Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Uderzy nagle gorąc. Będzie aż 28°C, ale upał nam nie grozi. Wystąpią okresami burze w Polsce

Pogoda. Uderzy gorąc

Pogoda na okres od 2.06.2021 do 7.06.2021. Zrobi się gorąco w Polsce, ale upał nam nie grozi. Okresami spodziewamy się silnych burz. Sprawdzamy najnowszy trend w pogodzie w oparciu o modele europejskie i amerykańskie.

Pogoda. Dni gorące przed nami

Najnowsze prognozy numeryczne do 7 czerwca 2021 napawają optymizmem. Z każdym dniem w naszej części Europy będzie coraz cieplej. Pod koniec tygodnia termometry na zachodzie mogą pokazać nawet 28°C. Chłodniejszym w tym samym czasie będzie we wschodniej i południowej części kraju.

Kolejne dni przyniosą w całej Polsce wzrost temperatury powyżej normy wieloletniej. Najcieplej zapowiada się przełom pierwszego i drugiego tygodnia czerwca. Wtedy też odchylenie temperatury od normy wieloletniej powinno sięgnąć od 2°C do 4°C. Korzystnie dla naszej części Europy wygląda prognoza średniej anomalii temperatury. Po wyjątkowo chłodnym przełomie miesięcy, średnia anomalia za okres od 2.06.2021 do 8.06.2021 będzie powyżej normy praktycznie w całym kraju. W okolicach normy wieloletniej wartości tylko na południu.

Pogoda. Anomalia temperatury do 8 czerwca 2021.

Spoglądamy jeszcze na prognozę anomalii temperatury na okres od 1.06.2021 do 8.06.2021 i widzimy wyraźną dominacje cieplejszych barw. Średnia anomalia na obszarze Polski oscylować ma w okolicach 1°C. Obszar ujemnej anomalii temperatury obserwujemy na południu kraju, gdzie wartości mogą być poniżej normy wieloletniej, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020.

Pogoda. Anomalia temperatury do 8 czerwca 2021.

Rozpoczęło się meteorologiczne lato, nadejdzie termiczne w najbliższych dniach

1 czerwca 2021 rozpoczęła się meteorologiczne lato. Już w najbliższych dniach miejscami na zachodzie, północy i w centrum zacznie panować termiczne lato. Średnia dobowa temperatura powietrza wynosić musi w naszych szerokościach geograficznych 15°C i więcej. Najchłodniej w najbliższych 5 dniach będzie na wschodzie i południu, gdzie temperatura będzie na pograniczu termicznej wiosny/lata.

Pogoda. Średnia dobowa temperatura powietrza na 5 dni.

Pogoda. Temperatura w kraju zbliży się do upału

Analizujemy następnie maksymalne wartości prognozowane przez model numeryczny GFS dla Polski, mając na uwadze, że ma on tendencje do zaniżania temperatury o około 2-3 stopnie. Widzimy, że na zachodzie prognozuje on nawet 26°C, a ICON pod koniec tygodnia na tym obszarze aż 28°C. W centrum ma być przeważnie 22°C/25°C. Zatem w wielu miejscach zdarzą się dni gorące, ale o upale nie będzie mowy. Najchłodniej na południu w okolicach 20°C/22°C.

Maksymalna temperatura na 5 dni.

Wyliczana temperatura powietrza przez model ICON w okresie od 2.06.2021 do 7.06.2021 dla Polski. Szczególnie ciepły zapowiada się weekend oraz początek przyszłego tygodnia.

Pogoda. Będziemy przeważnie pod wpływem wyżu. Zatem chmur, opadów i burz będzie niewiele. Większa dynamika w pogodzie na przełomie tygodni

Większych zmian nie widać w polu ciśnienia oraz geopotencjału. Przeważnie znajdować będziemy się pod wpływem rozległego wyżu z centrami nad Morzem Bałtyckim oraz Skandynawią i Rosją. Na ogół ze wschodu, północnego-wschodu docierać ma masa powietrza do naszej części Europy. Późną wiosną i wczesnym latem kontynent nagrzewa się. Szczególnie przy stabilnej sytuacji wyżowej, zatem temperatury są wysokie, ale na ogół przy takim kierunku adwekcji nie odnotowujemy upałów, ale dni gorące zdarzają się. Tak też będzie tym razem.

Pogoda.  Ciśnienie na 5 dni.

Wiele wskazuje, że stabilny wyż spowoduje wystąpienie wielu pogodnych dni. Opadów ma być niewiele, a jeśli zdarzą to nieliczne i na ogół przelotne o charakterze konwekcyjnym. Nie przewiduje się do początku przyszłego tygodnia większych opadów wielkoskalowych. Sytuacja może się zmienić się w niedzielę, gdy nad zachodnią część kraju prawdopodobnie nasunie się zatoka i front związany z niżem znad Niemiec. Możliwe są silniejsze burze na zachodzie i południu. Burzowy może okazać się również poniedziałek, ale obszar i natężenie prognozowanych zjawisk konwekcyjnych może ulec zmianie.