi powodować duże szkody.

Burze najbardziej prawdopodobne będą na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej oraz lokalnie na Wybrzeżu. Sytuacje, gdzie mogą w piątek pojawić się burze bardzo dobrze obrazuje poniższa grafika.

Prognoza burz na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. Temperatura zbliży się do upału, ale powrócą także burze. Ulewy i opady gradu w Polsce

W weekend ponownie pojawią się zjawiska burzowe

W weekend korzystne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji przesuną się dalej na wschód. Burze o lokalnym charakterze możliwe będą nie tylko na zachodzie, ale także w północnej części kraju. Niewykluczone, że korzystne warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji wystąpią także na Warmii i Mazurach.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na sobotę, 8.09.2021, 12Z według ECMWF

burze w polsce

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów, 11.09.2021, 15Z

pogoda i burze. Ulewy i opady gradu w Polsce

Pod wieczór konwekcja zacznie wyraźnie tracić na intensywności. Szczyt aktywności konwekcyjnej jest prognozowany na przedział godzinowy od 13 do 17.

Prognoza burz na niedzielę jest obarczona znacznym błędem prognostycznym, ale nie można wykluczyć, że burze o słabym, miejscami umiarkowanym natężeniu pojawią się w centralnej, południowej oraz wschodniej części kraju.Zwłaszcza w drugiej części dnia. Możliwe przesunięcie warunków korzystnych do powstawania chmur burzowych jeszcze bardziej na wschód, co sygnalizuje w swoich prognozach np. model GFS oraz ICON.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów, 12.09.2021, 15UTC

burzowa aura

AKTUALNA TEMPERATURA