Pogoda na poniedziałek 13 marca 2023. Kolejne załamanie pogody. Wiatr i mnóstwo opadów. Za to temperatury w górę

Dzisiejszy dzień w pogodzie przynosi mi dwojakie odczucia. Z jednej strony robiło będzie się coraz cieplej, co pozytywne. Jednak cieplejsze masy powietrza dotrą do nas wraz niżem i frontem atmosferycznym. Znów czeka nas silny wiatr i mnóstwo opadów atmosferyczny. Pogoda na poniedziałek przyniesie nam więc zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. Sprawdźmy szczegóły.

Pogoda na poniedziałek 13 marca. Sytuacja baryczna

Rzut oka na powyższą mapę synoptyczną i widać, że w naszym regionie w pogodzie działo będzie się naprawdę wiele. Nad południową Skandynawią i Bałtykiem przemieszczał będzie się niż baryczny przynosząc znów znaczny wzrost dynamiki w pogodzie. Do tego dołóżmy fronty atmosferyczne, które z zachodu na wschód przemieszczą się dziś przez nasz kraj. Wszystko to sprawia, że pogoda na poniedziałek zapowiada się bardzo interesująco (a na pewno dynamicznie). Przeczytaj również: Pierwszy upał na południu. Powiew wiosny w Polsce

Pogoda na poniedziałek. Silny wiatr i mnóstwo opadów

Co będzie przyczyną bardzo złej pogody w poniedziałek opisałem powyżej. Teraz zobaczmy jak niż i fronty przełożą się bezpośrednio na to co będzie się działo dziś nad Polską. Już w nocy z niedzieli na poniedziałek w Polsce występowały słabe opady deszczu (zachód) i śniegu (wschód).

Pogoda na poniedziałek. Front i opady nad Polską
Pogoda na poniedziałek. Front i opady nad Polską

W godzinach porannych z północnego zachodu i zachodu do kraju wkroczy strefa opadów związana z pierwszym frontem atmosferycznych. Front ten przyniesie wzrost temperatury, wiec opady jakie niesie to deszcz. Do południa opad deszczu występować będą już w całej zachodniej i północnej części kraju. Do wieczora strefa opadów dotrze już na wschód. Podczas gdy w północnej połówce Polski opady będą intensywne, nieco mniej opadów spodziewamy się na południu kraju. Dodać należy, że za strefą opadów, za frontem, na zachodzie i w centrum Polski dojść może do rozwoju konwekcji. Wyładowania atmosferyczne raczej nie padną, jednak nie są wykluczone.

Pogoda na poniedziałek. Silny wiatr w Polsce
Pogoda na poniedziałek. Silny wiatr w Polsce

Podczas gdy fronty atmosferyczne przyniosą mnóstwo opadów, tak bliskość niżu zapewni duży gradient ciśnienia w regionie. Co za tym idzie, pogoda na poniedziałek przyniesie silny wiatr nad Polską. Wichura nie będzie bardzo silna, jednak w wielu regionach prędkość wiatru w poniedziałek przekroczyć może 80 km/h. Wiatr skutecznie obniżał będzie temperaturę odczuwalną w kraju.

Temperatura w poniedziałek mocno w górę

Jak dotąd prognoza pogody na poniedziałek nie przynosiła nam zbyt wielu pozytywów. Czas na lepsze wieści pogodowe dla Polski. Przejdźmy do prognozy temperatury na 13 marca dla Polski.

Prognoza temperatury na poniedziałek 13 marca
Prognoza temperatury dla Polski na poniedziałek 13 marca

Poniedziałek będzie pierwszym z kilku dni w tym tygodniu podczas których poczujemy powiew wiosny w Polsce. Już dziś termometry w południowej połowie kraju pokażą 12-13, lokalnie nawet do 15 stopni. Temperaturę odczuwalną będzie co prawda obniżał wiatr, jednak i tak zrobi się dużo cieplej. Tym bardziej, że choćby wczorajszy dzień upłynął w Polsce Wschodniej pod znakiem silnego wiatru, chłodu i przelotnych opadów śniegu. Nieco chłodniej na północy kraju, jednak i tutaj termometry wskazywały będą powyżej 6-7 stopni Celsjusza. Ciśnienie atmosferyczne niestety spada. Dzień rozpoczniemy na poziomie 1010 hPa, wieczorem w poniedziałek będzie to już poniżej 1000 hPa. Mimo tego, życzę miłego, udanego poniedziałku. Jeszcze dziś zapraszam do działu z pogodą długoterminową. Ukaże się tu prognoza pogody na 5 dni. Będzie się działo w pogodzie nad Polską w tym tygodniu. Tym bardziej zapraszam.