Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 5 dni. Wybuch gorącego lata w Polsce. Kiedy opady i burze wrócą do kraju?

Pogoda na 5 dni dla Polski. Upał i powrót lata


Przepraszam, że pogoda na 5 dni ukazuje się dopiero w środę, ale jakoś tak to się poukładało w planie wydawniczym na obecny tydzień. Jednak nie ma tego złego. Ponieważ wpis ukazuje się w środku tygodnia, to zahaczymy o nadchodzący weekend. Mam dla Was same dobre wiadomości.

Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Niesamowicie silne wyże zdominowały pogodę w naszym regionie. Taki układ baryczny potrwa jeszcze przez najbliższe kilka dni. Poniżej mapa synoptyczna na jutrzejszy dzień.

Pogoda na 5 dni. Wyże dominują pogodę w Polsce
Pogoda na 5 dni. Sytuacja synoptyczna

Sprawą wyżów w regionie zajmiemy się za moment. Zacznijmy od południa Europy, ponieważ pogoda w regionie jest bardzo zła. Na Morzu Śródziemnym utworzył się medikan (odpowiednik tajfunu, czy cyklonu). Ten głęboki, aktywny niż został zablokowany przez wyże z naszego regionu. Dlatego też utknął w regionie Grecji, gdzie obserwujemy obecnie potężne załamanie pogody. Ulewy w przeciągu kilkudziesięciu godzin mogą doprowadzić tu do silnej powodzi. Wróćmy jednak do naszego regionu i wyżów. Wyż Olenka połączył się z wyżem z północy Europy tworząc silny i rozległy antycyklon Patricia. To właśnie ten ośrodek sprawi, że pogoda na 5 dni w Polsce będzie wspaniała. Gdyby nie chłodne poranki pomyślałbym, że mamy do czynienia z środkiem lata w kraju i w regionie.

Pogoda na 5 dni. Termiczne lato w kraju

Poniżej prognoza temperatury dla Polski na najbliższą niedzielę. Tak, dobrze widzicie, wszystko wskazuje na to, że weekend przyniesie nam upał.

Pogoda na 5 dni przyniesie bardzo wysokie temperatury w kraju
Pogoda na 5 dni. Wysokie temperatury. Nawet upał w kraju

Powyżej prognoza temperatury na niedzielę. Jednak równie dobrze moglibyśmy zamieścić tutaj prognozę na dowolny najbliższy dzień tygodnia. Wartości temperatury wyglądałyby podobnie. Z południa i zachodu napływa do nas bardzo ciepłe jak na obecną porę roku powietrze. Dodatkowa operacja słoneczna powoduje silny wzrost temperatury w dzień. Po chłodnych porankach, w zasadzie codziennie pogoda na 5 dni przynosiła będzie nam temperatury na poziomie 27-29 stopni Celsjusza w całej Polsce. Po gorącym, lokalnie upalnym dniu, wieczorem i w nocy temperatury będą dość szybko spadać. Jednak bardzo cieszy mnie fakt, że pomimo kolejnych dni września, pogoda na 5 dni przynosi nam temperatury iście letnie.

Pogoda na 5 dni. Letnie temperatury w kraju

Na potwierdzenie tych słów powyżej animacja prognoz temperatury. Widzimy, że nie dość, że zrobi się bardzo ciepło, to wysokie temperatury rozgoszczą się niemal w całym kraju. Taki stan potrwa przez cały okres niniejszej prognozy.

Brak opadów w Polsce w najbliższym czasie

Dla jednych to świetne informacje. Inni z kolei będą narzekać, że ziemia ponownie robi się bardzo sucha. Tak, czy inaczej, pogoda na 5 dni nie przyniesie opadów atmosferycznych w Polsce. Nie będziemy również obserwowali dużej ilości chmur. Oczywiście spowodowane jest to silnym, rozległym układem wysokiego ciśnienia.

Pogoda na 5 dni. Brak chmur i opadów nad Polską
Pogoda na 5 dni. Brak chmur i opadów nad Polską

Powyżej mapa zachmurzenia i opadów. Podobnie jak w przypadku temperatury mógłbym wkleić tutaj prognozę na dowolny dzień drugiej połowy obecnego tygodnia lub przyszłego weekendu. Chmur będzie nad krajem jak na lekarstwo. Opady nie wystąpią wcale. Pierwsze burze możliwe są w okolicach przyszłej środy, o czym pisał z rana Arek we wpisie kiedy opady mogą powrócić do Polski.

Podsumowując, pogoda na 5 dni przyniesie nam same pozytywne wieści. Opady w Polsce nie będą występowały wcale. Zamiast tego czeka nas mnóstwo bezchmurnego nieba. Słońce w połączeniu z napływem ciepłych mas powietrza przyniesie iście letnie temperatury. Do tego należy dodać podwyższone wartości ciśnienia atmosferycznego, które raczej pozytywnie powinny wpływać na nasze samopoczucie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk