Pogoda na 5 dni. Wichura, opady, a co w kolejnych dniach? Mróz, czy coraz bliżej wiosny?

Dziś nad Polską zapanuje zła pogoda. W regionie panuje niż Willy przynoszący wichurę i śnieżycę w części kraju. We wpisie sprawdzimy co przyniesie nam pogoda na 5 dni dla Polski. Przeanalizuję prognozy pogody i jeśli widać w nich zjawiska warte uwagi, to na koniec wpisu zahaczymy również o przyszły weekend. Jednak to okaże się podczas tworzenia poniższego wpisu. Zapraszam. Na dobry początek tygodnia. Mam nadzieję, że będzie od dla Was wszystkich lepszy niż pogoda nad Polską w dniu dzisiejszym.

Pogoda na 5 dni. Dynamiczny początek tygodnia w pogodzie

Wiem, że o Willymi napisane zostało już chyba wszystko, jednak przyniesie on dziś pogodę na tyle groźną, że muszę napisać o nim choćby kilka zdań. Spójrzmy na aktualną sytuację synoptyczną.

Pogoda na 5 dni. Aktualna sytuacja synoptyczna
Pogoda na 5 dni. Aktualna sytuacja synoptyczna

W godzinach okołopołudniowych centrum niżu znajdowało będzie się w okolicach południowej Norwegii. W poniedziałek po południu niż wędrował będzie nad Bałtykiem. Na południe od niżu wędrowała będzie strefa frontów atmosferycznych. W naszym regionie z każdą godziną rośnie gradient baryczny. Co za tym idzie rośnie również siła wiatru. Szczęśliwie wiatr nie powinien być tak silny jak w sobotę, jednak na północy kraju porywy przekraczać będą 100 km/h. Na pozostałym obszarze Polski na nizinach wiatr wiał będzie w okolicach 80 km/h.

Pogoda na 5 dni. Wichura nad Polską w poniedziałek
Pogoda na 5 dni. Wichura nad Polską w poniedziałek

W górach oczywiście porywy wiatru również przekroczą 100 km/h. Silny wiatr towarzyszył nam będzie również we wtorek, ponieważ niż Willy przemieszczać zacznie się na południowy wschód, wiec Polska nadal znajdowała będzie się w zasięgu obszaru o podwyższonym gradiencie barycznym. Dzisiejsze załamanie pogody to również mnóstwo opadów. Już od godzin porannych nad północną Polską przemieszcza się strefa opadów, które lokalnie są intensywne. W kolejnych godzinach, wraz z przesuwaniem się strefy opadów na wschód, deszcz przechodzić będzie prawdopodobnie w deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Warunki na drogach zwłaszcza w Polsce północno wschodniej mogą być dziś trudne. Przeczytaj również: Możliwy krótki atak zimy w Polsce? Co przyniesie nam niż Willy?

Pogoda na 5 dni. Opady nie odpuszczą

To, że dziś opadów mad Polską będzie sporo wyjaśniałem powyżej. Przelotny deszcz pojawi się kraju również jutro. Nie można wykluczyć, że deszcz popada również w środę. W środku tygodnia spodziewamy się opadów raczej przelotnych i raczej tylko w południowej połówce kraju. Czwartek przeniesie prawdopodobnie kolejny front atmosferyczny. A wraz z frontem przez kraj wędrowała będzie kolejna strefa opadów. Będą to opady deszczu o natężeniu umiarkowanym. Zresztą, spójrzmy na animację prognoz opadów.

Pogoda na 5 dni. Prognoza opadów

Na wstępie zaznaczałem, że jeśli prognozy pokażą ciekawą prognozę na okolice przyszłego weekendu, to pogoda na 5 dni stanie się prognozą aż do przyszłego niedzieli. Właśnie tak zrobię, ponieważ w okolicach przyszłej soboty do kraju zawędruje aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. Wraz z systemem frontów atmosferycznych przyniesie on mnóstwo opadów i uwaga, mogą to być opady śniegu.

Opady śniegu możliwe w przyszły weekend
Opady śniegu możliwe w przyszły weekend

To dlatego, że z północnego zachodu spływać zacznie do kraju nieco chłodniejsze powietrze. To oczywiście już dość odległy termin w prognozach, jednak na ten moment modele widzą nieśmiały powrót zimy do Polski choćby na jedną, sobotnią dobę. W ten oto sposób dotarliśmy do ostatniej części prognozy pogody na 5 dni (plus weekend ;).

Prognozy temperatury na najbliższe dni

Dziś za frontem atmosferyczny do kraju napłynie ciepłe powietrze z zachodu. Po południu i wieczorem termometry na zachodzie kraju wskazywać będą nawet powyżej 10 stopni Celsjusza. Ciepło będzie również we wtorek. Na wschodzie kraju termometry wskazywać będę w okolicach 4 stopni. W tym samym czasie na południowym zachodzie znów powyżej 10 stopni. Pogoda na 5 dni przyniesie dość dużą różnicę temperatury między wschodem i zachodem kraju. Dobrym przykładem jest tutaj środa 22 lutego.

Pogoda na 5 dni. Duża różnica temperatury
Pogoda na 5 dni. Spora różnica temperatury

Podczas gdy na północnym wschodzie kraju panować może lekki mróz, tuż za naszą południowo zachodnią granicą temperatury sięgać mogą nawet 14 stopni Celsjusza. W naszym regionie trwała będzie walka wiosny z zimą. I wygląda na to, że przynajmniej do przyszłego weekendu wiosna tą potyczkę wygra. W nadchodzącym tygodni temperatury nocami tylko lokalnie na wschodzie i północy minimalnie poniżej zera. Za dnia na wschodzie do 5 stopni Celsjusza, na zachodzie w czwartek nawet w okolicach 14 stopni. W przyszły weekend widać nieco niższe temperatury. Jednak w tym wpisie nie ma potrzeby chyba wgłębiać się w to bardzo mocno. Życzę Wam miłego, udanego i spokojnego tygodnia.