Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Uderzenie wiosny w Polsce. Czy zima podda się bez walki? Nie do końca

Pogoda na 5 dni. Wiosna w Polsce. Wysokie temperatury


Witajcie w ten jakże piękny poniedziałek 😉 Nad Polską front przynoszący mnóstwo opadów. Blisko kraju niż, przez co wieje coraz mocniej. Na porannym spacerze z psem smagał mnie śnieg padający w silnym wietrze prawie poziomo. Jednak i tak ten poniedziałek jest piękny. Dlatego, że rozpoczyna tydzień, w którym wiosna coraz śmielej rozgości się w Polsce. Zobaczmy co przyniesie nam pogoda 5 dni. Przed nami walka wiosny z zimą, jednak (uwaga spoiler), wiosna zwycięży.

Pogoda na 5 dni. Temperatury powietrza w Polsce

Od razu na wstępie umawiamy się, że jak to zwykle bywa trochę naciągnę okres na który opiszę poniżej prognozę temperatury. Dziś pogoda na 5 dni to będzie wpis zawierający w sobie również prognozy na przyszły weekend. Trochę wykraczam poza ramy czasowe, ale to dla poprawy nastroju. Sami zobaczcie dlaczego.

Prognoza temperatury na przyszły weekend
Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury na przyszły weekend

Nie dość, że przekraczam okres prognozy, to jeszcze zacząłem od tyłu (albo od końca jak kto woli). Powyżej prognoza temperatury na przyszłą niedzielę dla Polski. W całym kraju temperatury w okolicach 14-18 stopni Celsjusza. Podobnie zresztą będzie w sobotę, jednak najcieplejsze masy powietrza w sobotę wkraczały będą dopiero na wschód kraju. Także to taka dobra wieść z początku prognozy. Od razu na poprawę humoru. Wiemy zatem, że po obecnym tygodniu wiosna wygra. A co będzie się działo wcześniej? Jedna wielka przepychanka pomiędzy porami roku. Poniżej prognoza temperatury na wtorek (Pogoda na poniedziałek opisana jest tutaj).

Pogoda na 5 dni. Temperatura w poniedziałek

Jak widać, po dość dynamicznym i niezbyt ciepłym poniedziałku, wtorek przyniesie nam wysokie temperatury. W wielu regionach termometry wskażą nawet w okolicach 15 stopni Celsjusza. Niestety, we wtorek pod wieczór z zachodu do Polski wkroczy front atmosferyczny przynosząc ochłodzenie. Od wtorku wieczór, do czwartku włącznie nad Polską przeważać będą temperatury bardziej zimowe, niż wiosenne. W dzień do 5-6 stopni Celsjusza. Nocami w wielu regionach pojawiał będzie się mróz. Jednak po chwilowym okresie dominacji zimy, w piątek wiosna uderzy z zachodu z przytupem. Z każdą godziną w piątek robiło będzie się cieplej, a to, że przyszły weekend przyniesie nam wiosnę już pisałem powyżej.

Pogoda na 5 dni. Dużo dynamiki w pogodzie

Nie tylko temperatury przyniosą nam spore wahania w rozpoczynającym się tygodniu. Bardzo dużo w pogodzie nad Polską działo będzie się również w aspekcie opadów. Poniżej prognoza modelu ECMWF.

Pogoda na 5 dni. Prognoza opadów

W poniedziałek przez kraj przemieszczały będą się fronty atmosferyczne. Mnóstwo opadów, lokalnie intensywnych przetoczy się przez kraj. W związku z rosnącą temperaturą powietrza będą to opady deszczu, a najwięcej opadów w poniedziałek spodziewamy się na północy kraju. Bardzo ciekawie zapowiada się wtorek w pogodzie. Po południu z zachodu do kraju wkroczy front atmosferyczny. Front będzie wypychał ciepłe, zasobne w wilgoć masy powietrza. Wiecie co to oznacza? Dokładnie tak. Wtorkowe popołudnie może przynieść w Polsce burze. Na ten moment wydaje się, że burze najbardziej aktywne powinny być na zachodzie kraju. Do środy rano strefa opadów związanych z frontem dotrze na wschód kraju. Tutaj nocą temperatury mogą być ujemne, więc prawdopodobnie padał będzie śnieg. Możliwe, że będą to jedne z ostatnich opadów śniegu nad Polską w tym sezonie. Końcówka tygodnia już spokojniejsza w pogodzie nad Polską.

Podsumowanie

W podsumowanie wplotę jeszcze kilka zdań o wietrze. Mocno powieje nad Polską w poniedziałek. Dziś siła wiatru sięgać może w kraju 70-80 km/h. Kolejna strefa silniejszego wiatru nadejdzie wraz z frontem we wtorek po południu.

Pogoda na 5 dni. Prognoza wiatru w Polsce
Pogoda na 5 dni. Silniejszy wiatr w Polsce

Strefa ta wędrowała będzie na wschód kraju, by w środę przed południem to właśnie na wschodzie wiatr osiągał siłę do 80 km/h. Podsumowując, pierwsza część tygodnia z dynamiczną pogodą. Po pierwszym ociepleniu w poniedziałek i wtorek, we wtorek po południu z zachodu wkroczy ocieplenie. Wrócą nocne przymrozki. Na koniec tygodnia to wiosna jednak okaże się zwycięska i do Polski na weekend wrócą wysokie temperatury powietrza. Pogoda na 5 dni w mojej opinii będzie pozytywna. Najważniejsze, że w prognozach widać już ciepło.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk