Pogoda na 5 dni. Zima nie odpuści. Silny wiatr, śnieg i mróz w Polsce

Nie tak spodziewałem się, że będzie wyglądał pierwszy wpis w marcu z tego cyklu. Pogoda na 5 dni zamiast wiosny przyniesie nam raczej zimowe klimaty. Oczywiście, zdarzy się również silne ocieplenie. Jednak to opady śniegu i niskie temperatury zdominują tą prognozę. Zwłaszcza w pierwszej części tygodnia będzie dość zimowo. Pisząc ten wpis, w poniedziałkowy poranek w Lublinie jest biało jak w środku zimy. Dla mnie słabo, no ale z naturą nie wygramy. Zapraszam na prognozę pogody na rozpoczynający się tydzień.

Pogoda na 5 dni. Powrót do strefowej cyrkulacji powietrza

Ubiegły tydzień minął nam pod wpływem. Hehe. Musiałem postawić tu kropkę i dać Wam chwilę na delikatny uśmiech. Tydzień upłyną nam oczywiście nie pod takim wpływem o jakim wielu z nas pomyślało. Wpływ na nas miał wyż, który przez wiele dni „bronił” dobrej pogody w naszym regionie. Pogoda na 5 dni przyniesie zmiany.

Pogoda na 5 dni. Strefowa cyrkulacja powietrza
Pogoda na 5 dni. Strefowa cyrkulacja powietrza

Już we wtorek blisko Polski przemieszczał będzie się aktywny ośrodek niskiego ciśnienia z zachodu. Niż ten będzie pierwszym jakie przeniesie nam pogoda na 5 dni w związku z zachodnią cyrkulacją strefową. We wtorek spodziewamy się silnego i bardzo silnego wiatru (więcej w porannym wpisie Wichura przejdzie przez region. Wiatr ponad 100 km/h). Prócz wiatru wtorek przyniesie nam również przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Możliwe są nawet burze śnieżne. Kolejny niż z zachodu dotrze do nad w okolicach środy. Tym razem centrum niżu minie Polskę od południa przynosząc solidne opady (przede wszystkim śniegu) w południowej połówce kraju.

Pogoda na 5 dni. Kolejny niż w regionie
Kolejny niż w regionie w połowie tygodnia

Opady śniegu związane z tym niżem w południowej połowie kraju utrzymają się do czwartku. W piątek z zachodu do kraju dotrze kolejny niż, który wraz z frontem atmosferycznym przyniesie nam mnóstwo opadów. Na czele strefy frontowej sypał będzie śnieg. Jednak wiele wskazuje na to, że w piątek opady śniegu dość szybko przechodzić będą w opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Pogoda w Polsce będzie jeszcze dynamiczna w pierwszy dzień przyszłego weekendu.

Wichury w regionie. Dużo dynamiki w pogodzie w tym tygodniu

Tak jak wspomniałem, o wichurach w regionie pisałem dziś w porannym wpisie. Jednak nie mogę przejść obojętnie obok zagadnienia wiatru przygotowując prognozę pogody na rozpoczynający się tydzień.

Pogoda na 5 dni. Silny wiatr pojawi się w Polsce

Już we wtorek siła wiatru zacznie mocno wzrastać. Po południu na zachodzie i północy kraju wiało będzie już z duża siłą. Nad morzem porywy wiatru przekraczać mogą 90 km/h. Silny wiatr utrzymywał będzie się w kraju nawet do środy po południu, przy czym w środę mocniej wiało będzie na wschodzie i południu Polski. Czwartek przyniesie nam chwilę oddechu od silniejszego wiatru. Niestety pod koniec tygodnia do kraju dotrze kolejny, bardzo dynamiczny niż z zachodu. W sobotę przez kraj sunąć będzie strefa silnego wiatru. Wichura może przekraczać prędkość wiatru 100 km/h nawet na nizinach.

Silna wichura w regionie weekend
Pogoda na 5 dni. Silna wichura w regionie w weekend

Pogoda na 5 dni przyniesie nam więc kilka dni z bardzo silnym wiatrem w Polsce i regionie. Nie będą to może huraganowe wichury, które przynosić mogą rozległe zniszczenia. Jednak i tak apelujemy o ostrożność. Wiatr wiejący z siłą 80-100 km/h również przynosić może szkody. Z łatwością łamie on konary drzew. Pamiętajmy o tym parkując samochody lub wybierając się w wietrzny dzień choćby na spacer.

Pogoda na 5 dni. Temperaturowa huśtawka

Bardzo ciekawie prezentują się prognozy temperatury na rozpoczynający się tydzień. Dzisiejszy dzień rozpocząłem od skrobania szyb w samochodzie, a termometr o 6 rano wskazywał w Lublinie równe -5 stopni. W dzień lekko na plusie, jednak słaby mróz powróci do kraju po zmroku. Wtorek będzie już nieco cieplejszym dniem.

Prognoza temperatury na wtorek 7 marca
Prognoza temperatury na wtorek

W południowej połowie kraju termometry we wtorek pokazywać mogą nawet do 7 stopni powyżej zera. Noc z wtorku na środę przyniesie lekki mróz już tylko w północnej połowie kraju. W środę Polska zostanie podzielona na ciepłe południe (do 10 stopni) oraz na chłodniejszą północ, gdzie termometry wskazywać mogą zaledwie 2-3 stopni Celsjusza. Na koniec tygodnia pogoda na 5 dni przyniesie znów ujemne temperatury nocami praktycznie nad całą Polską. W piątek i sobotę na południe kraju napłyną cieplejsze masy powietrza, a termometry wskazywać mogą nawet powyżej 10-12 stopni Celsjusza. W tym samym czasie na północy kraju znacznie chłodniej i będzie kłopot z przekroczeniem 5 stopni powyżej zera w najcieplejszym momencie dnia.

Podsumowując, pogoda na 5 dni przyniesie nam dużo dynamiki. Powróciliśmy do cyrkulacji strefowej. Dlatego raz po raz w nasz region docierały będą niże atlantyckie. Wraz z niżami i frontami pogoda w regionie będzie dynamiczna. Czekają nas w tym tygodniu okresy z bardzo silnym wiatrem i czeka nas mnóstwo opadów, zwłaszcza zimowych. Temperatura jeszcze w tym tygodniu nie rozpieści, choć na południu w drugiej połowie okresu powyższej prognozy temperatury przekroczą dziesięć, a może nawet 12-13 stopni. Przypomnę, że w niedzielę Arek wydał wpis odnośnie pogody długoterminowej na 16 dni dla Polski. Jeśli interesuje Cię prognoza na okres nieco dłuższy niż do końca obecnego tygodnia, to polecam. Analiz, map i wykresów pogody we wpisie Arka z pewnością nie zabraknie.