Pogoda na 5 dni. Zima wraca do Polski. Mróz nocami. Sypnie śniegiem. Jednak wiemy kiedy wróci wiosna

To będzie ciekawy wpis. Dla mnie, jako jego autor na pewno. Mam nadzieję, że dla Was również, ponieważ pogoda na 5 dni przyniesie wiele ciekawych zdarzeń. Przynajmniej dwa razy w obecnym tygodniu zmieni się również pora roku. Będzie się działo w pogodzie. Zapraszam.

Pogoda na 5 dni. Zima wraca do Polski

Niestety, dziś ziści się scenariusz o którym piszemy od kilku dni. Rozpoczyna się spływ chłodu w nasz region. Dlaczego tak się stanie? Postarałem się rozrysować to na poniższej mapie.

Pogoda na 5 dni. Spływ chłodu do Polski
Pogoda na 5 dni. Spływ chłodu do Polski

Na wschód od kraju na początku tygodnia znajdzie się niż wędrujący z południa Europy. Na zachód od Polski znajduje się wyż, który w kolejnych dniach słabnąć wędrował będzie na wschód trajektorią na południu od naszego kraju. Opisana sytuacja synoptyczna sprzyja silnemu spływowi chłodnych, arktycznych mas powietrza z północy (biała strzałka na mapie). Dlatego też pogoda na 5 dni przyniesie nam powrót zimy do Polski. Przynajmniej w pierwszej części tygodnia.

Pogoda na 5 dni. Zima wraca do Polski
Pogoda na 5 dni. Zima wraca do Polski

Na potwierdzenie słów, że zima wraca w nasz region pokazuję powyższą mapkę z prognozą opadów. Widać tu opady śniegu prognozowane na wtorek dla kraju. Widać też silną śnieżycę na wschód od Polski. Zobaczmy teraz jak to dokładnie wyglądało będzie jeśli chodzi o temperatury powietrza.

Pogoda na 5 dni. Termiczna zima, a później powrót wiosny

Poniżej przedstawiam prognozę temperatury dla Polski na najbliższy tydzień. Szczegółowo przeanalizujemy co czeka nas na termometrach w rozpoczynającym się tygodniu.

Pogoda na 5 dni. Prognoza temperatury

Już dziś z północy spływać do Polski zaczęło chłodne powietrze z północy. Podczas gdy jeszcze w piątek, czy w sobotę w wielu regionach kraju było bardzo ciepło, tak dziś wieczorem termometry w wielu regionach wskaż już temperatury ujemne. W nocy z poniedziałku na wtorek temperatura na nizinach spadnie nawet do -5 stopni. W Tatrach mróz może być siarczysty, nawet w okolicach -15 stopni Celsjusza. We wtorek w dzień temperatura również nie będzie nas rozpieszczać. Nigdzie w kraju nie ujrzymy 10 stopni. Mało tego, tylko lokalnie termometry wskażą powyżej piątki. Wtorek będzie bardzo chłodny, podobnie jak noc w wtorku na środę. Mróz kolejnej nocy będzie jeszcze silniejszy, ponieważ na nizinach temperatura spadać może nawet w okolice -8 stopni Celsjusza.

Mróz podczas najbliższych nocy
Mróz podczas najbliższych nocy

W górach jeszcze chłodniej, ponieważ mróz może być na krańcach południowych nawet dwucyfrowy. Szczęśliwie od środy rozpocznie się napływ cieplejszych mas powietrza z zachodu. Już w środę na zachodzie Polski ponad 10 stopni. W nocy z środy na czwartek mróz obejmie już tylko krańce wschodnie kraju. Czwartek i piątek to już powrót termicznej wiosny. Termometry na zachodzie i południu pokazywać mogą nawet 16 stopni powyżej zera. Widzimy więc, że pogoda na 5 dni zabierze nas na karuzelę pór roku. Tydzień rozpoczniemy zimowymi temperaturami, by kończyć go znów wiosenną temperaturą. Powyższą animację temperatury „przeciągnąłem” umyślnie na początek jeszcze przyszłego tygodnia. To po to, by pokazać Wam prognozę temperatury w której widać, że to niestety nie ostatni powiew zimy w Polsce. Początek kwietnia prawdopodobnie przyniesie jeszcze mróz w kraju. To jednak nie temat do głębszej dyskusji akurat w tym wpisie.

Mnóstwo opadów w najbliższych dniach w kraju

Pogoda na 5 dni przyniesie całkiem sporo opadów w kraju. Już w poniedziałek z południa wkroczy do nas aktywny niż przynosząc intensywne opady w całej południowej połowie Polski. Na południu padał będzie deszcz, jednak w godzinach popołudniowych i wieczornych, na południowym wschodzie i wschodzie nie możemy wykluczyć opadów śniegu. Lokalnie śnieżyce mogą być dziś intensywne.

Pogoda na 5 dni. Opady śniegu w poniedziałek
Pogoda na 5 dni. Śnieżny początek tygodnia

Podczas gdy mieszkańcy południa zmagać będą się z niżem, na zachód kraju spływać będzie już chłodna, chwiejna masa powietrza z północnego zachodu. W takich warunkach dojdzie na zachodzie do rozwoju konwekcji. Pojawią się przelotne opady śniegu, możliwe są nawet burze śnieżne. Dużo przelotnych opadów czeka nas w Polsce również we wtorek. Ponieważ nad krajem zalegać będą chłodne masy powietrza, prawdopodobnie będą to opady śniegu. Lokalnie padać może intensywne, jednak będą to opady przelotne, dodatkowo przy dodatnich temperaturach powietrza. W związku z tym nie spodziewamy się przyrostu pokrywy śnieżnej. Tak jak pisałem powyżej, od środy do kraju wracać zaczną cieplejsze masy powietrza. Dlatego też w czwartek i piątek nadal w kraju pojawiały będą się opady, jednak będą to już przelotne opady deszczu. W drugiej części tygodnia prawdopodobnie do Polski powrócą wiosenne burze. Gdzie jest burza nad Polską sprawdzamy w naszej zakładce radarowej.